Wkrótce
Od 22 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Bibliotece Publicznej w Istebnej możemy zwiedzać najnowszą edycję Wystawy Twórczości Ludowej. Wydarzenie to ma już wieloletnią tradycję, a jego ideą jest promocja lokalnego rękodzieła. W sali wystawowej Gminnego Ośrodka Kultury zgromadzone zostały prace pochodzące od wielu rękodzielników, warto wspomnieć, że zdecydowana większość pokazywanych tu przedmiotów wystawiona jest na sprzedaż. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Poczesne miejsce zajmują oczywiście Koronki Koniakowskie – zarówno tradycyjne, „heklowane” serwetki, jak i stworzone z koronki ubrania i ozdoby. Można tu także nabyć bieżniki, poduszki, zakładki do książek i biżuterię, do których zdobienia artystki wykorzystały beskidzki haft krzyżykowy. Haft ten jest niezwykle piękny i bardzo charakterystyczny, barwne jest w nim bowiem tło, podczas gdy wzór pozostaje biały. Jest on tradycyjnym elementem zdobniczym zarówno kobiecego, jak i męskiego stroju ludowego Górali Śląskich. Jeśli ktoś z Państwa planuje nabycie kabotka, czy koszuli, to na wystawie można się zaopatrzyć zarówno w gotowe elementy stroju, jak i w potrzebne do nich tzw. wyszycia. Ważnym elementem ekspozycji są rzeźby, lustra w drewnianych, zdobionych ramach, czy też obrazy. Wystawa Twórczości Ludowej jest wymarzonym miejscem na zakup wakacyjnych pamiątek i nietuzinkowych prezentów, wiele tu bowiem przedmiotów użytkowych, których forma zainspirowana została sztuką ludową.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia tego niezwykłego kiermaszu. Potrwa on całe lato i zakończy się dopiero 15 października. Zwiedzanie i sprzedaż codziennie w godzinach 09.00 – 17.00
Serdecznie zapraszamy na wystawę koronki koniakowskiej autorstwa Zuzanny Ptak. Artystka - koronczarka wyczarowuje szydełkiem przepiękne kreacje - suknie spódniczki, bluzki i wiele innych misternych cudeniek. Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek 26 czerwca o godzinie 11.00. Wystawa potrwa do końca roku.
Wystawa kolekcji ubrań stworzonych z koronki koniakowskiej jest częścią stypendium w dziedzinie twórczości ludowej. Projekt, którego celem jest zarówno popularyzacja, jak i promocja koronki koniakowskiej oraz edukacja w tej dziedzinie twórczości został sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ekspozycja ta pokazuje koronkę koniakowską jako rękodzieło, które będąc głęboko osadzone w pięknej i bogatej tradycji ma potencjał pozwalający na dostosowanie się do zmieniających się potrzeb i wymogów odbiorcy. Tradycja i nowoczesność dająca możliwość powstawania współczesnych, atrakcyjnych form użytkowych koronki.
Zuzanna Ptak, z domu Jałowiczor wywodzi się z rodziny o bogatych tradycjach koronczarskich, twórczość ludowa była więc obecna w jej życiu od dziecka. Jako młoda dziewczyna aktywnie współpracowała z Cepelią, nie tylko oddając na sprzedaż swoje prace, ale także biorąc udział w organizowanych przez nią konkursach. Pani Zuzanna jest wielokrotną laureatką Konkursu na Koronkę Koniakowską i Beskidzki Haft Krzyżykowy. Prace Zuzanny Ptak odznaczaj się starannością wykonania, oryginalnością kompozycji oraz wieloma autorskimi wzorami. Koronczarka ta z wielkim smakiem łączy piękne stare motywy z tymi zupełnie nowymi tworząc nietuzinkowe koronkowe kreacje, będące przedmiotem uznania zarówno etnografów, jak i plastyków.
Zapraszamy serdecznie wszystkie dzieci do uczestnictwa w zajęciach Autorskiej Szkółki Malarskiej Iwony Konarzewskiej pod patronatem Nadleśnictwa Wisła. Warsztaty odbywają się w miesiącach wakacyjnych, a więc lipcu i sierpniu, w każdy wtorek, środę i czwartek w godzinach od 14.00 do 16.00.
23 lipca zapraszamy wszystkich amatorów biegania oraz pięknych widoków i spokoju na kolejną edycję Międzynarodowego Biegu na Tyniok!
VI BIEG NA TYNIOK – REGULAMIN
Termin i miejsce: 23 lipca 2017
Biuro zawodów (od 14:00) i Start (15:00) - Szkoła Podst. nr 2 w Koniakowie Rastoce
Meta - Szczyt Tynioka
Dystans – ok. 4000 m (przez Zimną Wodę, Żurówkę, Bukowski)
Kategorie wiekowe:
Kobiety: Mężczyźni:
O - Open O - Open
A - Rocznik 1999 - 2003 A - Rocznik 1999 - 2003
B - Rocznik 1998 - 1981 B - Rocznik 1998 - 1981
C - Rocznik 1980 i starsze C - Rocznik 1980 - 1967
D - Rocznik 1966 i starsi
Dzieci (osobna klasyfikacja dla dziewcząt i chłopców) – konkurencje biegowe na szczycie Tynioka po zakończeniu biegu głównego:
D1 - Rocznik 2004 – 2007 D2 – Rocznik 2008 i młodsze
Kategoria Nordic Walking (osobna klasyfikacja dla kobiet i mężczyzn) – jeśli będą chętni
Zapisy:
- przyjmowane będą w dniu przeprowadzenia biegów w Biurze Zawodów przy Szkole w Rastoce od godz. 14:00
- zapisy do kategorii dzieci prowadzone będą na mecie zawodów na szczycie Tynioka od godz. 15:00
- każdy zawodnik podpisuje przy zapisie zaświadczenie o starcie na własną odpowiedzialność, niepełnoletni przedstawiają zgodę rodziców na start w biegu
- zawodnik musi posiadać dowód osobisty lub inny dokument w celu kontroli daty urodzenia
Nagrody:
- puchar, dyplom za miejsca I – III w kategorii Open kobiet i mężczyzn
- medal, dyplom, nagroda rzeczowa za zajęcie pierwszych 3 miejsc w poszczególnych kategoriach wiekowych
- dyplom i nagroda rzeczowa za pierwsze 3 miejsca w kategorii dzieci
- puchar dla najmłodszego i najstarszego uczestnika
- pamiątkowy dyplom dla każdego uczestnika
Ponadto organizator zapewnia posiłek, napoje (każdy uczestnik otrzyma bloczek).
Postanowienia końcowe:
- organizator dla każdego zawodnika zabezpieczy numer startowy, który po zakończeniu biegu należy zdać do organizatora,
- organizator nie odpowiada za rzeczy zaginione podczas trwania imprezy,
- organizator nie ubezpiecza startujących i nie ponosi odpowiedzialności za wypadki i inne sytuacje losowe
- uczestnik winien własnoręcznie złożyć podpis pod oświadczeniem o udziale w biegu na własną odpowiedzialność,
- zawodnik musi posiadać dowód osobisty lub inny dokument w celu kontroli daty urodzenia,
- bieg odbędzie się niezależnie od pogody
- ostateczna interpretacja powyższego regulaminu należy do organizatora
Gminny Ośrodek Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Biblioteka Publiczna w Istebnej zaprasza na Dyskotekę Wakacyjną do Restauracji "Na Groniu" w Jaworzynce. Zagra Kapela "Sarpacka" oraz DJ Irek. Impreza rozpocznie się o godzinie 17.00.
Wstęp wolny!