Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

Przejdź do strefy mieszkańca
16.09
2020

Istebna centrum wypięknieje.

Dziś w Parku im. Pawła Stalmacha rośnie starodrzew kasztanowców oraz lip, który regularnie poddawany jest pielęgnacji. Jednak na kwaterach, na których rosną drzewa, brak zieleni, ponieważ jest ona stale wydeptywana. Wzdłuż alejek znajdują się drewniane ławki na kamiennych podmurówkach oraz drewniane kosze na odpadki. Widać już na nich ślady użytkowania, co sprawia wrażenie zużycia. W zachodniej części parku znajduje się figura Matki Boskiej oraz pokaźnych rozmiarów pień lipy, będący pozostałością po pomniku przyrody. Park ogrodzony jest niskim drewnianym płotkiem wybudowanym również na kamiennej podmurówce. Nawierzchnia wykonana jest z szarej kostki betonowej. Tu znajduje się również kamienny pomnik Pawła Stalmacha wraz z tablicą i kamiennym murkiem. W jego otoczeniu rosną cisy oraz lipa. Szczególną uwagę zwracają drzewa rosnące tuż przy granicy z ciągami pieszymi. Ich korzenie mają ograniczony dostęp do równomiernego pobierania wody oraz powietrza, ponieważ została na nich położona betonowa kostka.

 

Park wymaga większej troski i takiego zagospodarowania, aby sprawiał wrażenie kępy zieleni. Mają temu służyć nasadzenia krzewów i kwiatów. Podkreślą one też wyjątkową funkcję tego miejsca: refleksji i zadumy. Wszak jest to miejsce usytuowania pierwszego drewnianego istebniańskiego kościoła i cmentarza. Duże znaczenie dla tożsamości regionu ma też odsłonięty w 1924 r. pomnik Pawła Stalmacha, inicjatora i założyciela Macierzy Szkolnej. Powołana przez Stalmacha w 1885 r. organizacja mająca walczyć z germanizacją i krzewić polskość na terenie Ziemi Cieszyńskiej cieszyła się niezmierną popularnością. Pomnik budował powszechnie lubiany Michał Kawulok, finansował ks. E. Grim i nadleśniczy Jan Małysz, a popiersie i sokoła wieńczącego całość wykonał rzeźbiarz Ludwik Konarzewski.

 

Obecnie pojawiła się szansa, aby Park im. Pawła Stalmacha uzyskał nowy wizerunek. W ramach współpracy transgranicznej gmina Istebna złożyła wniosek o dofinansowanie projektu: Promocja dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego gmin Istebna oraz Hlboké nad Vàhom”. Zamówienie finansowane będzie w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Interreg V-A Polska Słowacja 2014-2020. Osi Priorytetowej nr I „ Ochrona i rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszaru pogranicza”

 

Po wyłonieniu wykonawcy prace w części parku będą mogły się rozpocząć. Zakłada się wymianę chodnika, zabezpieczenie systemu korzeniowego drzew, nowe nasadzenia krzewów i roślin ozdobnych oraz trawnika, ustawienia nowych ławek i koszy na śmieci. Zakończenie prac planowane jest do końca lipca 2021.

 

W kolejnych latach pozostanie do zrealizowania nowa koncepcja komunikacyjna dotycząca placu kościelnego i budynku Gminnego Ośrodka Kultury. Miejmy nadzieję, że w 100 lecie nadania im. Pawła Stalmacha Istebna zyska nowy wizerunek.

Równocześnie gmina Istebna podpisała 15 września 2020 r umowę na przygotowanie projektu przebudowy drogi wojewódzkiej na odcinku od Dzielca do ronda w Jaworzynce.

Liczy się dobra koordynacja prac, planowanie. Przed nami wreszcie pojawiła się realna szansa na zmianę wizerunku centrum Istebnej.



Dodał: Wioleta Golik (7507)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
kwiecień 2025
PN WT ŚR CZ PT SB ND
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: kwiecień