Wkrótce
Zapraszamy Państwa serdecznie na promocję książki o udziale Górali w Powstaniach Śląskich pt. Halny nad Hałdami, wydawcą której jest Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej.
Czwartek 7 kwietnia 2022 r. godzina 16.00 – Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej
Publikacja powstała dzięki współpracy sześciu autorów: Krzysztofa Kiereś, Adama Kitkowskiego, prof. Lecha Krzyżanowskiego, Władysława Motyki, prof. Miłosza Skrzypka oraz Józefa Stec.
Ze wstępu:
To bardzo pozytywna rzecz, że w Roku Górali w Województwie Śląskim Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej stał się wydawcą niezwykle ciekawej książki, pt. Halny nad Hałdami, która poświęcona jest zaangażowaniu górali w powstania śląskie.
To książka ważna i wyjątkowa, i to z kilku powodów.
Pierwszy, został już wskazany na wstępie. Rok 2021, ustanowiony przez Sejmik Województwa Śląskiego jako Rok Górali, to czas, w którym górale mieszkający na terenie województwa eksponowani są jako ważna zbiorowość społeczna, o wyrazistej tożsamości, kulturze i tradycji. A to znaczy, że o góralach powinno się dużo mówić i pisać. Tym bardziej wydawać książki powstałe z inspiracji samych górali.
Powód drugi to fakt, że książka ukazuje się w roku obchodów 100-lecia powstań śląskich i jest pierwszą publikacją traktującą tak obszernie o zaangażowaniu mieszkańców Śląska Cieszyńskiego i Żywiecczyzny, a nawet Podhala w niepodległościowym zrywie Ślązaków z lat 1919–1922. Poszerza więc istotnie kąt patrzenia na powstania, pokazując, że nie były one tylko wewnętrzną sprawą Górnoślązaków i że nie tylko Górnoślązacy walczyli w powstaniach. Warto przypomnieć, że mieli oni wyraźne wsparcie oraz zaplecze w swoim sąsiedztwie, czyli w regionach, których mieszkańcy, znani ze swojego patriotyzmu, rozumieli, że gra idzie nie tylko o Śląsk, ale i o Polskę.
I powód trzeci, równie istotny, jest taki, iż to zaangażowanie górali w powstania śląskie jest w książce przedstawione nie tylko poprzez pryzmat historii i wielkich procesów społecznych, ale również poprzez losy i biografie konkretnych ludzi, którym patriotyzm i wiara nie pozwoliły siedzieć z założonymi rękami, wtedy kiedy powiał halny i poruszył nie góry jak zazwyczaj, ale hałdy na Górnym Śląsku. To wielka wartość benedyktyńskiej pracy autorów, którzy z różnych zakamarków byli w stanie wydobyć stare fotografie i różne informacje, aby przedstawić postaci, o których mało kto wie i które nie były do tej pory upamiętnione.
Podczas promocji będzie możliwość spotkania się z współautorami książki Krzysztofem Kiereś oraz Władysławem Motyką, a także Dyrektorem Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej Lesławem Werpachowskim