Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
22.03
2018

Wielkanocne Palmy

Palmy wielkanocne - międzypokoleniowe działanie przedszkola "Słoneczna Kraina" w Jaworzynce z uczestnikami Stowarzyszenia Istebniańskiego Uniwersytetu Seniora.

                W dniu 20 marca br. odbyło się w Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Istebnej kolejne wspólne działanie dzieci, nauczycieli i dyrekcji przedszkola "Słoneczna Kraina" wraz z seniorami ze Stowarzyszenia Istebniańskiego Uniwersytetu Seniora. Pomysł na wykonanie palm wielkanocych zainicjowała radna powiatowa, dyrektor przedszkola "Słoneczna Kraina" Łucja Michałek. Zaproszenie do wspólnego działania spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem pani Agaty Wisełki - Prezes Stowarzyszenia. Propozycja, aby międzypokoleniowe działanie zamieścić w planie pracy zaaprobowana została zarówno przez słuchaczy Uniwersytetu, jak i pracowników pedagogicznych przedszkola.

                Pomysł bardzo się spodobał. Wspólnie nakreśliliśmy plan działania, podzieliliśmy role. Każda ze stron przyniosła materiały potrzebne do wykonania palm. Świerkowe i jodłowe gałązki otrzymaliśmy od Nadleśnictwa Wisła. Dodatkowo: jodłę, bukszpan, tuje i bazie dostarczyli uczestnicy z własnych ogródków. Postanowiliśmy,  że wykonamy cztery palmy o wysokości trzech metrów. Następnie przekażemy je do kościoła pw. Dobrego Pasterza w Istebnej, w którym na sumie zostaną poświęcone przez księdza Dziekana Tadeusza Pietrzaka.

                Wspólne warsztaty poprowadziły trzy panie z Jaworzynki: Maria Kajzar, Maria Motyka i Maria Jałowiczor - znane w środowisku z artystycznych, twórczych talentów do wykonywania wieńców. Panie przygotowały palmy z wykorzystaniem umiejętności "wicia wieńców", które zdobią ołtarze w kościołach podczas ważnych uroczystości religijnych. Sprawność rąk naszych instruktorek oraz zaangażowanie pracowników przedszkola wraz z pozostałymi seniorami dały efekty w postaci wysokich kilkumetrowych palm. Pani Maria Kajzar przygotowała większość kwiatów do dekoracji palm w trakcie warsztatów bibułkarskich w przedszkolu. Pozostałe ozdoby wykonały dzieci wraz z grupą seniorów w sali Leśnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej. Praca przebiegała w życzliwej, milej atmosferze. Efekt przerósł najśmielsze oczekiwanie. Wzajemne zrozumienie, szacunek i działanie połączyły pokolenia i zacieśniły więzi, stanowiąc dobrą podstawę do budowania lokalnej wspólnoty.

  Łucja Michałek

Dyrektor NTPP "Słoneczna Kraina"

 Dodał: Oliwia Szotkowska (5898)