Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
29.04
2019

„5 Minut w góralskij chałupie” - czyli Konkurs Wiedzy o Regionie 2019

Jest taka wiedza, którą zdobywamy przez całe życie – wiedza o naszym regionie, miejscu, które z dumą nazywamy naszym ojcowskim domem. Zdobywa się ją nie tyle ślęcząc nad książkami, a częściej podczas rodzinnych wypraw górskimi szlakami, szkolnych wycieczek do muzeów, rozmów z dziadkami, czy podczas pomocy w gospodarstwie. Na szczęście w Trójwsi nie braknie tych, którzy już od najmłodszych lat chcą tę wiedzę pogłębiać i pielęgnować. By nagrodzić ich wysiłki wiosenną porą Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej organizuje Konkurs Wiedzy o Regionie, w który angażują się uczniowie, nauczyciele i opiekunowie z lokalnych szkół.

            25 kwietnia w czytelni Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Istebnej zaroiło się od przejętych młodych górali, którzy wraz ze swoimi opiekunami przybyli sprawdzić swoje umiejętności. Zebranych powitała serdecznie Aneta Legierska – Zastępca Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej.

             Jak co roku, najtrudniejszą rolę miało do spełnienia Jury, w którym zasiedli: pani Małgorzata Kiereś – Dyrektor Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, etnograf, autorka wielu publikacji o naszym regionie, pani Urszula Gruszka – kierowniczka Zespołu Regionalnego „Koniaków”, pani Helena Bojko – emerytowana polonistka i znawczyni tematyki regionalnej, pani Anna Łupieżowiec – folklorystka, pracownica Wiślańskiego Centrum Kultury.

            Nadszedł wreszcie czas, by młodzi górale chwycili za długopisy i przystąpili do pisania testu wiedzy ogólnej. W tym roku musieli wykazać się między innymi znajomością wysokości gór, pieśni regionalnych i oczywiście – gwary oraz ruszyć głową wypełniając niełatwe krzyżówki. Nie brakło i humorystycznych pomyłek. Tegoroczny faworyt oceniających? „Śtyry dziywki we dworze, żodyn nimi nie łorze”(!)

            Po części pisemnej gość specjalny konkursu – pan Józef Broda zachwycił opowieścią o wiośnie, przyrodzie, której jesteśmy częścią, znaczeniu bycia dobrym człowiekiem. Narracja przeplatana była śpiewem grą na instrumentach, a nawet na listku. Spotkanie z tym wybitnym multiinstrumentalistą, folklorystą i budowniczym instrumentów z pewnością na długo pozostanie w pamięci młodych słuchaczy.

            Drugą, bardzo widowiskową część konkursu stanowiły inscenizacje, w których uczniowie przenieśli się w czasie wcielając się w dawnych górali. Tegoroczne scenki przeszły najśmielsze oczekiwania pod względem bogactwa tematyki i rekwizytów. Tematem przewodnim była obrzędowość wiosenna, a do chałup przyszli postni kolędnicy - Morzanny i Grzegorze.

            Dość wąski zakres tematyczny panie potraktowały z dużą kreatywnością i wyobraźnią. Morzanny przedstawiły aż 3 różne warianty pieśni postnych kolędniczek. Grzegorze przybyli z brzózką ustrojoną wstążkami w odpowiednich kolorach. Każdy szczegół miał tutaj znaczenie! Po obejrzeniu wszystkich 7 scenek , które wzruszały i bawiły słuchaczy, uczestnicy i goście udali się na pyszny obiad do szkolnej stołówki. Po tej miłej przerwie nadszedł czas na najbardziej wyczekiwany moment - ogłoszenie wyników.

            W teście wiedzy ogólnej na poziomie szkół podstawowych klasy IV- VI najwyższą ilość punktów zdobyła Magda Gazurek z ZSP Istebna. Za nią uplasowała się Julia Gazurek z ZSP Istebna, miejsce trzecie zaś przypadło Julii Ruckiej z ZSP w Istebnej. Wśród uczniów klas VII, VIII i oddziałów gimnazjalnych I miejsce zajęła Natalia Zowada z SP2 Istebna, II była Ola Juroszek z SP1 Jaworzynka a III był Paweł Kukuczka z SP2 Istebna.

