Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
23.10
2017

Książka "Beskidy i Tatry. Straż góralskiej watry"

W piątkowy wieczór 20 października o 17.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej odbyła się promocja nowej publikacji regionalnej pod tytułem „Beskidy i Tatry. Straż góralskiej watry” oraz spotkanie z jej autorem, panem Władysławem Motyką.

            Pan Władysław Motyka z Milówki to autor wielu cenionych publikacji, m.in.  „Tu był Piotr. Związki Jana Pawła II z Żywiecczyzną i Beskidami” , unikatowej kolekcji pieśni Karpat: „Śpiewnika górali polskich” i międzynarodowego „Śpiewnika karpackiego” . To również wybitny działacz regionalny - wiceprezes Związku Podhalan w Polsce  w latach 2005-2011 i Honorowy Członek Związku.

            Książka „Beskidy i Tatry. Straż góralskiej watry” to ósma już publikacja pana Władysława, poświęconą tym razem Związkowi Podhalan i jego rozwojowi na obszarze góralszczyzny polskiej. Autor ukazuje liczne związki górali z Beskidów i Podhala. Książkę wzbogacają unikatowe fotografie, również te z czasów II Rzeczypospolitej oraz mapy, ukazujące zasięg działania Związku Podhalan.

            Autor zaprosił także do wędrówki opracowanym przez siebie „Karpackim szlakiem świętego Władysława”, który właśnie w Istebnej miał swoistą prapremierę. Jego zdaniem  właśnie święty Władysław, którego historia zawiera wątki polskie, słowackie, węgierskie jest postacią szczególną dla środkowej Europy. Na slajdach zobaczyliśmy zdjęcia z przepięknych zakątków Rumunii, Słowacji czy Węgier, które są mocno związane nie tylko z postacią świętego, ale zapoznają nas także z tradycją, muzyką, architekturą  i duchem Karpat.

Wszystkich miłośników regionu zachęcamy do nabycia książki „Beskidy i Tatry. Straż góralskiej watry.”, która jest dostępna w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej. Publikacja wydana w pięknej szacie graficznej, posiada twardą oprawę i liczy 424 strony. Koszt egzemplarza to 60 zł.

Barbara JuroszekDodał: (5636)