Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
26.12
2019

Kolędowanie z Parą Prezydencką

Pięknie oświetlony istebniański kościół wypełniony jest po brzegi, migoczą światła na choince. Pod obrazem Dobrego Pasterza stoją pięknie wyrychtowani górale w czerwonych bruclikach i góralki w biołych kockach. Śpiewem i muzyką dzielą się radością z Bożego Narodzenia..Tak właśnie dla wielu z nas wygląda prawdziwy wieczór drugiego dnia świąt. Tak było i w tym roku!

Jak co roku 26 grudnia Zespół Regionalny „Istebna” kolędował w Kościele pw. Dobrego Pasterza w Istebnej. Wśród licznie zgromadzonej publiki nie zabrakło. Prezydenta RP Andrzeja Dudy wraz z małżonką Agatą Kornhauser – Dudą.

Zebranych powitała Kierowniczka Istebna Maria Motyka zapraszając do wysłuchania koncertu połączonych sił „Istebnej” i „Małej Istebnej”. A potem, po raz kolejny o cudzie Bożego Narodzenia opowiedział dźwięk  fujarki, hóśli i heligonki, a przede wszystkim moc góralskich głosów, a także piękno słów kolęd i tradycyjnych pastorałek. Mogliśmy więc wysłuchać m. in. takich utworów jak: „Zawitej wieciorku...”, „Hej rośnij se w lesie”, „Pastuszkowie bracio mili”. Nie zabrakło też chwytających za serce solówek najmłodszych – dzieci z zespołu „Mała Istebna”, a na koniec góralskich powinszowań : „Na ściynści, na zdrowi, na tyn to tu Nowy Rok” w wydaniu Janka Szkawrana, który wręczył prezydenckiej parze połaźniczkym.

Na zakończenie koncertu Prezydent RP Andrzej Duda złożył wszystkim życzenia wspaniałego 2020 roku. Zaś Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek przekazała parze prezydenckiej w imieniu własnym i w imieniu Rady Gminy Istebna heklowane godło Polski.

W koncercie uczestniczył również Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed wraz z małżonką, Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek, Andrzej Kudełka Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła wraz z małżonką, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bielskiego Józef Herzyk, Dyrektor OPP w Koniakowie Ewa Macoszek – Dragon, sołtys Istebnej Barbara Juroszek, starosta Hyrczawy Marek Sikora, radni Gminy Istebna oraz Dziekan Dekanatu Istebniańskiego ks. Tadeusz Pietrzyk.

Według słów jednej z pastorałek „Świynty Szczepón po kolyndzie rod chodził” . Czy tak było czy nie, to zdecydowanie połazowanie „na Szczepana” jest zwyczajem, który podtrzymywać warto. To dzielenie się prawdą o Bożym Narodzeniu poprzez słowo, śpiew i wspólne muzykowanie. Wspaniale wysłuchać kolęd i pastorałek w naszym gwarowym języku i przy dźwięku tradycyjnych instrumentów. Dlatego mamy wielkie szczęście mogąc brać udział w koncercie kolęd i pastorałek „na góralską nutę” w wykonaniu „Zespołu Istebna”. Za to wszystkim wykonawcom składamy serdeczne podziękowanie!

Oprac. BJ

 


Zobacz reportaż:
Kolędowanie z Parą Prezydencką


Dodał: (7100)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: kwiecień

2024/04/2 2024/04/5
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej