Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
14.04
2016

Ku pamięci pomordowanych po 71 latach

13 kwietnia to data szczególna w historii Trójwsi Beskidzkiej. W tym dniu, w roku 1945 w Jabłonkowie z rąk hitlerowców zginęło 12 mieszkańców Istebnej i Jaworzynki. By kontynuować pamięć i przypomnieć o niej młodym pokoleniom, mieszkańcy Polski i Czech ponownie spotkali się razem pod murem cmentarza żydowskiego w Jabłonkowie.

Uroczystości miały miejsce przy tablicy upamiętniającej wydarzenie, którą zamontowano w 70- tą rocznicę mordu. Przedstawicieli władz Gminy Istebna i miasta Jabłonkowa oraz delegacje młodzieży szkolnej powitał pan Zygmunt Stopa. 

Burmistrz miasta Jabłonkowa Jiří Hamrozi zwracając się do zebranej na uroczystości polskiej i czeskiej młodzieży przypomniał, że nikogo nie wolno dyskryminować ze względu na jego narodowość, kolor skóry czy wyznanie.

Po raz kolejny wybrzmiały w tym miejscu imiona i nazwiska ofiar. Pan Stanisław Legierski Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Istebna wspomnienie ku czci 12 zamordowanych autorstwa pana Krzysztofa Kieresia. "Ich egzekucja u schyłku wojny była wyrazem bezsilności III Rzeszy i odreagowaniem za wojenne klęski na bezbronnych cywilach, których jedyną winą był fakt, iż byli Polakami" – powiedział. 

Wójt Gminy Istebna, reprezentacja Rady Gminy Istebna i delegacja Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pamiątkową tablicą, jako znak pamięci o tych, którzy w tym miejscu stracili życie. 

Wójt Gminy Istebna Henryk Gazurek podziękował wszystkim za udział w obchodach. Podkreślił, że tylko w oparciu o prawdziwą przyjaźń i pamiętając o wspólnej przeszłości, możemy budować wspólną przyszłość. 

Podniosłemu wydarzeniu towarzyszył śpiew chóru dzieci z Polskiej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Jabłonkowie i recytacja wierszy. Wspólnie odśpiewano także pieśń „Ojcowski Dom”.  

Tekst: Barbara Juroszek
Zdjęcia (fotoreportaż poniżej): Jacek Kohut


Zobacz reportaż:
Uroczystości 71 rocznicy mordu w Jabłonkowie


Dodał: (4721)