            Spośród scenek poziom był bardzo wyrównany. „Chciałam wam z serca podziękować za to, że na 5 minut byliśmy w góralskiej chałpie, której już nie ma” - powiedziała pani Małgorzata Kiereś komentując inscenizacje. I miejscem Jury wyróżniło grupę dziewczyn  z oddziału gimnazjalnego Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Istebnej przygotowane przez panie: Alicję Glebowicz – Gazurek i Joannę Kossowską. Spośród uczniów szkoły podstawowych dwa równorzędne pierwsze miejsca uzyskały reprezentacje SP1 Jaworzynka (opiekunki - p. Maria Łacek i p. Maria Klimek) oraz ZSP Istebna (opiekunki – p. Elżbieta Gadacz, p. Agata Szymańska, p. Joanna Kobielusz). Równorzędne II miejsca przyznano grupie uczniów SP2 Istebna (nad których przygotowaniem czuwały p. Adriana Czerniecka, p. Elżbieta Kukuczka) oraz SP2 Koniaków (p. Adriana Czerniecka, p. Dorota Kobielusz). Wyróżnieniem nagrodzono: grupę z SP2 Jaworzynka, którą przygotowały panie Anna Kędzior i Agnieszka Gretkowska oraz reprezentację SP1 Koniaków prowadzoną przez panie Renatę Haratyk i Beatę Waszut. Na najlepszych w scenkach i testach czekały atrakcyjne nagrody rzeczowe, a każdy uczestnik otrzymał posiłek, dyplom i drobny upominek.

             Warto dodać, że Konkurs Wiedzy o Regionie swoją obecnością zaszczycili: Zastępca Wójta Gminy Istebna Ryszard Macura, Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Istebnej  Robert Biernacki, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Koniakowie Monika Kukuczka, Radny Sołecki Jerzy Kędzior i wielu innych gości.

            „Są dwie trwałe rzeczy, które możemy dać w spadku naszym dzieciom: pierwsze to korzenie, druga to skrzydła.” - powiedział W. Hodding Carter. Niezależnie od wyników trzeba podkreślić, że wygranymi są wszyscy, którzy postanowili wyruszyć na poszukiwanie skarbu, jakim jest wiedza o swoich korzeniach. Ona będzie procentować nawet wtedy, gdy „wyfruną”do dalekiego świata. Gratulujemy uczestnikom, nauczycielom i opiekunom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji konkursu, zwłaszcza zaś dyrekcji i pracownikom Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Istebnej za miłe przyjęcie.

            Konkurs Wiedzy o Regionie odbył się w ramach projektu „Od jarzy do zimy tradycji się uczymy” realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej, dofinansowanego ze środków MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Wyniki testu pisemnego, kategoria klasy VII, VIII, III gimnazjum

Miejsce

Imię i nazwisko

Szkoła

Ilość punktów

1.

Natalia Zowada

SP2 Istebna

52,5

2.

Aleksandra Juroszek

SP1 Jaworzynka

47,5

3.

Paweł Kukuczka

SP2 Jaworzynka

42

4.

Anna Urbaczka

SP1 Jaworzynka

40,5

5.

Paweł Rucki

SP1 Jaworzynka

39,5

6.

Kamila Idziniak

SP2 Istebna

39

7.

Anna Legierska

ZSP Istebna

37

8.

Emilia Lipowska

SP2 Istebna

35,5

9.

Marta Małyjurek

ZSP Istebna

33,5

10.

Zofia Kohut

SP1 Koniaków

33,5

11.

Weronika Rucka

ZSP Istebna

30,5

11.

Julia Sikora

ZSP Istebna

30,5

12.

Konrad Porębski

SP1 Koniaków

27,5

13.

Franciszek Fiedor

SP2 Koniaków

25

13.

Michalina Gazur

ZSP Istebna

25

14.

Kacper Legierski

SP2 Jaworzynka

24,5

15.

Jan Maniecki

SP1 Koniaków

24

15.

Karolina Patyk

SP1 Jaworzynka

24

16.

Julia Łabaj

SP2 Jaworzynka

21,5

17.

Marek Rucki

SP2 Jaworzynka

11

 

Wyniki testu pisemnego, kategoria klasy IV -VI

 

Miejsce

Imię i nazwisko

Szkoła

Ilość punktów

1.

Magdalena Gazurek

ZSP Istebna

45

2.

Julia Gazurek

ZSP Istebna

35,5

3.

Julia Rucka

ZSP Istebna

35

4.

Natalia Suszka

SP2 Jaworzynka

32,5

4.

Dżesika Waszut

SP2 Koniaków

32,5

5.

Marek Rucki

ZSP  Istebna

31,5

7.

Magdalena Jałowiczor

SP2 Jaworzynka

30

8.

Jakub Kobielusz

SP2 Koniaków

29,5

9.

Kamil Wojnar

SP2 Jaworzynka

25

 

oprac. Barbara JuroszekDodał: (6643)