2021
Baciary dali czadu w Istebnej w ramach koncertu plenerowego „Na góralską nutę”
Koncert plenerowy „Na góralską nutę”
Za nami wyjątkowo udany koncert plenerowy „Na góralską nutę” organizowany w ramach projektu “Moc tradycji”, który odbył się w piątkowe popołudnie 20 sierpnia w Amfiteatrze “Pod Skocznią” w Istebnej. Pogoda dopisała, co zachęciło mieszkańców i przyjezdnych do przybycia. Brzmienia regionalnych melodii zza dwóch granic – tradycyjnych, smutnych, obrzędowych ale także biesiadnych i tanecznych wypełniały scenę nad Olzą do późnej nocy.
Publiczność serdecznie powitała Aneta Legierska – Kierownik Promocji Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej. Na scenie pojawili się również przedstawiciele partnerów projektu – dr Piotr Wróblewski z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Starosta Gminy Herczawa Marek Sikora oraz Wójt gminy Istebna Łucja Michałek. Opowiedzieli o idei projektu „Moc tradycji” dofinansowanego z programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska, którego efektem ma być zacieśnienie współpracy mieszkańców pogranicza po polskiej i czeskiej stronie granicy w Istebnej, Koniakowie, Jaworzynce oraz na Herczawie.
Najpierw na scenie powitaliśmy przybyłą zza czeskiej granicy z Jabłonkowa Kapelę “Lipka”. Usłyszeliśmy repertuar bardzo pokrewny z naszym regionem, skoczne taneczne melodie, ale i tęskne pieśni wojenne pamiętające jeszcze czasy wojen napoleońskich.
Kolejną gratką dla wielbicieli folkloru był występ zespołu “Mała Jetelinka” pod kierownictwem Moniki Wałach - Kaczmarzyk, który także zabrał nas w świat stardownych bojtek i zabaw dziecięcych. Nie brakło skocznych tańców jak „Łowczorz”, czy „Placki” i jak zawsze znakomitej muzyki we wdzięcznym, dziecięcym i młodzieżowym wydaniu. Młodzi górale z Jaworzynki są chlubą Trójwsi i z pewnością uosabiają w sobie hasło „Moc tradycji”.
Niekwestionowaną gwiazdą wieczoru był dobrze znany Zespół „Baciary”, którego nie trzeba chyba przedstawiać żadnemu zwolennikowi góralskiej muzyki tanecznej. Przy hitach takich jak „Żyje się raz”, czy „Jak się bawią ludzie...” trudno było wysiedzieć w miejscu, więc pod sceną do tańca ruszyli i młodsi i starsi. Dodatkowo muzycy wykazali się poczuciem humoru, a ich anegdoty i przekomarzania stanowiły zabawne przerywniki między znanymi hitami. Nie obyło się bez bisów i zapewnień o ponownym przybyciu. Za koncert podziękowała wykonawcom także Łucja Michałek - Wójt Gminy Istebna wraz z Łucją Dusek- Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej. Wszystko zwieńczyła zabawa taneczna.
Podczas imprezy można było także skorzystać z regionalnej gastronomii i zakosztować kuchni regionalnej oraz potraw z grilla serwowanych przez niezawodne KGW „Istebna” i MKS Istebna. Gminny Ośrodek Kultury przygotował również stoisko z twórczością ludową.
Projekt nr. CZ.11.4.120/0.0/0.0/17_028/0001641, pt. „Moc tradyji / Sila tradic” finansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z funduszy Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska, pt. Przekraczamy Granice 2014 – 2020.
oprac. B. Juroszek; foto: J. Kohut
Zobacz reportaż:
Koncert Na Góralską Nutę