Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
9.10
2020

I Gala Sportu w Gminie Istebna

     W czwartkowy wieczór 8 października 2020 roku w Halniakowy Dwór odbyła się I uroczysta Gala Sportu w gminie Istebna, podczas której po raz pierwszy Łucja Michałek- Wójt Gminy Istebna wręczyła Nagrody Wójta Gminy za wysokie osiągnięcia sportowe za rok 2019. Podczas gali, oprócz młodych sportowców, doceniono także zasłużonych sportowców - seniorów, trenerów oraz osoby finansowo wspierające sportowców i sport w naszej gminie. Nagrody w dziedzinie sportu, tak jak co roku, przyznała także Rada Gminy Istebna, a wręczyli je Przewodniczący rady Gminy Istebna Stanisław Legierski, Wiceprzewodnicząca Barbara Bielesz oraz przewodnicząca komisji kultury i oświaty Barbara Kubas. Wśród laureatów znaleźli się biegacze narciarscy ( olimpijczycy i młodzi zdolni adepci), dwubojiści, judoka i Joachim Krężelok mistrz w rzucie oszczepem, kulą i dyskiem. Na zebranych gości czekał także poczęstunek i koncert zespołu Pogwizdani.

    Galę rozpoczęła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej Łucja Dusek – Francuz witając gości słowami: “ Drodzy Państwo, myślę, że sportowcy zasługują na taką właśnie imprezę, na takie pokazanie, zaprezentowanie i docenienie ich dorobku. (...) “. Pani dyrektor wyraziła zadowolenie z gościnności Halniakowego Dworu, serdecznie dziękując gospodarzom za udostępnienie sali. Zapowiedziała program imprezy począwszy od wręczenia nagród wszyskim laureatom, witając również zacnych gości sportowców – seniorów, życząc miłych wrażeń z wieczoru.

    Prowadzenie imprezy objęła Aneta Legierska – z-ca dyrektora GOK, witając serdecznie Wójt Gminy Istebna Łucję Michałek, Przewodniczącego rady Gminy Stanisława Legierskiego, wszystkich zebranych radnych gminnych, sołtysów, sołectw Istebna, Jaworzynka i Koniaków.  Słowami : “(...) dzisiaj będzie też taka dobra podróż w czasie, w historii właśnie tego sportu nie tylko istebniańskiego ale też światowego (…)” przywitani zostali zasłużeni sportowcy - seniorzy. Obecny na sali był również Pan Mirosław Dudek, który od lat finansowo wspiera sportowców z terenu gminy Istebna, oraz laureaci, rodzice i przedstawiciele, trenerzy i zaproszone media. Aneta Legierska powiedziała też, że "sport na terenie gminy Istebna stanowi taką gałąź, która w świecie jest bardzo dobrze rozpoznawalna, szczególnie jeśli chodzi o biegi narciarskie, więc ta gala sportu jest nieprzypadkowa, ale Istebna to nie tylko zima, to także i lato i także inne dyscypliy sportowe, więc jest okazja aby o tym porozmawiać" .

    Głos zabrała Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek witając bardzo serdecznie zacne grono gości słowami :” Przyszło nam dzisiaj przede wszystkim dziękować i nagradzać i Bogu dzięki, że mamy tak utalentowanych zawodników…” , wymieniając tym samym zacnych seniorów, którzy tradycje narciarskie pokazali w piękny sposób na arenie międzynarodowej, na olimpiadach, na mistrzostwach Polski osiągając bardzo wysokie wyniki w dziedzinie sportu. Wspomniała tutaj o Panu Pawle Gorzołce, Panu Stanisławie Kawuloku, Panu Janie Legierskim bardzo serdecznie dziękując im za sukcesy. Czas początku pandemii utrudnił działalność sportową, ograniczając w pewien sposób możliwość treningów. Zbliżająca się zima jest nadzieją i motywacją dla zawodników aby znów przygotowywać swoją kondycję do imprez sportowych. Wójt Łucja Michałek złożyła podziękowania wszystkim działaczom, którzy zaangażowali się w rozwój sportu na terenie gminy Istebna. Wymieniła Pana Tadeusza Krężeloka – Prezesa Klubu MKS, przywołując starą maksymę :“ Kto kroczy powoli ten daleko zajdzie..”- osobę, która wniosła wielki wkład w to, że mamy dzisiaj olimpijczyków…. Zaznaczyła również, że biegi narciarskie mają swoje określenie i często bywają nazywane sportem katorżniczym ukazując jaką ciężką pracą jest ta dyscyplina dla zawodowców i młodych zdolnych zawodników, wskazując na warunki atmosferyczne często przecież minusowe z jakimi muszą się zmierzyć trenując, walkę ze swoimi słabościami, rywalizacją przy trudej śnieżnej aurze, przy pokonywaniu stromych wzniesień, ostrych zjazdach. Za wyrzeczenia spowodowane wyjazdami z domu, z daleka od rodziny, w celu osiągania dobrych wyników. Podziękowania złożyła również w stronę rodzin zawodników.

