Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
7.08
2018

BRĄZOWE ŻYWIECKIE SERCE dla ISTEBNEJ!

Tegoroczny Tydzień Kultury Beskidzkiej okazał się dla naszego Zespołu niezwykle udany. W dniach 27 - 31 lipca odbył się 49. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu, w którym wzięło udział 25 zespołów. Wśród członków jury byli:

Małgorzata Kiereś - etnograf, przewodnicząca komisji 
Magdalena Kroh - etnograf 
Lidia Czechowska - choreograf
Adam Adamowski - choreograf
Czesław Węglarz - muzyk, folklorysta
Jan Karpiel Bułecka - muzyk, folklorysta
Bogdan Matusik - muzyk, folklorysta
Kazimiera Koim - sekretarz komisji

Nasz zespół przedstawił program "Na muzyce", który otrzymał BRĄZOWE ŻYWIECKIE SERCE oraz nagrodę pieniężną w wysokości 6 000 zł!

            Program ukazuje charakterystyczne elementy obyczajowości, które towarzyszyły muzyce w karczmie. Po Trzech Królach kiedy to rozpoczynał się mięsopust, organizowane były gazdowski muzyki. Gazda uzgadniał z gospodzkim czy użyczy mu karczmy, przez co z góry płacił całą "muzykę", czyli nieodpłatnie udostępniał karczmę oraz muzykantów. W ten sposób zapraszał do gospody pachołków, którzy przez cały rok pomagali mu „przy gazdówce”. Dopełnieniem w obyczajowości tej była również gaździna, która przynosiła na zabawę poczęstunek. Pachołcy zwoływali również młode dziewczyny, aby przyszły potancować „na muzykym”.  W obyczajowości tej ważnym elementem jest podkreślenie roli i znaczenia mężczyzn, dla których przestrzeń karczmy była kulturowo przeznaczona. Młode panny na zabawę mogły wejść tylko pod warunkiem, że zostaną zaproszone do owiynzioka. W programie tym dopełnieniem jest archaiczny skład kapeli – gajdy, skrzypce, zaś całość obyczajowości wypełniają dawne pieśni śpiewane w Trójwsi Beskidzkiej oraz archaiczne tańce takie jak  owięziok, świnszczok, masztołka, rejna, piłka, czworok.

            W programie gościnny udział wzięli Jan Juroszek (gazda), Katarzyna Juroszek (gaździna), Karolina Juroszek (ciotka) oraz Janusz Macoszek (gajdosz). Dziękujemy wszystkim za wsparcie, zaangażowanie i pomoc.

            Wielka radość i łzy szczęścia towarzyszą nam na każdym kroku, gdyż jest to ogromny sukces dla naszego zespołu! Praca, wielogodzinne próby nie poszły na marne. Zespół po kilku latach przerwy, w nowym odmłodzonym składzie, znów powrócił na scenę pokazując klasę oraz wysoki poziom. Niezwykłe jest również to, iż dla większości członków zespołu był to debiutancki występ w ramach Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu!

 

Kierownik zespołu – Maria MotykaDodał: Oliwia Szotkowska (6130)