Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty

Wkrótce

Baner
Rozpoczęcie imprezy: 2017-06-22
Zakończenie imprezy: 2017-10-15
Miejsce imprezy: Gminny Ośrodek Kultury, Promocji , Informacji Turystycznej i Biblioteka Publiczna w Istebnej
Organizator: Gminny Ośrodek Kultury, Promocji , Informacji Turystycznej i Biblioteka Publiczna w Istebnej
Kontakt: +48 33 855 62 08

Od 22 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Bibliotece Publicznej w Istebnej możemy zwiedzać najnowszą edycję Wystawy Twórczości Ludowej. Wydarzenie to ma już wieloletnią tradycję, a jego ideą jest  promocja lokalnego rękodzieła. W sali wystawowej Gminnego Ośrodka Kultury zgromadzone zostały prace pochodzące od wielu rękodzielników, warto wspomnieć, że zdecydowana większość pokazywanych tu przedmiotów wystawiona jest na sprzedaż. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Poczesne miejsce zajmują oczywiście Koronki Koniakowskie – zarówno tradycyjne, „heklowane” serwetki, jak i stworzone z koronki ubrania i ozdoby. Można tu także nabyć bieżniki, poduszki, zakładki do książek i biżuterię, do których zdobienia artystki wykorzystały beskidzki haft krzyżykowy. Haft ten jest niezwykle piękny i bardzo charakterystyczny, barwne jest w nim bowiem tło, podczas gdy wzór pozostaje biały. Jest on tradycyjnym elementem zdobniczym zarówno kobiecego, jak i męskiego stroju ludowego Górali Śląskich. Jeśli ktoś z Państwa planuje nabycie kabotka, czy koszuli, to na wystawie można się zaopatrzyć zarówno w gotowe elementy stroju, jak i w potrzebne do nich tzw. wyszycia. Ważnym elementem ekspozycji są rzeźby, lustra w drewnianych, zdobionych ramach, czy też obrazy. Wystawa Twórczości Ludowej jest wymarzonym miejscem na zakup wakacyjnych pamiątek i nietuzinkowych prezentów, wiele tu bowiem przedmiotów użytkowych, których forma zainspirowana została sztuką ludową.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia tego niezwykłego kiermaszu. Potrwa on całe lato i zakończy się dopiero 15 października. Zwiedzanie i sprzedaż codziennie w godzinach 09.00 – 17.00

Więcej szczegółów
Baner
Rozpoczęcie imprezy: 2017-06-26
Zakończenie imprezy: 2017-12-30
Miejsce imprezy: Gminny Ośrodek Kultury, Promocji , Informacji Turystycznej i Biblioteka Publiczna w Istebnej
Organizator: Gminny Ośrodek Kultury, Promocji , Informacji Turystycznej i Biblioteka Publiczna w Istebnej
Kontakt: +48 338556208

Serdecznie zapraszamy na wystawę koronki koniakowskiej autorstwa Zuzanny Ptak. Artystka - koronczarka wyczarowuje szydełkiem przepiękne kreacje - suknie spódniczki, bluzki i wiele innych misternych cudeniek. Wernisaż wystawy odbędzie się  w poniedziałek 26 czerwca o godzinie 11.00. Wystawa potrwa do końca roku.

Wystawa kolekcji ubrań stworzonych z koronki koniakowskiej jest częścią stypendium w dziedzinie twórczości ludowej. Projekt, którego celem jest zarówno popularyzacja, jak i promocja koronki koniakowskiej oraz edukacja w tej dziedzinie twórczości został sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ekspozycja ta pokazuje koronkę koniakowską jako rękodzieło, które będąc głęboko osadzone w pięknej i bogatej tradycji ma potencjał pozwalający na dostosowanie się do zmieniających się potrzeb i wymogów odbiorcy. Tradycja i nowoczesność dająca możliwość powstawania współczesnych, atrakcyjnych form użytkowych koronki.

