2018
Jarmark Jagielloński z koronką w roli głównej
Jarmark Jagielloński w Lublinie to zdecydowanie miejsce i czas, gdzie można zachwycić się wciąż żywą tradycją. Na wydarzeniu prezentowana jest starannie wyselekcjonowana sztuka ludowa rzemieślników z Europy Środkowo-Wschodniej. Stare Miasto w Lublinie po raz dwunasty wypełniła tradycyjna muzyka, taniec i rzemiosło najwyższej próby.
W tym roku spośród prezentowanych rzemiosł prym wiodła zdecydowanie koronka, a nie mogło wśród niej zabraknąć oczywiście koronki koniakowskiej prezentowanej w naprawdę wielkim stylu.
Podczas trwania jarmarku w Galerii Gardzienice przy ul. Grodzkiej można było podziwiać wystawę „Jej Wysokość Koronka Koniakowska”. Przybliżyła ona szeroki wachlarz zastosowań koronki, od tych najbardziej archaicznych form, jak czepce, przez serwety i obrusy, aż po współczesne ubrania czy biżuterię. Zwiedzający ekspozycję mogli między innymi zobaczyć olśniewające prace autorstwa Zuzanny Ptak, Marty Legierskiej, Lucyny Bytow oraz Marioli Wojtas.
W ramach Jarmarku prowadzona była również „Letnia Szkoła Koronkarstwa”, gdzie uczono 5 różnych technik koronki. Tajniki koronki koniakowskiej przekazywała mistrzyni szydełka – Mariola Wojtas. Stoisko z koronką koniakowska prowadziła Lucyna Bytow z Koniakowa, która otrzymała dyplom Twórcy Jarmarku Jagiellońskiego za „kunszt artystyczny wykonywanych prac, zgodność tradycyjnych wzorów, materiałów z danym regionem i rodzajem prezentowanej twórczości, a także przekaz wartości kulturowych i estetykę stoiska”. Zważywszy na to, jak wiele twórców prezentuje się na Jarmarku jest to wielkie wyróżnienie, zwłaszcza że dyplom to „przepustka” na przyszłoroczny Jarmark Jagielloński.
Co tu dużo pisać - koronka koniakowska podbija serca wszędzie, gdzie się pokaże, a to zasługa przede wszystkim naszych Koronczarek, które prześcigają same siebie w wykonaniu nowych cudów. Ogromne gratulacje należą się wszystkim, którzy zaangażowali się w promocję naszego rzemiosła w stolicy wschodniej Polski, a zwłaszcza: Marioli Wojtas, Lucynie Bytow oraz Lucynie Ligockiej – Kohut z GOK Istebna, która przygotowała koncepcję wystawy!