Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
5.06
2023

„ Aleja Pamięci im. Jana Pawła II”.

W dniu 18 maja, w Jaworzynce Czadeczce, przy posadzonej w zeszłym roku,  alei  jaworów,  miało miejsce odsłonięcie tablicy pamiątkowej „ Alei  Pamięci im. Jana Pawła II”.

Wydarzenie rozpoczął Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła - Andrzej Kudełka, który przywitał  wszystkich obecnych i zaproszonych Gości. Powitał Wójta Gminy Istebna Łucję Michałek-Chudecką, Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Damiana Siebera, Starostę Gminy Čierne Petra Staňo, Zastępcę Wójta Gminy Istebna Łukasza Małysza, Sołtysa Wsi Jaworzynka Bogusławę Kawulok, Radnych Gminy Istebna Kazimierza Łacka i Huberta Kukuczkę, zgromadzonych pracowników Nadleśnictwa Wisła, Urzędu Gminy Istebna i Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej.

Następnie głos zabrał Damian Sieber - Dyrektor RDLP w Katowicach, który zauważył, że spotkaliśmy się nie tylko po to, by dokończyć sadzenie alei, ale przede wszystkim po to, by pokazać jak wielkim człowiekiem był św. Jan Paweł II. Pokrótce opowiedział także o historii sadzenia Dębów Papieskich. Historia ta rozpoczęła się w 2004 roku, kiedy do Rzymu zawiezione zostały żołędzie ze słynnego  Dębu Chrobrego. Zostały one poświęcone przez papieża Jana Pawła II, a następnie przywiezione do Polski i posadzone w różnych miejscach kraju. Ważną częścią historii jest to,  by zapamiętać, że dąb jest drzewem, którego domeną  są:  siła i długowieczność. Od wieków jest sadzony na pamiątkę wielkich postaci i czynów.

Wypowiedziała się również Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek-Chudecka, która podziękowała Nadleśniczemu za przekazanie sadzonek i wspólną inicjatywę, a Dyrektorowi RDLP w Katowicach za przychylność i współpracę w tak ważnej  sprawie. Zaznaczyła jak wielkim symbolem szacunku do autorytetu Papieża, jest ta aleja. Pani Wójt, na pamiątkę tego wydarzenia, przekazała koronkę koniakowską w papieskich barwach.

Po krótkich przemówieniach, nastał czas na przecięcie wstęgi i odsłonięcie pamiątkowej tablicy przez zaproszonych Gości. Następnie,  wszyscy zgromadzeni udali się do alei, by posadzić kolejne drzewka.

Gdy aleja powiększyła się o kolejne 60 jaworów, zgromadzeni  udali się na Wyrchczadeczkę, gdzie swoje miejsce ma Karpacki Bank Genów i Woliera Pokazowa Głuszców. Posadzony został tam pamiątkowy Dąb Powstań Śląskich. Wspólnymi siłami do ziemi wkopali go: Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek-Chudecka, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Damian Sieber, Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła Andrzej Kudełka, Starosta Gminy Čierne Peter Staňo oraz prof. Ewa Łukaszewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego, która sprawuje opiekę naukową nad Wolierową Hodowlą Głuszców na terenie Karpackiego Banku Genów.

Odsłonięciu tablicy pamiątkowej Alei Pamięci im. Jana Pawła II oraz posadzeniu Dębu  Powstań Śląskich,  przygrywał Reprezentacyjny Zespół Reprezentacyjny Sygnalistów Myśliwskich Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Fotogaleria dostępna na stronie: https://www.istebna.eu/turysta/fotoreportaz/po-wi-cenie-alei-pami-ci-jana-pawoa-iiDodał: Magdalena Rucka (8965)