Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
23.04
2018

Dzieci z Trójwsi na obozie językowym

Dnia 7 kwietnia 2018r. uczniowie  Szkoły Podstawowej nr 2 w Koniakowie oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaworzynce  wyruszyli na pięciodniowy  obóz językowy do Bystrzycy Kłodzkiej i okolic. Opiekunami, którzy sprawowali pieczę nad porządkiem wycieczki i samego obozu  były Panie: Celina Zawada, Jolanta Rabin oraz Anna Kędzior.

Poza zajęciami  w hotelu „ Abis” w Bystrzycy Kłodzkiej uczniowie mieli okazję zwiedzić wiele ciekawych miejsc, takich jak:

1. Palmiarnia Miejska w Gliwicach, która jest ośrodkiem popularyzacji wiedzy o florze i faunie z innych stref klimatycznych.

2. Radiostacja w Gliwicach -  jeden z najciekawszych zabytków techniki na Śląsku. Wysokość 111 m. daje wieży status najwyżej istniejącej, zbudowanej w całości z drewna, konstrukcji w Europie oraz najwyższej drewnianej wieży nadawczej na świecie.

3. Muzeum Ziemi Kłodzkiej prezentujące spuściznę kulturową, geologię, geografię i historię regionu.

4. Kopalnię Uranu w Kletnie - działała ona w latach 1948-1953, wykorzystując m. in. kilka średniowiecznych sztolni. Łącznie wydobyto tu 20 ton rudy uranu, które wykorzystano do produkcji pierwszej rosyjskiej bomby atomowej.

5. Bystrzyca Kłodzka – stare miasto, Wieża Rycerska, Statua Trójcy Świętej, Kościół św. Michała Archanioła oraz Muzeum Zapałek.

 

A jak wyglądał sam obóz językowy? Oto kilka informacji.

Program ”EuroWeek” obejmował pięć bloków tematycznych :

  • „Praca w grupie"
  • "Kierowanie"
  • "Kultury Świata"
  • "Europa"
  • "Liderstwo"

Wolontariusze z Dominikany, Argentyny, Meksyku, Łotwy, Indonezji, Chin, Indii, Kolumbii i Turcji, przedstawili prezentacje multimedialne dotyczące obszarów z których pochodzą. Uczniowie mieli możliwość poznać nową kulturę,  zapoznać się ze strojami narodowymi, tańcami regionalnymi, ulubionymi potrawami oraz życiem codziennym mieszkańców  z różnych zakątków świata. Zajęcia prowadzone były  metodą interaktywnych warsztatów, przeplatanych konkursami, zabawami aktywizującymi i  piosenkami. Wszystkie zajęcia prowadzone były w języku angielskim. Liderami naszej grupy zostali: YennyferRodríguezLemus z Kolumbii, EvijaMašinska z Łotwy oraz Reven Huang z Indonezji.

Zajęcia interaktywne pomogły uczniom nawiązać nowe znajomości z kolegami i koleżankami z innych regionów Polski. Nasi wychowankowie bardzo szybko zaaklimatyzowali się  w nowym miejscu i chętnie współpracowali ze swoimi liderami. Strach przed pomyłkami językowymi i brak pewności siebie odeszły w niepamięć. Bariera językowa została pokonana.

Mamy nadzieję, że obóz językowy „ EuroWeek” na stałe zagości w kalendarzu wychowanków naszej szkoły. Do zobaczenia w przyszłym roku.

Opracowała: Celina Zawada

 Dodał: (5960)