Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
23.11
2016

Kolejny sukces gwarowy uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej

 W dniach 21-22 XI 2016r. w "Domu Narodowym" w Cieszynie odbył się XIII KONKURS GWAR 2016  "Po Cieszyńsku, po obu stronach Olzy".

    W konkursie tym wzięli udział zarówno uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej, jak i uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Istebnej. Uczniowie gimnazjum to - Kacper Legierski, który zaprezentował tekst własny pt. "Gazdówka" (gawędę przyozdobił grą na gajdach oraz wspaniałym śpiewem), a także Łukasz Kukuczka, który pięknie deklamował tekst P.Ruckiego "Gupi wloz, mondry wysieł". Oboje otrzymali wyróżnienia.
    Natomiast Szkołę Podstawową w Istebnej reprezentowała Julia Gazurek, która wyrecytowała tekst p. M.Małyjurek "O mondrym Francku, a mocnym Janku" i także otrzymała wyróżnienie.
W jury zasiadali:
Prof. Jadwiga Wronicz– przewodnicząca jury, emerytowana profesor Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk
Jadwiga Palowska– emerytowana dyrektor karwińskich szkół podstawowych, kierownik zespołów folklorystycznych
Adam Cekiera-Górnośląski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
Leszek Richter– prezes Sekcji ludoznawczej przy ZG PZKO w RC.

  Koncert finałowy laureatów, na którym zostaną wręczone nagrody, odbędzie się 13.12.2016r. o godzinie 16.00 w "Domu Narodowym" w Cieszynie. Jest to wielki sukces naszych uczniów, gdyż w konkursie tym wzięło udział 108 uczestników z obu stron Olzy.
 Warto także dodać,iż to nie jedyne osiągnięcie naszych uczniów w ostatnim czasie, gdyż Łukasz Kukuczka został również wyróżniony w XXV Posiadach Gawędziarskich, które odbyły się 12-13 listopada w Jeleśni i Milówce.


    Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.


                                                                          Opiekun:  Alicja Glebowicz-Gazurek

 

 

 

Fot. Stanisław Konopka

Fotoreportaż (1) ox.pl

Fotereportaż (2) ox.plDodał: Piotr Gazurek (5111)