Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
24.11
2023

Laur Srebrnej Cieszynianki

W sobotę, 11 listopada 2023r. w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie odbyła się uroczysta gala, podczas której uhonorowano Laurami Ziemi Cieszyńskiej osoby szczególnie zasłużone dla gmin i powiatu cieszyńskiego. Podczas uroczystości wręczono statuetki Srebrnej Cieszynianki oraz 2 Złote Honorowe Cieszynianki.

Tegoroczną Laureatką Lauru Srebrnej Cieszynianki z naszej gminy została Pani Iwona Konarzewska z Istebnej. Przyznanie wyróżnienia uchwalone zostało 9 października 2023r. przez Radę Gminy Istebna (UCHWAŁA NR LXXVIII/489/2023).

Podczas uroczystej gali nagrodę Pani Iwona odebrała z rąk Zastępcy Wójta Gminy Istebna Łukasza Małysza, oraz Przewodniczącego Rady Gminy Istebna Stanisława Legierskiego.

Uroczystość uświetnił bogaty program artystyczny. Zgromadzeni mieli okazję zobaczyć występy: Chóru "Echo" z Zebrzydowic, Orkiestry Dętej Czesława Grenia oraz grupy śpiewu tradycyjnego "Sójki" z Brennej.

Wśród uczestników znalazło się szerokie grono mieszkańców naszej gminy - przedstawicieli samorządu i osoby związane z kulturą Trójwsi. Byli to między innymi: Zastępca Wójta Gminy Istebna- Łukasz Małysz, Przewodniczący Rady Gminy Istebna- Stanisław Legierski, sołtys wsi Istebna- Barbara Juroszek, Dominika Matuszna z Gminnego Ośrodka Kultury, Radna Powiatowa Monika Wałach- Kaczmarzyk, Radni Gminy Istebna Władysław Zowada i Hubert Kukuczka, Wojciech Kohut z Nadleśnictwa Wisła Lasy Państwowe, Bogusława Juroszek- Prezes Stowarzyszenia „Dobrze, że Jesteś” oraz Rodzina i Bliscy Pani Iwony.

Wyróżnionej składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszej niegasnącej energii, cierpliwości w pracy z dziećmi i dalszego spełnienia na artystycznej drodze.

Sylwetka Laureatki:

Iwona Konarzewska

Urodzona w 1949 roku. Pochodzi z artystycznej rodziny Konarzewskich, która na trwale wpisała się w dziedzictwo kulturowe Istebnej. Mieszka i nadal tworzy w domu rodzinnym w przysiółku Andziołówka, gdzie można poznać dorobek artystyczny czterech pokoleń rodziny, a także jej bogatą historię. Jest kontynuatorką dorobku artystycznego swoich przodków, a jednocześnie przekazuje swoje zamiłowanie do sztuki swoim synom. Dzieciństwo spędziła malując z dziadkiem, tatą i mamą, a także ciocią Marią- siostrą taty. Najmłodsze lata przedszkolne i szkolne spędziła w Istebnej. Jak mówi o sobie cyt.: „ Ten rozdział w moim życiu nauczył mnie patrzeć z szacunkiem na naturę i człowieka. W okolicach czasu licealnego doszłam do wniosku, że cokolwiek będę malowała musi pokazywać dobro, którego doświadczyłam w dzieciństwie”. Jeszcze długo przed studiami w Akademii Sztuk Pięknych poświęciła się portretowi. Postanowiła, że portretując osoby będzie pokazywać ich najlepsze cechy. Jak mówi cyt.: „W portretach oprócz spraw czysto malarskich, które osiąga się przez codzienną praktykę, jest jeszcze sfera duchowa- do tego dochodzi się dłużej”. Nawiązując współpracę z Nadleśnictwem Wisła, w Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Istebnej na Dzielcu, od 26 lat prowadzi autorską szkółkę malarską. Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Nawiązuje doskonały kontakt ze swoimi uczniami, kształtuje w nich wrażliwość na piękno, cyt.:”I znowu przyszło mi na myśl, że jak w moich portretach muszę z tych dzieci wyciągnąć samo dobro”. Organizuje wystawy prac swoich podopiecznych. Uczy szacunku do sztuki, młodego artysty i jego dorobku. Wrażliwa na otaczające piękno pociąga za sobą kolejne pokolenia. Dzięki prowadzonej szkółce malarskiej kilka osób wykorzystało zdobyte doświadczenie i odkryty przez Panią Iwonę Konarzewską talent do dalszego kształcenia w sztuce. Ostatnie 30 lat spędzone w Istebnej pozwala artystce dalej malować portrety ludzi. Ten rozdział pozwala jej patrzeć, podziwiać, kochać ogrom natury i dziękować za każdego człowieka. Mówi o sobie mało i niechętnie, pomimo, że jej dorobek artystyczny był przedstawiony na indywidualnych i zbiorowych wystawach w kraju i za granicą. Pani Iwona Konarzewska z pasją rozwija swój talent, przekazuje go młodemu pokoleniu.

Tekst: Roksana KlamkaDodał: Magdalena Rucka (9129)