Zuzanna Ptak, z domu Jałowiczor wywodzi się z rodziny o bogatych tradycjach koronczarskich, twórczość ludowa była więc obecna w jej życiu od dziecka. Jako młoda dziewczyna aktywnie współpracowała z Cepelią, nie tylko oddając na sprzedaż swoje prace, ale także biorąc udział w organizowanych przez nią konkursach. Pani Zuzanna jest wielokrotną laureatką Konkursu na Koronkę Koniakowską i Beskidzki Haft Krzyżykowy. Prace Zuzanny Ptak odznaczaj się starannością wykonania, oryginalnością kompozycji oraz wieloma autorskimi wzorami. Koronczarka ta z wielkim smakiem łączy piękne stare motywy z tymi zupełnie nowymi tworząc nietuzinkowe koronkowe kreacje, będące przedmiotem uznania zarówno etnografów, jak i plastyków.

Więcej szczegółów
Baner
Rozpoczęcie imprezy: 2017-07-04
Zakończenie imprezy: 2017-08-31
Miejsce imprezy: Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej
Organizator: Artystka Iwona Konarzewska; Nadleśnictwo Wisła
Kontakt: +48 506 444 211

Zapraszamy serdecznie wszystkie dzieci do uczestnictwa w zajęciach Autorskiej Szkółki Malarskiej Iwony Konarzewskiej pod patronatem Nadleśnictwa Wisła. Warsztaty odbywają się w miesiącach wakacyjnych, a więc lipcu i sierpniu, w każdy wtorek, środę i czwartek w godzinach od 14.00 do 16.00.

Więcej szczegółów
Baner
Rozpoczęcie imprezy: 2017-07-22
Zakończenie imprezy: 2017-07-22
Miejsce imprezy: Hotel Złoty Groń
Organizator: Hotel Złoty Groń
Kontakt: +48 33 444 18 88

Kino plenerowe na wysokości 710 m n.p.m.

Wyświetlany film - Cinema Paradiso; godzina 20.30

Czekamy na WAS - wstęp wolny!

Cinema Paradiso opowiada historię znanego włoskiego reżysera Salvatore (Jacques Perrin), który po latach powraca pamięcią do czasów dzieciństwa spędzonego w małym sycylijskim miasteczku. Cały świat zaaferowany jest wydarzeniami politycznymi po II wojnie światowej, jednak tutaj, w prowincjonalnym miasteczku, ludzie żyją swoimi sprawami, a ich jedyną rozrywką są filmy wyświetlane w kinie parafialnym "Paradiso". Toto (Salvatore Cascio), jak nazywają w mieście małego Salvatore, przyjaźni się z miejscowym kinowym operatorem Alfredo (Philippe Noiret), który wprowadza chłopca w magiczny świat ruchomych obrazków. Toto dzień po dniu spędza w ciemnej kinowej sali, chłonąc pojawiające się na ekranie obrazy i marząc o samodzielnym robieniu filmów. Kino staje się także dla niego źródłem pierwszych miłosnych doświadczeń. Oto pojawia się Elena (Agnese Nano), najpiękniejsza dziewczyna w miasteczku, w której zapatrzony w filmowe romanse Toto szaleńczo się zakochuje.

Źródło opisu filmu - www.filmweb.pl

 

Więcej szczegółów
Baner
Rozpoczęcie imprezy: 2017-07-22
Zakończenie imprezy: 2017-07-22
Miejsce imprezy: Muzeum Regionalne "Na Grapie"
Organizator: Muzeum Regionalne "Na Grapie"
Kontakt: +48 660 151 064

Muzeum Regionalne „Na Grapie” serdecznie zaprasza na drugie spotkanie z cyklu sobotnich warsztatów plastyki obrzędowej.

 

Harmonogram tematyczny warsztatów:

- 08.07.2017r. - beskidzki haft krzyżykowy ;

- 22.07.2017r. - malowanie „tróchły” – skrzyni posagowej góralki ;

- 05.08.2017r. – wicie wieńców i wianków;

- 19.08.2017r. - robinie „wónióńćki” (zdobne, miniaturowe bukieciki przypinane do stroju gości weselnych) i wici bibułkowych kwiatów;

Warsztaty są bezpłatne i odbywają się w godzinach od 10.00 do 12.00. Materiały zapewnia organizator.

Więcej informacji oraz zapisy pod numerem telefonu:+48  660 151 064.

Warsztaty dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu "Kultura ludowa i tradycyjna".

Więcej szczegółów