Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
26.07
2018

Akcja wakacyjna "W Trójwsi jest BOSKO"- wspomnienia

W czasie wakacji można robić wiele rzeczy: wstawać po dziesiątej, wyjeżdżać na wczasy, opalać się, urządzać sobie wypady z przyjaciółmi, wycieczki na rowerze lub po prostu całymi dniami leżeć do góry brzuchem. Dla pewnej grupy młodych ludzi najważniejszym i jak sami mówią najpiękniejszym czasem podczas wakacji jest dawanie siebie innym i bezinteresowna praca dla dobra drugiego człowieka. Gdzie można znaleźć takich ludzi? W Trójwsi! Dzięki ich zaangażowaniu w życie społeczne po raz jedenasty mogła się obyć uwielbiana przez dzieci akcja wakacyjna „W Trójwsi jest Bosko”, której organizatorem było Stowarzyszenie VIDES.

Akcja wakacyjna to tygodniowy cykl zajęć, który w dniach od 1 do 6 lipca odbywał się w lokalnych szkołach: Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Istebnej na Dzielcu, Szkole Podstawowej nr 1 w Jaworzynce praz w Szkole Podstawowej nr 1 w Koniakowie. Każdego dnia „na dzień dobry” animatorzy zaskakiwali dzieciaki wieloma zabawami, które służyły lepszej integracji, następnie w małych grupach dyskusyjnych dzieci poznawały ciekawe bajki z morałem, na których oparty był program wychowawczy. Punktem wyczekiwanym przez wszystkich były warsztaty tematyczne, a każde dziecko mogło uczestniczyć w dwóch wybranych przez siebie zajęciach. Tegorocznym hitem w palecie warsztatów był warsztat taneczny, podczas którego nie małe grupy tancerek w Istebnej, Jaworzynce i Koniakowie poznawały podstawy tańca współczesnego oraz przygotowywały układ taneczny do muzyki z bajki „Król Lew”. Z kolei na warsztatach plastycznych powstawały unikatowe meduzy, makiety wiosek i miast oraz malowane farbami „kamyczkowe cuda”.  Jeśli w szkołach roznosił się dźwięk gitar i dziecięcych śpiewów, to wiadomo było, że warsztaty muzyczne dają „czadu”! Prócz wesołych przyśpiewek dzieci uczyły się piosenek o świętym Janie Bosko oraz kilku utworów z repertuaru Arki Noego. Zaś na przyszkolnych boiskach swoją formę szlifowali uczestnicy warsztatów sportowych dając z siebie wszystko na rozgrzewkach, w grach zespołach i biegach z przeszkodami. Dzięki zaangażowaniu animatorów i ich pasji, którą zarażali dzieci, czas warsztatów był ciekawy i inspirujący- jedna z mam, której dzieci uczestniczyły w zajęciach powiedziała, że jej córka po powrocie do domu bawi się w animatorkę.

Jeden dzień w ciągu tygodniowego cyklu zajęć przeznaczony jest na wycieczkę edukacyjną. Tym razem trzy autokary pełne dzieci odwiedziły Bielsko – Białą. Prócz spaceru po starym mieście, poznawaniem historii Rynku, wizytą w parku Słowackiego i zabawą na placu zabaw, dzieci odwiedziły muzeum Stara Fabryka. Jest to miejsce, gdzie opowiedziano nam kilka ciekawostek z historii bielskiego włókiennictwa, a także o bielskiej produkcji Fiata 126p, tzw. „Malucha”. Krążąc po mieście dzieci szukały pomników postaci z dawnych kreskówek, które powstawały w Bielsku. Odnaleźliśmy sławnego Reksia oraz bardzo lubianych Bolka i Lolka.  

Ważnym i niezwykłym dniem było zakończenie akcji wakacyjnej w amfiteatrze „Pod Skocznią”. Ze wszystkich trzech miejscowości przybyły dzieci, ich rodzice, a nawet całe rodziny, by wspólnie uczestniczyć w mszy świętej dziękczynnej, w tańcach i zabawach. Wielkie spotkanie wszystkich uczestników akcji wakacyjnej było również okazją do zaprezentowania na scenie efektów udziału w warsztatach. W pierwszej kolejności zaprezentowały się warsztaty muzyczne. Był śpiew na głosy, w kanonie, a także z podziałem ról. Następnie wszystkie dzieci z warsztatów tanecznych zatańczyły wspólnie wyćwiczony układ. Był tak piękny, że zebrana publika domagała się bisu. Wspólne świętowanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem.

Obserwując wciąż rosnącą liczbę dzieci, które uczestniczą w naszym zajęciach można śmiało przyznać, że istnieje ogromna potrzeba organizacji tego typu atrakcji dla dzieci w Trójwsi. W tegorocznej akcji wakacyjnej udział wzięło łącznie 250 dzieci w wieku pomiędzy 5 a 12 rokiem życia. Jest to widoczny znak, że nasze zajęcia przypadły do gustu dzieciakom. Dzięki ich wielkiej otwartości  na wszelkie propozycje spędzania wolnego czasu na akcji wakacyjnej oraz wielkiemu zaufaniu, jakim darzą nas rodzice – mamy wiele pięknych wspomnień z kolejnej, już jedenastej, akcji wakacyjnej.  

Pragniemy serdecznie podziękować za przychylność wszystkim, którzy umożliwili nam organizację akcji wakacyjnej:

- Wójtowi Gminy Henrykowi Gazurkowi i jego Zastępcy Józefowi Polokowi

- Dyrektorowi Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Istebnej Robertowi Biernackiemu

- Dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaworzynce Grażynie Przybyła

- Dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 1 w Koniakowie Andrzejowi Ryłko

 

Słowa podzięki i uznania należą się także wszystkim wolontariuszom tegorocznej akcji wakacyjnej – za ich trud, zaangażowanie i wielkie serce, które wkładali we wszystko co robili.

Niech w Trójwsi zawsze będzie BOSKO!

Karina Czyż

Więcej zdjęć TUTAJ

 Dodał: (6110)