     Po tych słowach rozpoczęła się pierwsza w historii gminy Gala Sportu, na której przydzielone zostały pierwszy raz Nagrody Wójta Gminy Istebna w dziedzinie sportu.Wymienione zostało ponownie ważne dla tego środowiska nazwisko Pana Mirosława Dudka, kóry reprezentował sponsorów sportowych. "Gmina Istebna to nie tylko biegi, to m.in. inne dyscypliny sportu, to również bardzo wysokie wyniki w Judo, Ju Jitsu. To potencjał ludzi, to wyzwanie w Naszej Gminie, które może być realizowane na skalę międzynarodową", wspomniała Wójt Łucja Michałek.

    Jako pierwsi pamiątkowe statuetki odebrali obecni na gali Sportowcy zasłużeni za wieloletnią działalność, wybitne zasługi oraz wysokie osiągnięcia w dziedzinie sportu: Pan Paweł Gorzołka z Jaworzynki – biegacz narciarski. Pan Jan Dragon z Istebnej – Olimpijczyk, biegacz narciarski. Pan Stanisław Kawulok z Istebnej (pochodzący z Koniakowa) – Olimijczyk, narciarz, kombinator norewski. Na sali wybrzmiały wielkie brawa a o osiągnięciach i historii z okresu działaności sportowej byłych zawodników odczytała Aneta Legierska. Statuetki otrzymali również Panowie Franciszek Małyjurek, Piotr Bielesz, Józef Kawulok i Jan Legierski.

    Następnie prowadząca Aneta Legierska przedstawiła sylwetki zawodników sportowych, którzy otrzymali Nagrodę Wójta Gminy Istebna Pani Łucji Michałek za osiągnięte wyniki sportowe z 2019 roku. :

Bartosz Baczyński

Dominik Bury

Kamil Bury

Adam Cieślar

Łukasz Gazurek

Mateusz Haratyk

Karolina Kukuczka

Eliza Rucka

Wiktor Wojtas.

 

Jak co roku Nagrody Rady Gminy Istebna za osiągnięte wyniki sportowe z 2019 roku przyznano:

Bartosz Baczyński

Dominik Bury

Kamil Bury

Adam Cieślar

Łukasz Gazurek

Mateusz Haratyk

Kamila Idziniak

Jolanta Jałowiczor

Kamil Kajzar

Karolina Kukuczka

Joachim Krężelok

Przemysław Legierski

Martyna Michałek

Eliza Rucka

Kacper Solawa

Wiktor Wojtas

Grzegorz Zawada

Jan Zawada

Wiktor Wojtas,

których to sylwetki również zostały gościom przybliżone.

 

 

Przyznano równiez specjalne statuetki za wybitne zasługi w działalności szkoleniowej na rzecz młodych sportowców z Gminy Istebna, które otrzymali Trenerzy:

Jakub Matuszny

Tadeusz Krężelok

Kazimierz Kilian

 

    Pani Wójt złożyła serdeczne podziękowania Trenerom zaznaczjąc, że “ sportowiec wymaga opieki (…) ojca”, wspominając obecnego na gali Pana Tadeusza Kężeloka, który był takim ojcem dla swoich zawodników i ważnym ich opraciem.

    Rada Gminy, Pan Przewodniczący Stanisław Legierski złożył podziękowania obecnemu na gali Trenerowi Jarosławowi Hulawemu słowami : “ Panie Jarku, ten symboliczny bukiet (…) to jest taka ta ceremonia bukietowa (…) na zawodach tych większych rang, chcieliśmy Panu podziękować za te lata pracy i za tych wychowanków których jest tutaj dzisiaj zdecydowana większość. Wychowanie to jedno a czuwanie nad tym wszystkim, żeby można było realizować i program szkoleniowy i wyjazdy na zawody (…) i całej dokumentacji (…) i 80 % tych nagrodzonych to właśnie są Pana wnioski, także za prezesowanie klubowi za lata pracy (…) za to wszystko Panu bardzo, bardzo serdecznie dziękujemy". 

    "Gratulujemy Panu Jarosławowi Hulawemu, wkrótce będzie On nagrodzony bardzo dostojnie, bowiem otrzyma Laur Srebrnej Cieszynianki, który przyznała mu Rada Gminy Istebna" - dodała Pani Wójt.Obecny na gali Pan Mirosław Dudek otrzymał symboliczny prezent z rąk Łucji Michałek Wójt  za wsparcie finansowe na rzecz rozwoju sportu w gminie Istebna. Na zakończenie oficjalnej części uroczystości rozległy się na sali brawa, po czym przystąpiono do wspólnego pamiątkowego zdjęcia. Goście udali się na kolację, gdzie w tle słychać już było muzykę zespołu Pogwizdani.

I tak dobiegła końca Pierwsza Gala Sportu w Gminie Istebna. Były momenty wzniosłe, chwile wzruszenia, które na długo zapadną w pamięci zasłużonych Sportowców z gminy Istebna.

 

 

Wstęp do treści: Aneta Legierska

Relacja: Małgorzata Owczarczak

Foto: Okiem Fotoreportera

https://telewizja.ox.pl/i-gala-sportu-w-gminie-istebna,65777Dodał: (7551)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: kwiecień

2024/04/2 2024/04/5
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej