Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
22.11
2016

„Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” - relacja ze spotkania

W dniu 21 listopada 2016 roku w Gminnym Ośrodku Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Bibliotece Publicznej w Istebnej odbyło się spotkanie autorskie z dziennikarzami Dariuszem Kortko i Marcinem Pietraszewskim – autorami książki „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”. Na spotkaniu obecna była także pani Cecylia Kukuczka oraz zaprzyjaźniony z gminą Istebna Błażej Kupski z Pyskowic, który pomógł w zorganizowaniu spotkania. Spotkanie rozpoczęła kierownik Promocji i Informacji Turystycznej Aneta Legierska, która przywitała licznie przybyłych gości. Oficjalnego otwarcia spotkania dokonała żona himalaisty, pani Cecylia oraz Wójt Gminy Istebna Henryk Gazurek.

                Wydarzenie odbyło się w bardzo miłej atmosferze w konwencji wywiadu z autorami książki, którzy opowiadali o szczegółach jej powstania, ale także o ciekawostkach z życia Jerzego Kukuczki. Prowadzący spotkanie Błażej zadawał liczne pytania, na które w ciekawy sposób odpowiadali prelegenci. W trakcie dyskusji wyświetlano także pokaz slajdów ze zdjęciami, które znalazły się w książce oraz filmik zrealizowany w trakcie pisania książki przez D. Kortko i M. Pietraszewskiego. Podczas spotkania pytania zadawali także zebrani goście. Na końcu można było zakupić publikację i zdobyć autografy autorów i pani Cecylii. Po spotkaniu, rozmowy trwały także w kuluarach. Książkę można nabyć w księgarniach, w Empik`u, czy poprzez Internet.

                W przeciwieństwie do poprzednich publikacji nt. Jerzego Kukuczki książka ta jest prawdziwą biografią, a nie hagiografią. Porusza aspekty życia zawodowego i prywatnego Jerzego Kukuczki w takiej postaci jak miały one miejsce naprawdę - zarówno z radosnymi jak i trudnymi wątkami.  Publikacja ma charakter dobrego, dynamicznego reportażu, przez co bardzo dobrze się ją czyta nawet osobom, które nie znają się na specyfice świata himalaizmu. Książka liczy 400 stron. Wydana w matowej twardej okładce, przejrzysta i uzupełniona kolorowymi fotografiami, które w namacalny sposób przenoszą nas w wysokie góry. Polecana szczególnie tym, którzy na temat himalaizmu wiedzą niewiele. Nie jest wybitnie nowatorska, ale stanowi doskonałe uzupełnienie książek, które dotychczas poruszały kwestię wspinaczki i życia Człowieka, który jako drugi na świecie zdobył koronę Himalajów. Publikacja oparta na rozmowach z kolegami Jerzego Kukuczki, z żoną Cecylią i na pamiętnikach z wypraw polskiego himalaisty, może stać się doskonałym pretekstem do przeżycia „górskiej przygody” w zaciszu domowego otoczenia. To także doskonały prezent dla najbliższych. W przyszłości planowany jest przekład książki na język angielski, włoski, hiszpański, czy koreański, czego oczywiście z całego serca życzymy autorom publikacji. Niech Wielkość Jerzego Kukuczki rozsławia Polskę, Istebną i niech nie milknie w świecie!

               Serdecznie dziękujemy Wszystkim za przybycie. W szczególności Józefowi Michałkowi z Radia Istebna, który zarejestrował kamerą całość spotkania.

 

Oprac. A. LegierskaDodał: Aneta Legierska (5105)