Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
4.06
2018

Leśny Dzień Dziecka w Istebnej

Za nami jedna z najbardziej kolorowych, wyczekiwanych i lubianych imprez, które odbywają się w Istebnej – Leśny Dzień Dziecka. 1 czerwca Amfiteatr „Pod Skocznią” stał się areną małych-wielkich zmagań, rozbrzmiewał muzyką i radosnymi okrzykami dzieci. Atrakcji dla najmłodszych i dla tych nieco starszych nie brakowało. Organizatorami byli tradycyjnie Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej i Nadleśnictwo Wisła, lecz w program włączyło się wiele lokalnych firm, placówek i stowarzyszeń, którym na sercach leżą dziecięce uśmiechy. Dzięki temu to święto było jeszcze bardziej bogate we wrażenia.

Choć pogoda „postraszyła” gwałtowną burzą, jaka przetoczyła się nad Istebną w okolicach południa, wkrótce potem wyszło piękne, ciepłe słońce, które zachęciło całe rodziny do przybycia „pod Skocznię”! Ok. godz. 14.00 nastąpiło oficjalne rozpoczęcie. Wszystkich serdecznie przywitała Elżbieta Legierska- Niewiadomska - Dyrektor GOK-u w Istebnej. Na wstępie Henryk Gazurek Wójt Gminy Istebna wraz z Andrzejem Kudełką Nadleśniczym Nadleśnictwa Wisła złożyli najmłodszym życzenia dobrze spędzonego, pełnego dobrych wrażeń dnia.

Rozpoczęliśmy od sportowych emocji, w dodatku połączonych ze szlachetnym celem. Już po raz kolejny Dzień Dziecka został wzbogacony o wymiar charytatywny dzięki Keepers Foundation, która zorganizowała turniej piłkarski „Zagubione Buty” i loterię fantową. Drużyny miały grać na bosaka, zaś wszyscy mogli przekazać wolontariuszom swoje niepotrzebne buty, które za sprawą fundacji zostaną przekazane dzieciom w Afryce. Inicjatorką tej pięknej akcji była Karina Bury z Istebnej.

Dzień Dziecka nie mógłby się obyć bez Mini- Listy przebojów. Rokrocznie dostarcza ona bardzo wielu emocji uczestnikom. Jury uważnie oceniało występy młodych wokalistów. Usłyszeliśmy najnowsze hity ale także klasykę i folklor, nie zabrakło świetnej choreografii czy odrobiny poezji. Wykonania były raz skoczne, raz wzruszające ale każdy z uczestników był absolutnie niepowtarzalny. Listę zwycięzców Mini- Listy publikujemy na końcu artykułu.

Dla małych artystów, którzy od mikrofonu wolą kredki, również przygotowano coś specjalnego. Pod kierunkiem pani Iwony Konarzewskiej, artystki z Istebnej, powstawały prace konkursowe, których tematem były ulubione zwierzęta naszych lasów. W kategorii „maluchy” najlepszy był Michał Marekwica, drugie miejsce zajęła Ania Kicia a za nią uplasowała się Madzia Juroszek. Wyróżnienie otrzymał Łukasz Szmek. W kategorii „dzieci od 7-10” I miejsce przyznano Natalce Sikorze, II – Ani Kukuczce a III – Justynie Szalbot. Wyróżniono Hanię Nosowicz. Wśród dzieci najstarszych najbardziej spodobała się praca Julii Gazurek, drugie miejsce przyznano Magdzie Legierskiej a kolejne Marcie Mojeścik. Wyróżnienie otrzymał Mateusz Bury. Dodatkowo prowadzony był również konkurs plastyczny o tematyce rowerowej.Tutaj wśród dzieci młodszych I miejsce zajęła Natalia Gazurek, II – Mateusz Ligocki a III – Karolina Gazurek. Wśród dzieci powyżej 6 lat najlepiej oceniono pracę Alicji Małyjurek, drugie miejsce przypadło Basi Juroszek, a trzecie – Tomkowi Ligockiemu. Wyróżniono Julię Gazurek.

Choć dzieci na razie nie muszą jeszcze siadać za kółkiem, na naukę przepisów nigdy nie jest za wcześnie. Pan Andrzej Nowiński ze Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Ustronia wręczył nagrody w konkursie wiedzy o bezpieczeństwie na drodze. Bezbłędna w teście okazała się Natasza Łacek, druga była Dominika Kobielusz, zaś trzecie miejsce zajęła Julia Gazurek. Najlepsi w konkursie sprawnościowym byli kolejno: Kuba Szkawran, Szymon Zawada i Szymon Popenda, zaś mistrzami czasu reakcji okazali się : Bartłomiej Kukuczka, Max Ślusarz i Szymon Gazurek.

