Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
30.10
2018

„Fotografią patrzeć na świat” – warsztaty fotograficzne w lokalnych szkołach

Poznanie pasjonującego i odkrywczego świata fotografii, rozbudzenie w dzieciach i młodzieży pasji do fotografowania – to główny cel inicjatywy społecznej, która realizowana była w dniach 16-18 październik tego roku dla uczniów naszych szkół.

„Fotografią patrzeć na świat” to cykl warsztatów, jakie Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej przy współpracy z animatorami wrocławskiego TIFF Center przeprowadzili warsztaty z cyjanotypii, spaceru fotograficznego oraz kamery otworkowej dla 15-osobowej grupy dzieci z Zespołu Szkolno – przedszkolnego w Istebnej, Szkoły Podstawowej nr 1 w Koniakowie i Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaworzynce.

Cyjanotypia to jedna z najstarszych technik uzyskiwania fotografii. Dzięki łatwemu procesowi wykonywania unikalnych odbitek cyjanotypia dla uczestników była niezwykle atrakcyjną metodą fotograficzną. Na specjalnie przygotowanych kartkach papieru uczestnicy warsztatów odbijali zdjęcia w negatywach lub przedmioty takie jak np. liście. Podczas warsztatu uczestnicy sami rozrabiali odczynniki chemiczne, nakładali emulsję na papier, naświetlali oraz wywoływali przy użyciu bieżącej wody i wody utlenionej dla utrwalenia obrazów. W efekcie uzyskali błękitne obrazy, które po warsztatach każdy z uczestników zabrał do domu.

Po krótkim wprowadzeniu merytorycznym, udzieleniu kilku cennych rad i zasad w fotografowaniu dzieci udały się na spacer fotograficzny wokół szkoły, by w ciekawy sposób sfotografować to co widzą, zrobić fotograficzny portret czy zdjęcie w ruchu. Następnie, po powrocie do sali prowadzący na podstawie trzech wybranych przez dzieci zdjęć omawiali je.

Kolejnym, ostatnim etapem każdych zajęć była camera obscura. Kamera otworkowa była okazją do zaobserwowania, jak działa fotografia w jej najczystszej postaci. Podczas dzieci poznały mechanizm, dzięki któremu powstają i są utrwalane świetlne obrazy. Dzieci tworzyły kamery otworkowe z pomieszczeń, w których się znajdowały zakrywając dokładnie wszystkie okna, pozostawiając jedynie kilkumilimetrową dziurkę w jednym z nich. Będąc  wewnątrz „aparatu” widziały jak za pomocą światła wpadającego do pomieszczenia ukazywały się im obrazy zza okna – samochody, budynki. Była to bardzo ciekawa lekcja fizyki, która spełnia w fotografii bardzo ważną funkcję.

Bardzo dziękujemy wszystkich Dyrektorom szkół: pani Grażynie Przybyła, panu Robertowi Biernackiemu i panu Andrzejowi Ryłko za otwartość na tę inicjatywę, pomoc w jej promocji oraz za udostępnienie pomieszczeń na cele warsztatów.  Dziękujemy także nauczycielom – opiekunom.

Czas spędzony na tych warsztatach był czasem niezwykle twórczym, rozbudzającym w dzieciach pasję do fotografii. Dla dzieci odkryciem było to, że smartphone nie jest tylko narzędziem do gier i surfowania w necie, ale może również służyć do tworzenia dzieł sztuki i wyrażania w ten sposób siebie i swojego postrzegania świata. Teraz już wiemy na pewno, że można fotografią patrzeć na świat!

 

Karina Czyż

fot. TIFF Center

Inicjatywa odbyła się w ramach projektu „Aktywni w kulturze – część II” realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne.Dodał: (6296)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
styczeń 2021
PN WT ŚR CZ PT SB ND
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: styczeń

galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej