Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
17.11
2021

Konferencja na temat "Przyroda i kultura pogranicza"odbyła się w dniu 16.11.2021

Konferencja na temat „Przyroda i kultura pogranicza” to jedno z zadań realizowanych w ramach projektu polsko-słowackiego pn. „Promocja dziedzictwa przyrodniczego i Kulturowego Gminy Istebna oraz regionu Kysuc i Małej Fatry” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

 

Wydarzenie zostało  zorganizowane we współpracy z partnerem słowackim Kysucké Museum w Čadcy dnia 16.11.2021 r w Kompleksie Zagroń w Istebnej.

 

Podczas konferencji odbyła się promocja folderu przedstawiającego dziedzictwo przyrody i kultury Gminy Istebna, Kysuc i Małej Fatry. Prelegent Andrzej Suszka omówił w formie prezentacji przykłady dziedzictwa kulturowego stanowiące jednocześnie atrakcje turystyczne Gminy Istebna. Zaprezentował najciekawsze miejsca zarówno po stronie polskiej i słowackiej.

Pan Rafał Grosz w swojej prelekcji poruszył temat przedstawiający dzieje zbójnictwa w regionie, przybliżając zebranym postacie najsłynniejszych zbójników z regionu pogranicza polsko-słowackiego takich jak: Janosik, Proćpok i Cukrzyk. Temat historii zbójnictwa jest nieodłącznym elementem, który w przyszłości może stać się atrakcją turystyczną,  ponieważ okazuje się, że właśnie teren pogranicza polsko- słowackiego łączą dzieje powyższych harnasi.

Pani Monika Michałek przedstawiła tematykę pogranicza polsko-słowackiego w twórczości literackiej Pawła Łyska w nawiązaniu do jego książki „Jano i jego zbójniccy kamraci” opisującej życie społeczne, historię i zajęcia ludności pogranicza Trójwsi i Kysuc.

Kolejnym tematem były zagadnienia ekologiczne. Osobliwości przyrodnicze pogranicza polsko-słowackiego Beskidów, Kysuc i Małej Fatry są atrakcją turystyczną. Niepowtarzalny krajobraz, duża lesistość, cenne gatunki roślin i zwierząt są wyróżnikiem tego obszaru i stanowią o potencjale turystycznym, dlatego wymagają ochrony, aby przetrwały dla kolejnych pokoleń.

Z kolei Zbigniew Wałach zaprezentował dorobek folkloru regionu gminy Istebna, Kysuc i Małej Fatry. Przedstawił instrumenty takie jak: gajdy, fujarki, piszczałki i rogi pasterskie. Omówił historię instrumentów ludowych oraz sposób w jaki powstawały. Na koniec zebrani obejrzeli filmy promocyjne przedstawiający atrakcje Regionu Kysuc i Małej Fatry. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali egzemplarze folderuDodał: Wioleta Golik (8228)