Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
2.05
2022

2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – świętujmy razem!

Zachęcamy do udziału w akcji #mojaflaga organizowanej m.in. przez Biuro „Niepodległa”, inicjatywę #3MajFlagę Rady Dzieci i Młodzieży, konkurs „Dobry Obywatel”. Szczegóły dostępne pod adresem: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/dzien-flagi-rzeczypospolitej-polskiej--swietujmy-razem . W tym dniu świetujemy nie tylko Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ale rónież Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

 

Obchodzony dzisiaj Dzień Flagi,  został ustanowiony przez Sejm w 2004 r. Jest to najlepszy moment, aby przypomnieć  sobie o zasadach należytej, wynikającej z szacunku prezentacji naszych barw narodowych. Wieszając w naszych miejscach pracy, czy domach flagę pamiętajmy o tym, w jakich okolicznościach towarzyszyła ona Polakom i jak wielu z nich przelewało za jej barwy krew.

Poniżej znajdą Państwo kilka istotnych informacji i definicji, które pozwolą na bliższe poznanie wytycznych obowiązujących nas, nie tylko w czasie podniosłych wydarzeń patriotycznych, ale także w życiu codziennym, w którym także powinno znaleźć się miejsce dla godnego okazywania poczucia naszej  tożsamości narodowej.

Pamiętajmy, że miłość do barw narodowych oznacza prezentowanie ich zgodnie z tradycją i honorem.

 

Barwy narodowe różnią się od flagi państwowej RP tym, że nie mają określonych proporcji. Mogą być dowolnej długości i szerokości, trzeba jednak pamiętać, że szerokość obu pasów musi być równa.

 

Flaga państwowa – flaga, której mogą używać zarówno władze i instytucje państwowe, jak również obywatele i instytucje prywatne. W Polsce nazwę taką nosi flaga o dwóch pasach poziomych równej szerokości, białym u góry i czerwonym u dołu, w proporcjach 5:8.

 

Flaga państwowa z godłem – nazwa jednej z dwóch polskich flag państwowych. Ma dwa pasy poziome – u góry biały, u dołu czerwony i herb Rzeczypospolitej Polskiej, nazywany obecnie godłem państwowym RP, pośrodku pasa białego. Flagi tej mogą używać jedynie polskie przedstawicielstwa i misje (także wojskowe) za granicą, statki morskie, kapitanaty i bosmanaty portów, lotniska i lądowiska cywilne oraz cywilne samoloty podczas lotów za granicą.

 

Banner – pionowa wersja flagi o proporcjach od 1:4 do 1:8.  W przypadku banneru o barwach flagi polskiej po lewej stronie jest pionowy pas biały, a po prawej czerwony.

 

Na  terenie  RP  flaga  państwowa  Rzeczypospolitej  Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami.  Jeśli  eksponuje  się  na  masztach  więcej  flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.

Flaga  nigdy  nie  może  dotknąć  podłogi,  ziemi,  bruku  lub wody.

Powszechny  stał  się  zwyczaj  umieszczania  na  barwach narodowych  nazw  miejscowości,  z  których  przyjeżdżają kibice na zawody sportowe  (na przykład w skokach narciarskich), aby  jednak  nie  naruszać  zasad,  powinny  to być barwy narodowe, a nie flagi o proporcji 5:8.Dodał: Łucja Jałowiczor (8499)