2016
Laur Srebrnej Cieszynianki dla Tadeusza Papierzyńskiego
11 listopada 2016 roku, w godzinach popołudniowych, w teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie odbyła się uroczysta Sesja Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej, podczas której zasłużonym osobowościom Śląska Cieszyńskiego wręczono laury Ziemi Cieszyńskiej. Przyznano 13 Srebrnych Cieszynianek dla przedstawicieli poszczególnych gmin i reprezentanta powiatu oraz tradycyjnie jedną Honorową Złotą Cieszyniankę.
W roku 2016 Rada Gminy Istebna zadecydowała o przyznaniu Srebrnej Cieszynianki wieloletniemu kierownikowi Zespołu Regionalnego „Istebna” z Istebnej, panu Tadeuszowi Papierzyńskiemu.
Tadeusz Papierzyński odebrał laur z rąk Wójta Gminy Istebna – pana Henryka Gazurka oraz Przewodniczącego Rady Gminy Istebna – pana Artura Szmeka, którzy także odczytali laudację dla Laureata.
Do życzeń i gratulacji dołączyli się także zastępca Wójta Gminy Istebna – pan Józef Polok, Radni Gminy Istebna, rodzina laureata, przedstawiciele Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej, koledzy z zespołów i kapel oraz przyjaciele obecni na uroczystości w cieszyńskim teatrze. Gratulacje przekazał także Burmistrz Miasta Wisła, gdzie w referacie promocji pracuje obecnie Tadeusz Papierzyński.
Pozostałymi laureatami Srebrnej Cieszynianki zostali: Ludwik Gluza – Brenna, Maria Pytel – Chybie, Władysława Magiera – Cieszyn, Adam Pastucha – Dębowiec, Zygmunt Podkówka – Jaworze, ks. Emil Gajdacz – Goleszów, Krzysztof Czakon – Hażlach, Krzysztof Greń – Skoczów, Arkadiusz Mleczko – Strumień, Henryk Kania – Ustroń, ks. Waldemar Szajthauer – Wisła, Henryk Kawik – Zebrzydowice i Marta Kawulok – Powiat Cieszyński. Honorową Złotą Cieszyniankę otrzymał w tym roku Witold Dzierżawski.
Na ogromną uwagę zasługuje także piękne przygotowanie całej gali oraz bogaty program artystyczny, który w tym roku zaprezentowali: Chór „Lutnia” ze Strumienia, Orkiestra Dęta „Glorietta” z Jaworza oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej z Cieszyna.
Serdecznie gratulujemy wszystkim Laureatom!
Tadeusz Papierzyński
Tadeusz Papierzyński urodził się 16 października 1984 roku. Ukończył studia magisterskie na wydziale etnologii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Od wczesnych lat związany był z Zespołem Regionalnym „Istebna” jako utalentowany tancerz, solista i skrzypek. W roku 2006 wraz z grupą przyjaciół, podjął się reaktywacji zespołu po przerwie w jego działalności. Został kierownikiem nowego składu młodzieży, odpowiedzialnym za całość organizacyjną, programową i muzyczną. Jego ogromne zaangażowanie i konsekwentne działania podejmowane przez 9,5 lat kierownictwa, doprowadziły zespół do wielu sukcesów.
Pod kierunkiem Tadeusza Papierzyńskiego zespół „Istebna” zdobył wiele cennych nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych. Były to m.in. : Złote oraz Brązowe Żywieckie Serce na Festiwalu Folkloru Górali Polskich, dwa razy Brązowa Ciupaga na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanym, Grand Prix 22. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w ramach 48. TKB w Wiśle. W 2011 roku zespół świętował 110-lecie na Zamku Królewskim w Warszawie i odebrał najwyższe polskie odznaczenie w dziedzinie kultury ludowej - nagrodę im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej".
Wśród wielu ważnych działań, których realizacji podjął się Tadeusz Papierzyński, wymienić należy wydanie albumu o historii zespołu „Istebna”, płyt CD z pastorałkami oraz utworami regionalnymi a także filmu promocyjnego w 9 językach. Kierownik dbał o obecność zespołu w mediach: radiu, prasie, telewizji. Zmierzył się nie tylko z przygotowaniem młodzieży do występów, opracowaniem scenariuszy i programów, ale i marketingiem czy organizacją wiz, transportu i funduszy. Pod jego kierownictwem górale z Istebnej koncertowali m. in. w Niemczech, Francji, Rumunii, Chorwacji, Bośni, Macedonii, Słowenii, Włoszech, Rosji, Turcji, Algierii, Jordanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Mongolii, Chinach czy Australii. Wszędzie godnie reprezentowali strój regionalny i folklor Trójwsi Beskidzkiej oraz region Śląska Cieszyńskiego.
W latach 2010 – 2014 Tadeusz Papierzyński sprawował funkcję radnego gminy Istebna. Jako prezes Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego „Istebna” wraz z zespołem realizował ciekawe projekty, jak na przykład „Powrócimy wierni” przypominający historię kręcenia w Trójwsi odcinka popularnego serialu „Czterej Pancerni i pies”, czy kultywowanie archaicznego obrzędu „chodzynio Mikołajów”. Organizował koncerty charytatywne: m. in. na rzecz odbudowy drewnianego kościółka na Stecówce czy na rzecz osób niepełnosprawnych. To w dużej mierze dzięki jego działaniom zespół „Istebna” zaistniał na całym świecie, a folklor na terenie Trójwsi jest wciąż żywy i - co najważniejsze - atrakcyjny dla młodego pokolenia.
Od początku roku 2016 Tadeusz Papierzyński pracuje w Referacie Promocji Turystyki Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Wiśle. Jednocześnie nadal gra w kapeli zespołu „Istebna” i angażuje się w codzienne życie zespołu. W roku 2016 został uhonorowany nagrodą Rady Gminy Istebna za zasługi dla kultury.
Oprac. A. Legierska, B. Juroszek
Foto: J. Michałek