Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
28.11
2019

Jan Bojko z Jaworzynki otrzymał nagrodę im. ks. Leopolda Szersznika

Wieczorną porą, w środę 27 listopada w sali Rzymskiej Muzeum Śląska Cieszyńskiego zostały wręczone nagrody im. ks. Leopolda Szersznika. Wśród tegorocznych laureatów był także Jan Bojko z Jaworzynki, który otrzymał to wspaniałe wyróżnienie w dziedzinie tworzenia kultury. Jest on bowiem jednym z najbardziej cenionych rzeźbiarzy nie tylko w regionie. W roku 2009 otrzymał nagrodę im. Oskara Kolberga, został uhonorowany nagrodą Rady Gminy Istebna w 2014 roku, a w listopadzie 2018 roku przyznano Janowi Bojce Laur Srebrnej Cieszynianki.

Idea przyznawania Nagrody Powiatu Cieszyńskiego w dziedzinie Kultury pojawiła się krótko po reaktywowaniu powiatów w Polsce. Na wniosek Komisji Kultury, Sportu i Promocji Rady Powiatu Cieszyńskiego oraz dzięki staraniom Wydziału Kultury Starostwa Powiatowego w Cieszynie, po raz pierwszy przyznano tę nagrodę w roku 2002. W styczniu 2008 roku uchwałą Rady Powiatu, po licznych konsultacjach, nadano jej imię postaci o wielkim znaczeniu dla dorobku kultury Śląska Cieszyńskiego – to jest imię ks. Leopolda Jana Szersznika. Od 2011 roku widocznym znakiem uhonorowania stała się  statuetka symbolicznie przedstawiająca ks. Szersznika i jego dzieło, zaprojektowana i wykonana przez rzeźbiarkę i medalierkę z Cieszyna panią Urszulę Górnicką-Hermę.  Nagrodę przyznaje się od początku w trzech kategoriach: tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury, a gala jej wręczenia staje się wielkim świętem.

Tegorocznych laureatów uhonorowali: Starosta Powiatu Cieszyńskiego Mieczysław Szczurek, Wicestarosta Janina Żagan oraz Przewodniczący Rady Powiatu Stanisław Kubicius.

W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele samorządów wielu szczebli: Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Andrzej Molin, Radni Powiatowi, w tym również Monika Wałach – Kaczmarzyk oraz pracownicy Starostwa Powiatowego, Zastępca Wójta Gminy Istebna Ryszard Macura, a także przedstawiciele Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej.

Tę niezwykłą uroczystość, którą prowadziła Rzecznik Prasowy Starostwa Katarzyna Raszka – Sodzawiczny, uświetnił występ kapeli „Jetelinka” z Jaworzynki oraz Trio Dariusza Górnioka z wokalistką Kają Karapliols.

Serdeczne gratulacje dla pana Jana Bojki z okazji otrzymania tego cennego wyróżnienia oraz życzenia dalszych sukcesów i zdrowia.

 

Tekst i zdjęcia:
Karina Czyż - GOK Istebna

 

 

 

 Dodał: Oliwia Szotkowska (7066)