Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
21.09
2018

CZAS WYJAŚNIĆ PEWNE SPRAWY

  

CZAS WYJAŚNIĆ PEWNE SPRAWY

Fatalny stan dróg wojewódzkich przebiegających przez naszą Gminę to problem, z którym borykamy się od lat. Dlatego jednym z moich priorytetów  od początku kadencji jest ciągłe monitowanie oraz poszukiwanie możliwych rozwiązań aby DW 941 i DW 943 odpowiadał parametrom na miarę XXI wieku.  Moja aktywna  postawa  w tym zakresie może nie jest widoczna, ponieważ nigdy się tym nie chwaliłem, uważając to za coś zupełnie normalnego ale są - mamy nadzieję - widoczne jej efekty. Nie każdy jednak chce zauważyć oczywiste fakty i przyznać, że coś się na tych drogach dobrego robi. Rozumiem osoby będące w opozycji do władz Gminy, im to po prostu wypada bo zasadą jest aby przeciwnika krytykować, a nie chwalić.

Wprawdzie do ideału jest jeszcze daleka droga ale nie można pominąć faktu, że moja zasługa jako Wójta,  a pośrednio Rady Gminy jest wyremontowany odcinek 941 na Dzielcu w Istebnej   oraz budowa chodnika i przebudowa drogi od Krzyżowej w Jaworzynce przez Beskid i dalej do Koniakowa. Zgodnie z podziałem kompetencji pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, inwestycje te należą do zadań własnych Marszałka Województwa Śląskiego. Jednak, aby mogły one być realizowane nie  tylko angażowałem się w intensywne rozmowy z Marszałkiem, radnymi sejmiku i Zarządem Dróg Wojewódzkich, ale także udzieliliśmy pomocy finansowej  oraz bezpośrednio prowadzimy roboty związane z budową chodnika i remontem nawierzchni od Krzyżowej po Małysze.  

Cieszy mnie fakt, że coraz więcej osób angażuje się w tą sprawę. Zwłaszcza cenny jest udział posłów o których mowa na forum. To może pomóc. Trzeba jednak zauważyć, że czym innym jest aktywność, której głównym celem jest kampania wyborcza, a czym innym jest rzeczywiste i skuteczne działanie w ciągu całej kadencji, bo takie podjąłem  od samego początku.  

W tym kontekście trzeba jasno podkreślić, że „interwencja” posłów i innych ważnych osób odbyła się w czasie, kiedy byłem już dawno po uzgodnieniach zarówno z Marszałkiem jak i ZDW. Z przykrością stwierdzam, że ostatnie informacje medialne na ten temat sugerują, jakoby drogi wojewódzkie na terenie naszej gminy były remontowane wyłącznie na skutek interwencji polityków,  to daleko idąca nadinterpretacja, którą można określić jednym słowem; nieuczciwość.

Jak już wspomniałem, drogi wojewódzkie nie są w zakresie odpowiedzialności Gminy, ale przez to, że korzystają z nich głównie nasi mieszkańcy, nie stać nas na to aby nie zabiegać o ich właściwy stan. Wiele nam się już udało zrobić ,ale mam świadomość, że bardzo dużo jest jeszcze do zrobienia, dlatego nadal będę usilnie dążyć do tego aby cała DW 943 od granicy państwa w Jasnowicach po węzeł drogowy i drogę ekspresową S-1 w Lalikach miała na wszystkich odcinkach nową nawierzchnię, a w najbardziej uczęszczanych przez pieszych miejscach także chodnik. Podobnie sprawy się mają w przypadku DW 941 od mostu na Olzie w Istebnej do ronda w Jaworzynce. Tu również od lat podejmuję starania i deklaruję pomoc merytoryczną oraz finansową. Tu również konieczne jest wykonanie nowej nawierzchni oraz przebudowa skrzyżowania w Istebnej Centrum.

Reasumując należy wyrazić uznanie dla każdego, kto zaangażował się w ten palący dla mieszkańców naszej Gminy i turystów problem. Jeśli będzie nas więcej to być może będzie większa skuteczność jednakże pod warunkiem, że nie będą to działania na pokaz i dla osiągnięcia wyłącznie celu politycznego, zwłaszcza w okresie poprzedzającym wybory. Oczekuję zwykłej uczciwości i rzetelności . Nasi mieszkańcy na to w pełni zasługują.

Rozumiem, że kampania wyborcza i walka polityczna weszły w decydującą fazę ale nikogo nie zwalnia to z obowiązku bycia uczciwym i rzetelnym w prezentowaniu faktów.

 

                                                                                                                                                                                                      Wójt Gminy Istebna  Henryk Gazurek

 Dodał: (6203)