Dzieci ze sportową żyłką mogły spróbować swoich sił w rywalizacji. Wolontariusze „VIDES” poprowadzili konkurencje sportowe. Na wszystkich uczestników czekały słodkości a na najlepszych - atrakcyjne nagrody. Odbyła się również licytacja, którą prowadził Piotr Macoszek z Istebnej wraz z Kariną Bury z Keepers Foundation. Były wśród nich między innymi prace wykonane przez dzieci, czy podopiecznych Stowarzyszenia „Dobrze, że jesteś”, koszulka startowa Kamila Burego z Pjongczang i wiele innych wartościowych przedmiotów. Dochody z licytacji zostaną przekazane na turnus rehabilitacyjny dla Ani Łacek z Istebnej.

Warto było też odwiedzić stanowisko Fundacji OnBoard, gdzie można było pod okiem instruktorów spróbować jazdy na deskorolce. Równolegle prowadzone było stoisko Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, dzięki któremu każdy mógł zapoznać się z symulatorem zderzeń i dachowania, założyć alkogogle i porozmawiać z policjantami. Z kolei dzięki instruktorom Parku Linowego Base Camp Istebna można było zmierzyć się z pokaźnych rozmiarów ścianką wspinaczkową. Dzieci mogły również oddać się w ręce ekspertek od malowania twarzy i przeistoczyć się w baśniową postać, szaleć na „dmuchanych” zamkach i zjeżdżalniach, czy przejechać się na kucyku. Wśród dzieci przechadzali się profesjonalni szczudlarze, a klauny wyczyniały niesamowite sztuczki.

Miłym gestem ze strony Nadleśnictwa Wisła było jak zawsze obdarowanie dzieci sadzonkami młodych drzewek – buków, lip czy świerków, które mogą teraz rosnąć wraz ich małymi opiekunami. Na Leśnym Dniu Dziecka gościli reprezentanci lokalnych władz a między nimi: Wójt Gminy Istebna Henryk Gazurek, Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła Andrzej Kudełka oraz Radni Gminy Istebna.

Po zakończeniu programu dla najmłodszych, ci nieco starsi bawili się do późnej nocy na pierwszej w tym sezonie zabawie plenerowej „Pod Skocznią”. Energetyczne, letnie rytmy zza konsoli serwował nam DJ KRIS. Gastronomię sprawnie prowadziła firma Andrzeja Łacka, a napoje zapewniła pizzeria Werona.

Trzeba przyznać, że program Dnia Dziecka był w tym roku niezwykle bogaty. Udało się w nim połączyć elementy edukacyjne z dobrą zabawą i przy okazji zrobić coś dobrego dla innych. Ta impreza po prostu musiała się udać! Dziękujemy wszystkim, którzy tego dnia byli z nami i do zobaczenia za rok!

Serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Wisła za współorganizację imprezy. Podziękowania należą się również Karinie Bury z fundacji Keepers Foundation, a także Andrzejowi Nowińskiemu z Ustronia.

Więcej zdjęć zostanie dodane wkrótce.

 Wyniki Mini- Listy Przebojów z okazji Dnia Dziecka

Kategoria „Występ solowy do 11 lat”

Miejsce

Imię i nazwisko

Szkoła/ Miejscowość

Utwór

I

Miriam Kohut

ZSP1 Istebna

„Drzwi do kariery”

I

Janek Szkawran

Istebna

„Pasła gynsi”

II

Anita Marekwica

Istebna

„A cóż to tam chodzi”

III

Roksana Grobosz

ZSP1 Istebna

„A ja wolę moją mamę”

 

Kategoria „Występ solowy powyżej 11 lat”

Miejsce

Imię i nazwisko

Szkoła/ Miejscowość

Utwór

I

Ania Kukuczka

ZSP1 Istebna

„Byle jak”

II

Basia Juroszek

ZSP1 Istebna

„Byle jak”

II

Karolina Kawulok

SP2 Jaworzynka

„Nie mów mi nie”

Kategoria „Występ grupowy poniżej 11 lat”

Miejsce

Imię i nazwisko

Szkoła/ Miejscowość

Utwór

I

Aleksandra Łazarczyk, Zuzia Zowada

SP2 Istebna

Utwór regionalny

II

Grupa „Krasnoludki” - dzieci z przedszkola w Istebnej

Istebna

Żabki

 

Oprac. BJDodał: Piotr Gazurek (6015)