Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
29.08
2017

IX Msza na Trójstyku

Trójstyk w Jaworzynce to miejsce, które jest przykładem tego, że granica zamiast dzielić może łączyć, spajać i zapraszać do spotkania. Nigdy nie jest to widoczne tak bardzo, jak podczas plenerowej Mszy Trzech Narodów na Trójstyku. Tegoroczne, IX już nabożeństwo miało miejsce w sobotę 26 sierpnia , w święto Maryi Królowej, w czasie trwania III Zjazdu Karpackiego w Istebnej.

            Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się od trzech procesji, które wyruszyły na Trójstyk z Polski, Czech i Słowacji. Procesji z kościoła MB Frydeckiej na Trzycatku przewodniczył bp. Piotr Greger. Niesiona na przedzie figura Matki Boskiej Frydeckiej błyszczała w promieniach słońca, a gdy wierni z trzech sąsiadujących diecezji: bielsko-żywieckiej, ostrawsko-opawskiej i żylińskiej dotarli na miejsce, podziwiali plenerowy ołtarz pośród pól, który był jeszcze piękniejszy niż kiedykolwiek.

Nabożeństwo koncelebrowali trzej biskupi. Tegorocznej liturgii przewodniczył bp František Lobkowicz, biskup ostrawsko-opawski, a przy ołtarzu obecni byli również: bp Tomáš Galis z Żyliny i bp Piotr Greger z Bielska-Białej oraz księża z okolicznych parafii.

„Dziękujemy Bogu za to, że możemy się tu spotkać tak po ludzku, ale chcemy też prosić, aby to spotkanie było umocnieniem naszej wiary” - mówił bp Tomáš Galis w homilii. Nawiązał w niej do chrześcijańskich korzeni Unii Europejskiej, której symbolem nieprzypadkowo jest niebieska flaga z wieńcem dwunastu gwiazd. Bp. Galis zachęcał również gorąco do odmawiania różańca w domach i rodzinach. „- Odmówmy ten dziesiątek Różańca. Nie jest ważne, w jakim to zrobimy języku, Bóg nas zrozumie” – powiedział.  Na koniec zaś zachęcił wszystkich wiernych, by w przyszłym roku zaprosić na Trójstyk kogoś, kto jest nieobecny a kto naszym zdaniem powinien tam być.

Na zakończenie mszy Bp Piotr Greger zaprosił zgromadzonych na kolejne, dziesiąte już zgromadzenie modlitewne na Trójstyku, które odbędzie się 25 sierpnia 2018 r. 

Ks. kan. Marian Fres, proboszcz parafii MB Frydeckiej na Trzycatku złożył serdeczne podziękowania tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie liturgii i ołtarza, w tym artyście Pawłowi Jałowiczorowi, który co roku dekoruje plenerowy ołtarz. W tym roku pojawiło się na nim nowe dzieło jego dłuta - wznosząca się u szczytu rzeźba archanioła Michała i napis „Któż jest jak Bóg?”. Fundatorami byli: Wójt Gminy Istebna Henryk Gazurek, Sołtys Jaworzynki Paweł Rucki, Marian Stańko z Jaworzynki oraz czciciele św. Michała Archanioła.

Wójt Istebnej Gminy Istebna Henryk Gazurek podziękował licznie zgromadzonym pocztom sztandarowym oraz strażakom, którzy pomogli w przygotowaniu wydarzenia. Podkreślił wagę tego, że w tym miejscu, które kiedyś można było przekroczyć tylko nielegalnie, możemy dziś wspólnie się modlić z przyjaciółmi z Czech i Słowacji. „Wierzę też, że w niedługim czasie będziemy mogli wspólnie przekraczać tę wspólną granicę trzech państw wspólną bezpieczną kładką” – powiedział włodarz naszej gminy nawiązując do inwestycji, której efekty będzie można podziwiać już w niedalekim czasie.

Zwieńczeniem plenerowej Mszy Świętej były występy zespołów regionalnych. Nasz folklor pięknie reprezentowali muzykanci z zespołu „Mała Jetelinka” pod kierownictwem pani Moniki Wałach. Dla wszystkich przybyłych czas po mszy był okazją do spotkania z sąsiadami, czy rodziną, czy skosztowania czegoś dobrego w prowadzonych na miejscu punktach gastronomicznych.

Wśród wiernych trzech narodowości obecni byli liczni przedstawiciele władz samorządowych i parlamentarzyści. W mszy świętej na Trójstyku wzięli udział : wójt Gminy Istebna Henryk Gazurek, Przewodniczący Rady Gminy Artur Szmek, Zastępca Przewodniczącego Stanisław Legierski, Radna powiatowa Łucja Michałek, Radny Powiatowy Janusz Juroszek, Sołtys Koniakowa (oraz inicjator spotkań na Trójstyku) Jan Gazur, Sołtys Istebnej Jerzy Michałek, Sołtys Jaworzynki Paweł Rucki. Starosta Hrcavy Petr Stano, Starosta Ciernego Pavol Gomola, Starosta Powiatu Cieszyńskiego Janusz Król, Starosta Jabłonkowa Jiri Hamrozi, radni Gminy Istebna, Mieczyslaw i Lucyna Lenartowicz z Branic,  oraz wielu innych samorządowców z trzech państw.

O tym, jak niezwykłym wydarzeniem jest Msza Trzech Narodów świadczy fakt, że przybywają na nią nawet ludzie z odległych zakątków Polski. My mamy szczęście, że wydarzenie to dokonuje się tak niedaleko nas, czasem dosłownie „za miedzóm”. Może warto by za rok, na jubileuszowej X Mszy na Trójstyku wiernych było jeszcze więcej? Tutaj, choć granica tuż obok, nigdy nie ogranicza nas brak przestrzeni. W końcu „dla wszystkich starczy miejsca „pod wielkim dachem nieba”.

BJ

P.S. Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotogalerii z nabożeństwa na Trójstyku na stronie Gościa Niedzielnego.Dodał: Oliwia Szotkowska (5555)