Wkrótce
Od 22 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Bibliotece Publicznej w Istebnej możemy zwiedzać najnowszą edycję Wystawy Twórczości Ludowej. Wydarzenie to ma już wieloletnią tradycję, a jego ideą jest promocja lokalnego rękodzieła. W sali wystawowej Gminnego Ośrodka Kultury zgromadzone zostały prace pochodzące od wielu rękodzielników, warto wspomnieć, że zdecydowana większość pokazywanych tu przedmiotów wystawiona jest na sprzedaż. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Poczesne miejsce zajmują oczywiście Koronki Koniakowskie – zarówno tradycyjne, „heklowane” serwetki, jak i stworzone z koronki ubrania i ozdoby. Można tu także nabyć bieżniki, poduszki, zakładki do książek i biżuterię, do których zdobienia artystki wykorzystały beskidzki haft krzyżykowy. Haft ten jest niezwykle piękny i bardzo charakterystyczny, barwne jest w nim bowiem tło, podczas gdy wzór pozostaje biały. Jest on tradycyjnym elementem zdobniczym zarówno kobiecego, jak i męskiego stroju ludowego Górali Śląskich. Jeśli ktoś z Państwa planuje nabycie kabotka, czy koszuli, to na wystawie można się zaopatrzyć zarówno w gotowe elementy stroju, jak i w potrzebne do nich tzw. wyszycia. Ważnym elementem ekspozycji są rzeźby, lustra w drewnianych, zdobionych ramach, czy też obrazy. Wystawa Twórczości Ludowej jest wymarzonym miejscem na zakup wakacyjnych pamiątek i nietuzinkowych prezentów, wiele tu bowiem przedmiotów użytkowych, których forma zainspirowana została sztuką ludową.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia tego niezwykłego kiermaszu. Potrwa on całe lato i zakończy się dopiero 15 października. Zwiedzanie i sprzedaż codziennie w godzinach 09.00 – 17.00
Serdecznie zapraszamy na wystawę koronki koniakowskiej autorstwa Zuzanny Ptak. Artystka - koronczarka wyczarowuje szydełkiem przepiękne kreacje - suknie spódniczki, bluzki i wiele innych misternych cudeniek. Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek 26 czerwca o godzinie 11.00. Wystawa potrwa do końca roku.
Wystawa kolekcji ubrań stworzonych z koronki koniakowskiej jest częścią stypendium w dziedzinie twórczości ludowej. Projekt, którego celem jest zarówno popularyzacja, jak i promocja koronki koniakowskiej oraz edukacja w tej dziedzinie twórczości został sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ekspozycja ta pokazuje koronkę koniakowską jako rękodzieło, które będąc głęboko osadzone w pięknej i bogatej tradycji ma potencjał pozwalający na dostosowanie się do zmieniających się potrzeb i wymogów odbiorcy. Tradycja i nowoczesność dająca możliwość powstawania współczesnych, atrakcyjnych form użytkowych koronki.
Zuzanna Ptak, z domu Jałowiczor wywodzi się z rodziny o bogatych tradycjach koronczarskich, twórczość ludowa była więc obecna w jej życiu od dziecka. Jako młoda dziewczyna aktywnie współpracowała z Cepelią, nie tylko oddając na sprzedaż swoje prace, ale także biorąc udział w organizowanych przez nią konkursach. Pani Zuzanna jest wielokrotną laureatką Konkursu na Koronkę Koniakowską i Beskidzki Haft Krzyżykowy. Prace Zuzanny Ptak odznaczaj się starannością wykonania, oryginalnością kompozycji oraz wieloma autorskimi wzorami. Koronczarka ta z wielkim smakiem łączy piękne stare motywy z tymi zupełnie nowymi tworząc nietuzinkowe koronkowe kreacje, będące przedmiotem uznania zarówno etnografów, jak i plastyków.
Muzeum i Stowarzyszenie im. Jana Wałacha w Istebnej serdecznie zaprasza do zwiedzania nowej ekspozycji czasowej. Wystawa „Motywy karpackie w sztuce Jana Wałacha” to niezwykła artystyczna wędrówka po naszych górach. Odnajdziemy tu kulturę duchową tego regionu, z unikatową, bogatą obrzędowością uwiecznioną przez artystę w malarstwie i drzeworycie. W zachwycie pięknem krajobrazu i tradycyjną architekturą drewnianą, wraz z Janem Wałachem przemierzymy wieś i górujące nad nią pasterskie hale. Nie brak tu także motywów sakralnych, wszak w góralskich sercach miłość do Boga była zawsze żywa.
Wystawę podziwiać można będzie w muzeum do końca września, od środy do niedzieli w godzinach 10.00 - 16.00
Z okazji III Zjazdu Karpackiego i towarzyszącej mu wystawy wydany został katalog pięknie dokumentujący obecność przyrody i kultury Karpat w twórczości Jana Wałacha – dostępny w muzeum.
