Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
24.07
2018

I miejsce w Brennej dla Zespołu Regionalnego "Istebna" oraz dla Żeńskiej Grupy Śpiewaczej

W dniach 14-15 lipca 2018 roku odbył się w Brennej 51. Wojewódzki Przegląd Wiejskich Zespołów Artystycznych. W kategorii zespołów regionalnych zdobyliśmy I miejsce przedstawiając program "Na Muzyce". Również w kategorii grup śpiewaczych I miejsce zajęła żeńska grupa śpiewacza z naszego zespołu 

            Program ten ukazuje charakterystyczne elementy obyczajowości, które towarzyszyły muzyce w karczmie. Gazda z góry płacił "muzykę", czyli nieodpłatnie udostępniał salę oraz muzykantów, w ten sposób przyciągając do gospody wszystkich górali. W obyczajowości tej ważnym elementem jest podkreślenie roli i znaczenia mężczyzn, dla których przestrzeń karczmy była kulturowo przeznaczona. Młode panny na zabawę mogły wejść tylko pod warunkiem, że zostaną zaproszone do owiynzioka.
            W programie „Na Muzyce” gościnnie wystąpili Jan Juroszek, Katarzyna Juroszek, a także Paulina Kupczyk oraz Janusz Macoszek.  Dla większości obecnych członków zespołu był to pierwszy tego typu występ konkursowy. Podziękowania również dla Józka Łupieżowca - instruktora tańca, który poprzez swoją pracę i zaangażowanie przyczynił się do osiągnięcia sukcesu całego zespołu.

Program "Na muzyce" przedstawimy również 30 lipca w ramach Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu.

 

Tekst: Kierownik zespołu – Maria Motyka

fot. Michał KuźmaDodał: (6104)