Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
18.05
2021

Góralska Majówka dla Św. Jana Pawła II

101 lat temu, 18 maja 1920 roku na świat przyszedł Karol Wojtyła, późniejszy papież - Św. Jan Paweł II. Z tej okazji górale z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa spotkali się wspólnie na majowym, by śpiewem i modlitwą uczcić ten wyjątkowy dzień.

Ze względu na deszczową pogodę zaplanowane na szczycie Złotego Gronia majowe przeniesione zostało do Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła Jaworzynka.

W Kościele, gdzie znajdują się relikwie Świętego Papieża Polaka przywitał wszystkich ksiądz Grzegorz Strządała wikary parafii pw. Dobrego Pasterza w Istebnej, który zaprosił do wspólnego „koncertowania” Maryi i Janowi Pawłowi II i poprowadził nabożeństwo majowe.

Modlitwa ubogacona była wspólnym śpiewem pieśni maryjnych. Kościółek w Jaworzynce wypełniły po brzegi dźwięki muzyki i mocne góralskie głosy. Zagrali i zaśpiewali: Zespół Regionalny Istebna - The Polish Folk Song And Dance Ensemble, grupa góralska działająca przy Kościele Dobrego Pasterza w Istebnej, kapela Wałasi, grupa śpiewacza Jaworzynczanki i Leszczynianie. Ukochane pieśni Ojca Świętego i góralskie nutki wybrzmiały tego dnia i w tym miejscu wyjątkowo pięknie i podniośle podobnie jak powtórzone przez wszystkich razem zawołanie papieskie: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi - tej ziemi”. Była to piękna inauguracja Roku Górali w Województwie Śląskim. 

W nabożeństwie wzięła udział Łucja Michałek - Wójt Gminy Istebna, radni Gminy Istebna, reprezentacja Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej, wierni z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa.

Po nabożeństwie przywitał wszystkich ksiądz Stanisław Pindel - Proboszcz Parafii pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Jaworzynce. Wspomniał między innymi wizytę  Jana Pawła II pod Wielką Krokwią w 1997 roku i zakończył słowami „Sunsum corda” - „w górę serca”. Podczas spotkania obecny był także wikary parafii Łukasz Lach, który zadbał o relację na żywo z wydarzenia. 

Na koniec przyszedł czas na wspólne pamiątkowe zdjęcie, a przed kościołem dalej trwało spontaniczne koncertowanie i zabrzmiały już także bardziej „świeckie” góralskie melodie. 

Wydarzenie organizowane było przez Ośrodek Kultury w Istebnej w ramach obchodów Rok Górali w Woj. Śląskim.

Serdecznie dziękujemy księdzu wikaremu Grzegorzowi Strządale za poprowadzenie wspólnej modlitwy, księdzu proboszczowi Stanisławowi Pindlowi za przyjęcie w Jaworzynce, obecnym zespołom i grupom regionalnym i wszystkim obecnym za wspólną modlitwę.

Tekst przygotowala: Barbara Juroszek


Zobacz reportaż:
Góralska Majówka dla Św. Jana Pawła II


Dodał: (7928)