Muzeum Regionalne „Na Grapie” zaprasza na nową wystawę czasową, na której prezentowane są prace stworzone przez twórców z Polskiego Stowarzyszenie Artystów Plastyków w Republice Czeski. Prace te stanowią pokłosie pleneru malarskiego zrealizowanego w lipcu 2017r. w Mostach koło Jabłonkowa.
Wystawa potrwa do końca września.
Wiele poprzednich edycji Rajdu Wisły zapadło kibicom w pamięć, ale takiej jak tegoroczna jeszcze nie było. W tym sezonie, na trasach organizowanej już po raz 63. imprezy, będzie się toczyć rywalizacja aż w trzech cyklach: Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska, MOTUL Historycznych Rajdowych Mistrzostwach Polski oraz Mistrzostwach Polski w Historycznych Rajdach na Regularność.
Start tegorocznego Rajdu Wisły zaplanowano na 23 września o godzinie 8:32. Fakt, iż impreza jest jednocześnie rundą trzech różnych mistrzostw sprawia, że w zawodach weźmie udział jeszcze większa liczba załóg niż w latach poprzednich. Tym samym harmonogram rajdu będzie bardzo napięty, więc podczas tej edycji nie zdecydowano się na zorganizowanie tradycyjnej ceremonii startu na placu Hoffa w Wiśle. Do sportowej rywalizacji zawodnicy wystartują bezpośrednio z parku serwisowego, zlokalizowanego na terenie Kompleksu Zagroń w Istebnej, który wraz z Pensjonatem Groń będzie bazą rajdu.
Organizator zawodów, czyli obchodzący w tym roku 93-lecie działalności Automobilklub Śląski, przygotował trzy odcinki specjalne, które będą pokonywane w trzech pętlach. Ich trasy wytyczono na malowniczych, ale krętych i bardzo wymagających asfaltowych drogach Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.
Pierwszą z prób sportowych będzie liczący 6,35 km długości odcinek Koniaków, którego start zlokalizowano około 3,5 km od parku serwisowego. Następnie zawodnicy będą się ścigać na najdłuższym w rajdzie odcinku Kiczora. Trzeci z odcinków 63. edycji Rajdu Wisły to Kozińce. Odcinki Koniaków i Kiczora zawodnicy pokonają trzykrotnie, a na próbie Kozińce będą się ścigać dwa razy. Łączny dystans wszystkich oesów to 49,25 km. Pierwsza załoga na mecie rajdu, zlokalizowanej na placu Hoffa w Wiśle, spodziewana jest o 17:11.
Kibice powinni pamiętać o tym, że odcinki Rajdu Wisły wytyczone są na trudno dostępnych drogach. Stąd też punktów widokowych, do których będzie można dojechać samochodem, nie ma zbyt dużo, a w wiele miejsc będzie się można dostać wyłącznie pieszo. Warto wziąć to pod uwagę i zaplanować odpowiednią ilość czasu na dotarcie do wybranego punktu. Ze względów bezpieczeństwa na najwęższych partiach trasy organizatorzy wyznaczą miejsca, które nie będą dostępne dla kibiców.
Zgłoszenia do zawodów przyjmowane są do 15 września. Pełną listę załóg, które powalczą w Rajdzie Wisły, poznamy w poniedziałek, 18 września, kiedy to organizatorzy opublikują listę zgłoszeń.
Harmonogram 63. Rajdu Wisły (23 września) – 3. rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska 2017:
- 8:32 – start rajdu (Istebna, Kompleks Zagroń)
- 8:45 – OS1: Koniaków (6,35 km)
- 9:18 – OS2: Kiczora (8,24 km)
- 10:31 – OS3: Kozińce (2,74 km)
- 11:16 – Serwis A: 30 min (Istebna, Kompleks Zagroń)
- 11:59 – OS4: Koniaków (6,35 km)
- 12:32 – OS5: Kiczora (8,24 km)
- 13:45 – OS6: Kozińce (2,74 km)
- 14:30 – Serwis B: 30 min (Istebna, Kompleks Zagroń)
- 15:13 – OS7: Koniaków (6,35 km)
- 15:46 – OS8: Kiczora (8,24 km)
- 17:11 – ceremonia mety (Wisła, plac Hoffa)
Patronat honorowy nad 63. edycją Rajdu Wisły objął Marszałek Województwa Śląskiego oraz Starosta Powiatu Żywieckiego i Starosta Powiatu Cieszyńskiego. Partnerami imprezy są: miasto Wisła, gminy: Istebna, Milówka, Rajcza, a także firmy: Motul, Ramirent, Kompleks Zagroń, Wiślańskie Centrum Kultury i stowarzyszenie ECODRIVE. Patronat medialny nad imprezą objęli: Polskie Radio Katowice, TVP 3 Katowice, Motowizja, Dziennik Zachodni, Magazyn Rajdowy WRC, a także portale: Autoklub.pl, naszemiasto.pl i Rajdy24.pl.
Na podstawie informacji prasowej organizatora rajdu.
- « Pierwsza
- ‹ Poprzednia
- 1
- 2
- Następna ›
- Ostatnia »