Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
14.02
2017

Dofinansowane projekty Gminy Istebna i Miasta Jabłonków

Na ostatnim posiedzeniu Euroregionalnego Komitetu Sterującego dla Funduszu Mikroprojektów Programu Interreg V-A Republika Czeska –Polska w Euroregionie Śląsk Cieszyński dwa projekty Gminy Istebna i Miasta Jabłonków uzyskały rekomendacje do dofinasowania.

Pierwszym z nich jest „Rozwój potencjału przyrodniczego i kulturowego transgranicznej doliny rzeki Olzy – etap I” w ramach którego zamierza się w 2017 r. przebudować zniszczoną infrastrukturę turystyczną na terenach kulturalno-rekreacyjnych obu miejscowości. Przy amfiteatrze „Pod skocznią” w Istebnej planuje się przebudować grill, a w Lasku Miejskim w Jabłonkowie źródełko wraz z infrastrukturą towarzysząca. Do grilla zostanie doprowadzona sieć wodno-kanalizacyjna, wykonane nowe pokrycie dachowe, instalacje oraz zaplecze kuchenne wraz z wyposażeniem (stoły, ławy, blaty). Zachowany zostanie tradycyjny styl obiektu (drewno, kamień), co poprawi jego estetykę i funkcjonalność. Obok grilla i źródełka zostaną zamontowane tablice turystyczne z zaznaczonymi atrakcjami turystycznymi, przyrodniczymi i kulturowymi tej części pogranicza polsko-czeskiego.  

„Zagospodarowanie parkingów w centrum Istebnej i Jabłonkowa” to drugi dofinansowany projekt, jaki będzie realizowany w 2017 r. W Istebnej w otoczeniu parkingu „Pod Grapą” zostanie utworzony pokazowy ogród roślin karpackich wraz z elementami małej architektury. Na skarpach na których powstał parking o dużym nachyleniu zasadzone zostaną krzewy niskie i rozłożyste, co dodatkowo będzie zabezpieczało je przed osuwaniem. Na pozostałym obszarze znajdą się rabaty o kształcie wieloboków nawiązujących do szczytów górskich. Zaprojektowana zieleń tworząca grupy krzewów, drzew oraz bylin ze względu na wysokość, kwitnienie, kolor i kształt będą miały charakter całoroczny. Pokazowy ogród roślin karpackich będzie można obserwować z płyty parkingu, gdzie dodatkowo zostaną zamieszczone tablice informacyjne o poszczególnych roślinach. Z kolei w Jabłonkowie powstanie bez barierowy chodnik dla turystów wokół parkingu w centrum miasta oraz zaplecze dla turystów rowerowych (ławki, kosze na śmieci, stojaki dla rowerów, pompka rowerowa oraz tablica informacyjna).          

Realizacja powyższych projektów rozpocznie się po zawarciu odpowiednich umów o dofinansowanie.  Dodał: (5254)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: kwiecień

2024/04/2 2024/04/5
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej