Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
5.06
2017

Słowacka autostrada D3 wkrótce otwarta! - foto...

Na zaproszenie Pavla Gomoli, starosty zaprzyjaźnionej gminy Čierne na Słowacji, w środę 31 maja 2017 r. władze naszej Gminy miały możliwość wizytacji prawie gotowej autostrady D-3 na odcinku Svrčinovec – Skalité – granica państwa.

Wśród zaproszonych gości byli także samorządowcy z Wisły i Skoczowa oraz starostowie sąsiadujących gmin z Republiki Czeskiej a także przewodnicy z wiślańskiego Koła Przewodników Beskidzkich.

Naszą Gminę reprezentował wójt Henryk Gazurek oraz zastępca wójta Józef Polok. Z zaproszenia skorzystała również prawie cała Rada Gminy na czele z jej przewodniczącym Arturem Szmekiem, zastępcą przewodniczącego Stanisławem Legierskim oraz przewodniczącym komisji gospodarczej Piotrem Gburkiem. Obecni byli także sołtysi; z Jaworzynki Paweł Rucki i z Koniakowa Jan Gazur.

Wspomniany odcinek autostrady przejechano najpierw z węzła w Svrčinovcu do granicy z Polską. W sumie 15 kilometrów. W drodze powrotnej, kiedy zza chmur wyszło słońce zatrzymano się najpierw w tunelu Pol’ana, liczącym ponad 900 m długości, gdzie można było zobaczyć rozwiązania techniczne gwarantujące bezpieczeństwo podróżnych, włącznie z przejściem całej grupy przez tunel ratunkowy. Po przejechaniu przez most Rieka zatrzymano się na moście Čadečka, z którego można było zobaczyć miejsce gdzie jeszcze w tym miesiącu ma się rozpocząć budowa połączenia drogowego między Polską a Słowacją. Most Čadečka jest najdłuższym mostem na tym odcinku i ma prawie 700 m oraz 64 m wysokości. Jego konstrukcja nośna została wykonana ze stali konstrukcyjnej.

Kolejnym przystankiem był most Valy, który jest najwyższym mostem w Europie środkowo-wschodniej i mierzy sobie 85 m oraz ma prawie 600 m długości. Most wykonano w całości z betonu komórkowego a przy budowie wykorzystano polskie żurawie (dźwigi) o wysokości ponad 100 m. Wrażenia są niesamowite.

Trzeci postój zaplanowano na punkcie odpoczynkowym Čierne, skąd roztaczają się piękne widoki na Kisuce a także na Jaworzynkę i Ochodzitą.

Przyjacielskie spotkanie dzięki tradycyjnej gościnności Gospodarza zakończyło się obiadem w centrum Čiernego.

Na trasie znajdują się dwa tunele oraz pięć mostów, których wysokość przekracza 50 m.

Oficjalne otwarcie nastąpi w sobotę 10 czerwca 2017 r. Warto zaplanować i wypróbować rodzinną przejażdżkę.


Zobacz reportaż:
Pierwszy przejazd słowacką drogą D3


Dodał: Jacek Kohut (5440)