Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty

Wkrótce

Baner
Rozpoczęcie imprezy: 2019-11-02
Zakończenie imprezy: 2019-11-02
Miejsce imprezy: Hotel & Restauracja Złoty Groń
Organizator: Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe "Na Groniach"
Kontakt: nagroniach@gmail.com

Zaduszki Istebniańskie - pamięci Jerzego Kukuczki
2 listopada 2019 r. - Hotel Złoty Groń - godz. 17.00

Po raz XXI zapraszamy na spotkanie zaduszkowe, które odbędzie się w Złoty Groń Hotel & Restauracja o godzinie 17.00. Patronem tegorocznego wydarzenia jest Jerzy Kukuczka (1948-1989) w 30. rocznicę śmierci.
To właśnie 30 lat temu, a dokładniej 24 października 1989 r. na południowej ścianie Lhotse zginął Jerzy Kukuczka, najwybitniejszy polski himalaista. Drugi zdobywca Korony Himalajów. Autor wielu pierwszych przejść w Tatrach, Alpach i Himalajach.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Fundacja Wielki Człowiek, której przedstawiciele podczas spotkania będę promować publikację „Królowa” - wydawnictwo Fundacji Wielki Człowiek, drugie z serii „Z archiwum Jerzego Kukuczki”. Trzonem publikacji, powstającej z okazji 30 rocznicy śmierci himalaisty, jest jego dziennik spisany podczas wyprawy na Lhotse w 1989 roku. Integralnymi elementami historii są i tym razem archiwalia – fotografie, dokumenty, listy, ale też multimedia ukryte w kodach QR takie jak nagrania wideo i audio. „Królowa” to opowieść - podróż, która snuje się pomiędzy słowem, obrazem i dźwiękiem. „Dziwnie zaczyna mi się ta wyprawa. Myślałem o tej ścianie wielokrotnie. Pierwszy raz zobaczyłem ją na fotografii i Szymona Wdowiaka, która była planem wyprawy chyba właśnie na Lhotse 1974 r. Zdjęcie to pokazało się w druku w formie kalendarza. Patrzyłem na nie jak na ładny obrazek z ładną formacją ściany, ale tak odległą od rzeczywistości – możliwości, że mogłem ją odbierać tylko jako... ładny obrazek.”
Jerzy Kukuczka, fragment dziennika
Gościem specjalnym będzie Krzysztof Wielicki, który w 1986 roku, wraz z Jerzym Kukuczką jako pierwsi w historii zdobyli zimą Kanczendzongę (8586 m).
Krzysztof Wielicki to ikona polskiego i światowego Himalaizmu. Jest jednym z trzech polaków i piątym człowiekiem w dziejach, któremu udało się postawić stopę na wszystkich szczytach ośmiotysięcznych położonych w Himalajach i Karakorum. Mount Everest, Lhotse i Kanczendzongę w towarzystwie Jerzego Kukuczki i Leszka Cichego jako pierwszy w historii zdobył zimą. Nie lada wyczynem, wpisującym się w historię światowego himalaizmu są samotne wejścia na Broad Peak, Lhotse, Dhaulagiri, Sziszapangmę, Gaszerbrum II i Nanga Parbat. Piąty człowiek na świecie, który zdobył Koronę Himalajów - 14 ośmiotysięcznych szczytów Ziemi. Jest członkiem blisko stuletniego stowarzyszenia The Explorers Club, które nagrodziło go prestiżowym odznaczeniem Lowell Thomas Award. Jest również współzałożycielem Jurajskiego Klubu Wysokogórskiego.

W części artystycznej usłyszymy koncert w wykonaniu Zbigniewa Wałacha Wałasi - Wojciech Golec - Marcin Żupański i Joachim Mencel - we współczesnych aranżacjach i utworach autorstwa Zbigniewa Wałacha. (O artystach powiemy Wam więcej w kolejnych postach :))
Joachim Mencel - jest doświadczonym pianistą i kompozytorem, również cenionym aranżerem i producentem muzyki wokalnej, jak również cenionym aranżerem i producentem muzyki wokalnej. Jego dokonania w tej dziedzinie usłyszeć możemy w piosenkach między innymi Karoliny Styły (płyta "My Favorite Songs" 1999) Ewy Bem (kompozycja i aranżacja piosenek na płycie "Kakadu" 2007), Niny Stiller, Mieczysława Szcześniaka, Anny Marii Jopek i pochodzącej z Kamerunu - Kaissy. Mencel jest autorem muzyki do kilku filmów, spektakli baletowych i pantomimy (między innymi "Champion" 2000 r.).
Niewątpliwie będzie to wyjątkowe spotkanie!

Zapraszamy! Wstęp wolny.

źródło tekst organizatora

Więcej szczegółów