Wkrótce
Zapraszamy serdecznie na Wystawę Twórczości Ludowej. Zobaczycie na niej i zakupicie rękodzieło, które nada niezwykły, folkowy klimat Waszym mieszkaniom - koronkowe serwetki i ozdoby do okien, rzeźbione świątki, ozdobne poduszki, ceramiczne miski i wiele innych. Galeria prowadzona jest przez młodą i zdolną artystkę Karolinę Hubkę – współtwórczynię projektu LUDOWI.COM
Czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 18.00
Gminny Ośrodek Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Biblioteka Publiczna w Istebnej serdecznie zaprasza dzieci i młodzież ze szkół w Gminie Istebna do udziału w 13. edycji Konkursu Wiedzy o Regionie.
Reulamin
Czas i miejsce konkursu: Konkurs odbędzie się w dniu 14 kwietnia 2016r. (czwartek) o godz. 10.00 w czytelni istebniańskiego gimnazjum.
Forma konkursu:
Konkurs podzielony będzie na 2 etapy:
1. Pisemny, indywidualny test związany z tematyką: geografii terenu (góry, rzeki, potoki); przyrody (podstawowe gatunki roślin i ptaków); historii (UWAGA! dla dzieci szkół podstawowych tematyka związana będzie z osobą księdza Leopolda Tempesa, jezuity pracującegom wśród górali Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa, którego rocznicę przybycia do Istebnej obchodzimy w roku 2016. Pytania będą dotyczyć znaczących śladów działalnośći ks. Tempesa w Beskidzkiej Trójwsi.
Materiał źródłowy należy zaczerpnąć z książki Małgorzaty Kiereś "Istebna. Zarys dziejów beskidzkiej wsi", str. 72 -77
Dla uczniów gimnazjum tematyka związana będzie z najważniejszymi wydarzeniami II wojny światowej na terenie Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa – na podstawie źrodłowego materiału w publikacji Krzysztofa Kieresia "Z ich krwi i cierpień nasza wolność. Istebna, Jaworzynka, Koniaków 1939-1945", str. 8-9, str.11.
etnografii (elementy stroju górali śląskich, tradycyjne narzędzia i prace gospodarskie, słowa i zwroty gwarowe)
literatury istebniańskiej (literaci i publikacje z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa)
2. Grupowa prezentacja scenki rodzajowej związanej z dziecięcymi zajęciami dziecka w tradycyjnej kulturze górali śląskich (zajęcia gospodarskie, pomoc w pracach domowych, polowych itp.)
Drużyny z poszczególnych szkół przygotowują krótką inscenizację w gwarze, z wykorzystaniem odpowiednich strojów, rekwizytów, narzędzi. Prezentacja powinna trwać maksymalnie 5 minut.
Postanowienia ogólne
Prosimy wszystkich uczestników o przybycie na konkurs w strojach regionalnych.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy i nagrody za udział, zaś zdobywcy miejsc 1, 2, 3 oraz wyróżnień zostaną uhonorowani nagrodami specjalnymi.
Wszystkim uczestnikom i opiekunom zapewniamy wyżywienie.
Zgłoszenia do udziału w konkursie
Zgłoszenia uczestników konkursu (3-4 osoby z każdej szkoły podstawowej, minimum 10 osób z gimnazjum) przyjmujemy do dnia 8 kwietnia 2016r. w biurze GOK-u w Istebnej lub pod numerem telefonu 33 855 62 08
Serdecznie zapraszamy!
Z okazji Jubileuszu 1050 rocznicy Chrztu Polski w ramach ogólnopolskiej akcji upamiętniającej to wydarzenie w czwartkowy wieczór 14 kwietnia o godz. 20:05 zapłoną na Złotym Groniu i Ochodzitej watry.
Zapraszamy wszystkich do włączenia się do tej inicjatywy będącej częścią akcji podczas której światło od ognia rozpalonego przy Krzyżu na Giewoncie dotrze w ciągu 35 minut nad polskie morze.
Zbiórka delegacji i pocztów sztandarowych o godz. 19:45.