Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
5.01
2021

„Ginące rzemiosła Beskidzkiej Trójwsi dłutem zatrzymane” Stypendium Zbigniewa Krężeloka z Koniakowa

„Ginące rzemiosła Beskidzkiej Trójwsi dłutem zatrzymane” Stypendium Zbigniewa Krężeloka z Koniakowa

W tym roku Zbigniew Krężelok z Koniakowa zrealizował półroczne stypendium z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Ginące zawody rzemiosła Beskidzkiej Trójwsi Dłutem zatrzymane”. W jego wyniku powstało aż 20 rzeźb przedstawiających dawne zajęcia górali .

Rzeźbiarz uwiecznił dłutem między innymi takie zajęcie jak: heklowani, kopani ziymnioków, wykiwani, szyci kyrpców, kryncyni notkóńczy, łomani lnu, prani, młócyni cepami, robieni trombit i inne. Przedstawił je tak, jak zapamiętał, inspirując się oryginalnymi sprzętami przechowywanymi jeszcze w jego rodzinnych zbiorach.

Ponieważ nie było możliwe zorganizowanie wernisażu rzeźb online, Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej zrealizował film prezentujący krótką rozmowę z artystą i wykonane prace. Został także przygotowany folder z opisem poszczególnych prac. Zdjęcia wykonał Jacek Kohut, a opisy folderowe - Barbara Juroszek. Film dostępny jest na kanale YouTube GOK Istebna, zaś folder na stronie www.istebna.eu i na profilu Facebook Ośrodka.

oprac. Barbara JuroszekDodał: Oliwia Szotkowska (7690)