Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty

Wkrótce

Fragment plakatu ze zdjęciem Piotra Kohuta i małego chłopca w góralskich strojach
Rozpoczęcie imprezy: 2022-05-02
Zakończenie imprezy: 2022-05-02
Miejsce imprezy: Centrum Pasterskie w Koniakowie
Organizator: Centrum Pasterskie w Koniakowie
Kontakt: +48 694 844 840

Już w najbliższy poniedziałek 2 maja Centrum Pasterskie w Koniakowie zaprasza na Tradycyjne Miyszani Owiec, które rozpocznie się o godz. 11.00.

Wydarzenie to nawiązuje do bogatych obrzędów, jakie przez wieki towarzyszyły wiosennemu redykowi, czyli wyjściu pasterzy wraz ze stadami owiec na wielomiesięczny wypas na górskich halach. Nazwa „miyszani owiec” związana jest z łączeniem niewielkich stad zwierząt należących do różnych gospodarzy, w jeden potężny kierdel – stado, które aż do św. Michała wypasano wspólnie.

W programie:

11.00 Prelekcja o obrzędach pasterskich; 

11.30 - Obrzęd rozpalenia watry w Kolybie na Szańcach

Przyprowadzenie owiec od gazdów oraz przejście z muzyką do koszora (specjalnej zagrody).

12.00 Tradycyjne obrzędy: Miyszani owiec - modlitwa, uroczyste poświęcenie stada owiec przez księdza, okadzenie koszorów, miyszani owiec wokół moja, wyjście na sałasz (miejsce wypasu).

Ponadto:

w godzinach od 11.00 do 15.00 na zainteresowanych czekają pokazy obróbki wełny, warsztaty bibułkarstwa, prezentacje rękodzieła, wystawa pasterska i degustacja serów z bacówki.

Serdecznie polecamy!

Wszystkich gości i mieszkańców organizator prosi o zachowanie szczególnej ostrożności przy parkowaniu oraz przechodzeniu przez drogę, jak również o wyrozumiałość i cierpliwość w trakcie obrzędów. Nie jest to reżyserowany pokaz sceniczny - wszystkie czynności wykonywane przez gazdów, pasterzy i bacę to autentyczna, trudna praca, mająca na celu utworzenie stada z owiec pochodzących z różnych gospodarstw.

Więcej szczegółów