Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
8.03
2020

Ewa Macoszek-Dragon Oryginalną Kobietą Śląska Cieszyńskiego 2019!

Za nami Dzień Kobiet w Istebnej i Gala Finałowa Konkursu na Kobietę Oryginalną Śląska Cieszyńskiego 2019. Na przybyłych jak zwykle czekało niemało atrakcji, porcja wzruszeń i świetnej muzyki.

Dzień Kobiet, święto „piękniejszej połowy” świata ma tradycję dłuższą niż nam się wydaje. Już w starożytnym Rzymie początkiem marca obchodzono tzw. Matronalia - święto związane z kultem macierzyństwa i płodności, kiedy to mężowie obdarowywali swoje żony prezentami..Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Dziś to święto weszło już na stałe do naszego kalendarza, a Dzień Kobiet w Istebnej stanowi niewątpliwie prawdziwą perełkę w kalendarzu imprez regionu. Połączony jest on z Galą Finałową Konkursu na Kobietę Oryginalną Śląska Cieszyńskiego. W tym roku spotkaliśmy się 8 marca w gościnnych progach Dworu Kukuczka na Beskidzie w Istebnej. 

Już od godziny 16.00 w Dworze Kukuczka prym wiodły typowo kobiece tematy. Na miejscu można było odwiedzić liczne stoiska. Była to okazja zobaczyć i posłuchać, co nowego proponują marki takie jak: Sorell, Avon, Mary Kay, Miracle Med, "Po Zdrowie", czy zapoznać się z ofertą butiku  „K&M Moda Kobiet i Mężczyzn”. Nie zabrakło też biżuterii etnicznej i marokańskich kosmetyków promowanych przez Anetę Ponc z Etno Chaty TOPOLEJ. Każda pani już od progu była witana tulipanami ufundowanymi przez firmę "Małgorzata" z Wisły oraz upominkami od firmy MOKATE.

Kiedy zapadł zmrok, a przepięknie oświetlona „Sala zbójnicka” Dworu Kukuczka po brzegi wypełniła się gośćmi, wszystkich serdecznie powitała prowadząca Aneta Legierska - Zastępca Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej zapraszając wszystkich do wysłuchania koncertu grupy The ThreeX. Pod tą nazwą kryje się nowoczesne trio instrumentalne które tworzą trzej muzycy- Jacek, Krzysztof i Jacek, którzy grają wspólnie już od 20 lat. Są oni laureatami międzynarodowych konkursów, absolwentami renomowanego Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu, współpracują z największymi nazwiskami branży muzycznej. Od 2016 roku organizują Festiwal Muzyki Crossover w Bielsku-Białej, propagujący twórczość młodych artystów, których nie sposób przyporządkować́ do jednego nurtu muzycznego.

Po tym, co trio zaprezentowało w Istebnej można nazwać ich muzycznymi akrobatami z kabaretowym zacięciem. Była muzyka klasyczna i poważna w zupełnie niepoważnym wydaniu (bo jak inaczej można określić występ, gdzie jeden ze skrzypków z gracją tańczy w baletowej spódniczce, a pianista wygrywa wirtuozerskie gamy leżąc na wznak lub siedząc z filiżanką na głowie?). W repertuarze było na przykład „Nothing else matters” Metalicy dość nietypowo połączone z Bethovenem i Ennio Moricone. Nie brakło żonglerki świecącymi kolorowymi kulami, a w wydaniu tych trzech artystów nie zdziwiła nawet gra na skrzypcach przy pomocy …wiertarki. Wszystko to okraszone było dowcipnym komentarzem i podane z tak dużą dozą humoru, uroku i autoironii, że koncert ów można nazwać najpiękniejszym prezentem na Dzień Kobiet, jaki zgromadzone panie mogły otrzymać.

Po koncercie głos zabrała Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek, która życzyła wszystkim Paniom wszelkiego dobra, spełnienia marzeń, satysfakcji w pracy i powodzenia w realizacji planów, siły i szczęścia. Do jej słów dołączyła się Europosłanka Izabela Kloc życząc paniom, aby zawsze „świeciły jak najpiękniejsze klejnoty”.

Nadszedł w końcu wyczekiwany moment ogłoszenia wyników Konkursu na Kobietę Oryginalną Śląska Cieszyńskiego 2019. W tym roku w finałowej „Złotej Piątce” znalazły się: Beata Bojda z Harbutowic- makijażystka, charakteryzator, projektantka ubiorów, pedagog i kosmetolog, Elżbieta Hubczyk z Brennej - społecznik, choreograf, twórca ludowy. Ewa Macoszek-Dragon z Koniakowa - wieloletnia, lubiana i ceniona przez uczniów nauczycielka w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle, hotelarz z wykształcenia i zamiłowania, a od niedawna także dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie, Monika Wałach-Kaczmarzyk z Jaworzynki - multiinstrumentalistka, solistka, kierownik kapeli Jetelinka, Radna Powiatowa. Urszula Wierzgoń z Kończyc Małych Kierowniczka Zespołu śpiewaczego Małokończanie 

 Wszystkie panie niezwykle oryginalne, zaangażowane w to, co robią, inspirujące prezentowały się na scenie, podczas gdy prowadząca przedstawiała ich sylwetki. Jednak zwyciężczyni mogła być tylko jedna, a werdykt był jednoznaczny. Oryginalną Kobietą Śląska Cieszyńskiego 2019 została … Ewa Macoszek - Dragon.  Wzruszona laureatka w błysku fleszy i wśród gromkich braw odbierała piękną ceramiczną statuetkę wykonaną przez Justynę Łodzińską. Dziękowała mężowi, rodzicom i wszystkim najbliższym, którzy ją wspierali, wiernie jej kibicowali i oddali na nią swoje głosy, których zdobyła aż 1432!  Wszystkie nominowane do „Złotej Piątki” panie otrzymały upominki od firm: Mokate, Małgorzatka, Sorel, Avon, Mary Kay, sklep „Po zdrowie", fundowane przez Anetę Okupską - Ponc z Etno- Chaty „TOPOLEJ”, a także z Biura Poselskiego Izabeli Kloc, oraz Starostwa Powiatowego w Cieszynie.

W Dniu Kobiet w Istebnej wzięli udział Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek, Starosta Powiatu Cieszyńskiego Mieczysław Szczurek, Wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego Janina Żagan, Europosłanka Izabela Kloc, Magdalena Wawrzeczko reprezentująca Europosłankę Jadwigę Wiśniewską, Sołtys Jaworzynki Bogusława Kawulok, Sołtys Istebnej Barbara Juroszek, Józef Herzyk Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bielskiego, Radni Gminy Istebna, Dyrektor Portalu OX.pl Wojciech Tatka, Redaktor Głosu Ziemi Cieszyńskiej Katarzyna Lindert- Kuligowska, przedstawiciele mediów i prasy z całego Śląska Cieszyńskiego.

 Wszystkim Paniom serdecznie dziękujemy za obecność i uczestnictwo w tym wyjątkowym święcie. Dziękujemy także Zbigniewowi i Bartłomiejowi Kukuczka z „Dworu Kukuczka” za gościnne przyjęcie i stworzenie wspaniałego klimatu dla tej imprezy.

Opracowanie Barbara Juroszek

Foto: kliknij w poniższy banerek...


Zobacz reportaż:
Dzień Kobiet - Gala


Dodał: Jacek Kohut (7206)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: kwiecień

2024/04/2 2024/04/5
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej