2017
Laur Srebrnej Cieszynianki dla Pawła Jałowiczora
Paweł Jałowiczor z Jaworzynki został tegorocznym laureatem "Srebrnej Cieszynianki", lauru Ziemi Cieszyńskiej wręczonego w dniu Święta Niepodległości podczas tradycyjnej uroczystej Sesji Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej.
Paweł Jałowiczor urodził się w 1953 roku. Mieszka i tworzy w Jaworzynce, na Trzycatku-Polanie. Jego ulubionym zajęciem był rysunek, później zainspirowała go rzeźba. Pierwsze figury rzeźbił w gipsie. Jego drugą rzeźbą była postać górala pokryta farbą akwarelową, która dziś jest w posiadaniu Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
Swoją wiedzę w zakresie sztuki poszerzał w Studium Plastycznym w Katowicach. Tam też w latach 1986-1996 na zlecenie Ojców Franciszkanów z Katowic zajmował się pracami rzeźbiarsko-konserwatorskimi w Bazylice Panewnickiej. Wyrzeźbił do niej kilkanaście nowych figur oraz odnowił stare. Wykonał ponadto rzeźby do kaplicy Sióstr Elżbietanek w Wiśle (ok. 25 figur), stacje Drogi Krzyżowej, krzyż z figurą Chrystusa naturalnej wielkości do kościoła Dobrego Pasterza w Ustroniu a także figury wielkości 80 cm do stajenki kościoła pielgrzymkowego w Freystad (Niemcy). Do Bujakowa koło Mikołowa wykonał złocony tron papieski. W kościele w Jaworzynce Centrum stanęły niedawno rzeźby Melchiora Grodzieckiego i Józefa Robotnika jego autorstwa.
Wielką pasją pana Pawła jest upiększanie wystroju swojego rodzimego kościoła na Trzycatku w Jaworzynce. Artysta od lat był także głównym budowniczym i dekoratorem ołtarza polowego na Trójstyku na potrzeby odbywających się tam Mszy Trzech Narodów. Pan Paweł był również zaangażowany w inicjatywę wybudowania w tym miejscu stałego ołtarza czego dokonano w 2016 roku. Według jego pomysłu powstał również monumentalny krzyż na Trójstyku z pasyjką jego autorstwa.
Jego rzeźby znajdują się w stacjach misyjnych i kolekcjach prywatnych na całym świecie - w Kanadzie, Rosji, Portugalii, Niemczech, Czechach, Austrii, Afryce i Ameryce Południowej.
Jak dotąd wystawy rzeźby Pawła Jałowiczora miały miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej, Muzeum Regionalnym "Na Grapie" w Jaworzynce i w Muzeum Beskidzkim w Wiśle.
Życiorys laureata wg okolicznościowego folderu "20 lat Laurów - Laury Ziemi Cieszyńskiej"...
Więcej zdjęć - kliknij tutaj...