Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
20.06
2022

I Leśny Piknik Ekologiczny za nami!

W słoneczną niedzielę wszystkie obecne osoby w Amfiteatrze Pod Skocznią, wśród wielu atrakcji znalazły coś dla siebie. Każdy otrzymał ekologiczną torbę na zakupy, magnes, notes i foldery podpowiadające jak segregować śmieci.
 
Dzieci uczestniczyły w warsztatach tworzenia toreb na warzywa ze starych firanek, przygotowywały ekologiczne bomby do czyszczenia, koszyczki z eko-wikliny. Nadleśnictwo Wisła na swoim stanowisku przygotowało akcję 5 baterii za sadzonkę – można było otrzymać drzewko śliwy, jabłoni czy klon jawor. Panowie sprawdzali także wiedzę dzieci na temat lasu i znajomości grzybów. Iwona i Antoni Konarzewscy zaprosili dzieci do konkursu plastycznego „Eko Trójwieś”. Na scenie nie zabrakło zapowiadanego pokazu EKO-mody.
 
Imprezę rozpoczęła prowadząca - Dyrektor GOK Łucja Dusek. Witając wszystkich zgromadzonych poprosiła o zabranie głosu Zastępcę Wójta Gminy Istebna Pana Łukasza Małysz oraz Nadleśniczego Nadleśnictwa Wisła Pana Andrzeja Kudełkę. Z-ca Wójta Łukasz Małysz nie tylko powitał wszystkich i zaprosił do wspólnej zabawy, ale także podkreślił jak ważnym i na czasie tematem jest ekologia. Zwrócił uwagę na globalne ocieplenie i wciąż podnoszącą się temperaturę Ziemi. Zaakcentował, że każdy z nas powinien dbać o środowisko i krajobraz – jest to nasze dobro wspólne, które musimy w jak najlepszym stanie zostawić dla przyszłych pokoleń. Pan Andrzej Kudełka zapewnił, że leśny piknik ekologiczny będzie miał także kolejne edycje. Nie przedłużając podkreślił wagę lasów – to właśnie one pochłaniają dwutlenek węgla, zapewniają nam drewno, i co najważniejsze - tlen do oddychania. Zadowolony ogłosił, że powierzchnia lasów w Polsce się zwiększa i stanowi już 30% powierzchni naszego kraju.
 
Po krótkich przemówieniach sceną zawładnęła Antosia Kraszewska z the Voice Kids. Podczas występu zachęcała publiczność do klaskania wraz z nią w rytm piosenek. Pięknie zaśpiewała m.in. utwory „Fight song”, „Miód ze słodkich róż”, „Jaki piękny świat” czy „Truskawki w Milanówku”. Po swoim występie Antosia rozdawała zdjęcia z autografami.
 
Zaproszona na scenę kierownik Referatu Usług Komunalnych Urzędu Gminy Istebna Edyta Kukuczka postanowiła przybliżyć mieszkańcom ekologię i dbanie o środowisko a także zachęcić do segregacji. Zwróciła uwagę, że w naszej Gminie w 2021 roku zebranych zostało ponad 3 tys. ton śmieci, z czego aż 700 ton stanowiły niesegregowane odpady zmieszane. Wysłuchaliśmy także kilka ciekawostek odnośnie naszej Gminy, ale nie tylko. Dowiedzieliśmy się, że do wydrukowania 1 tony papieru potrzebne jest 17 drzew, które produkują tlen dla 170 osób a bateria z zegarka wyrzucona do śmieci zmieszanych potrafi zanieczyścić aż 400l wody!
 
Serdecznie dziękujemy sponsorom: EKO-Stela sp. z o. o.,
  • Tartak Szymcze spółka cywilna,
  • Jan Golik Budowa obiektów drogowych, wywóz nieczystości, handel;
  • firmie Edukacja Ekologiczna z Łodzi za przeprowadzenie warsztatów,
  • klubowi MKS Istebna oraz KGW z Koniakowa za pyszną gastronomię.
Już dziś zapraszamy na kolejne edycje leśnego pikniku ekologicznego!


Dodał: Łucja Jałowiczor (8583)