Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
30.08
2018

Jarmark Jagielloński z koronką w roli głównej

           Jarmark Jagielloński w Lublinie to zdecydowanie miejsce i czas, gdzie można zachwycić się wciąż żywą tradycją. Na wydarzeniu prezentowana jest starannie wyselekcjonowana sztuka ludowa rzemieślników z Europy Środkowo-Wschodniej. Stare Miasto w Lublinie po raz dwunasty wypełniła tradycyjna muzyka, taniec i rzemiosło najwyższej próby.

        W tym roku spośród prezentowanych rzemiosł prym wiodła zdecydowanie koronka, a nie mogło wśród niej zabraknąć oczywiście koronki koniakowskiej prezentowanej w naprawdę wielkim stylu.

            Podczas trwania jarmarku w Galerii Gardzienice przy ul. Grodzkiej można było podziwiać wystawę  „Jej Wysokość Koronka Koniakowska”. Przybliżyła ona szeroki wachlarz zastosowań koronki, od tych najbardziej archaicznych form, jak czepce, przez serwety i obrusy, aż po współczesne ubrania czy biżuterię. Zwiedzający ekspozycję mogli między innymi zobaczyć olśniewające prace autorstwa Zuzanny Ptak, Marty Legierskiej, Lucyny Bytow oraz Marioli Wojtas.

            W ramach Jarmarku prowadzona była również „Letnia Szkoła Koronkarstwa”, gdzie uczono 5 różnych technik koronki. Tajniki koronki koniakowskiej przekazywała mistrzyni szydełka – Mariola Wojtas. Stoisko z koronką koniakowska prowadziła Lucyna Bytow z Koniakowa, która otrzymała dyplom Twórcy Jarmarku Jagiellońskiego za „kunszt artystyczny wykonywanych prac, zgodność tradycyjnych wzorów, materiałów z danym regionem i rodzajem prezentowanej twórczości, a także przekaz wartości kulturowych i estetykę stoiska”. Zważywszy na to, jak wiele twórców prezentuje się na Jarmarku jest to wielkie wyróżnienie, zwłaszcza że dyplom to „przepustka” na przyszłoroczny Jarmark Jagielloński.

            Co tu dużo pisać - koronka koniakowska podbija serca wszędzie, gdzie się pokaże, a to zasługa przede wszystkim naszych Koronczarek, które prześcigają same siebie w wykonaniu nowych cudów. Ogromne gratulacje należą się wszystkim, którzy zaangażowali się w promocję naszego rzemiosła w stolicy wschodniej Polski, a zwłaszcza: Marioli Wojtas, Lucynie Bytow oraz Lucynie Ligockiej – Kohut z GOK Istebna, która przygotowała koncepcję wystawy!
 Dodał: (6162)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: kwiecień

2024/04/2 2024/04/5
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej