Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
31.12
2019

Mistrz tradycji -  nauka archaicznych tańców beskidzkich oraz  tradycyjnego śpiewu

Mistrz tradycji -  nauka archaicznych tańców beskidzkich oraz  tradycyjnego śpiewu górali Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa

            Od lutego do grudnia 2019 r. Stowarzyszenie Społeczno- Kulturalne „Istebna” realizowało dwa projekty dofinansowane w ramach programu: Kultura ludowa i tradycyjna ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

            Pierwszy z nich to: „Mistrz tradycji – nauka archaicznych tańców beskidzkich”. Projekt skierowany był do dzieci i młodzieży z Trójwsi Beskidzkiej, polegał na prowadzeniu nauki tańców tańców regionalnych. Uczniowie poznali podstawowe kroki oraz unikalny styl tańca

charakterystyczny dla regionu Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa. Naukę prowadził Józef Łupieżowiec - utalentowany tancerz, instrumentalista, posiadający doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą. Podczas zajęć uczniowie poznali nie tylko kroki tańców, ale również kontekst kulturowy im towarzyszący.

            Drugi projekt realizowany w ostatnim roku to: „Mistrz tradycji – nauka tradycyjnego śpiewu górali Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa”. Zakładał on naukę śpiewu białego na podstawie archaicznych pieśni z regionu Trójwsi Beskidzkiej, które zostały zaczerpnięte m.in. od starszego pokolenia solistów i tancerzy Zespołu Regionalnego „Istebna”. Wyjątkowe, często już zapomniane melodie i teksty zostały przypomniane i opracowane oraz przekazane młodzieży podczas zajęć wokalnych. Naukę prowadziła Maria Motyka - utalentowana wokalistka i instrumentalistka, zdobywczyni wielu nagród w konkursach i przeglądach, z doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą.

            Dzięki realizacji tego typu projektów, dzieci i młodzież z Trójwsi Beskidzkiej miały możliwość poznawania niezwykłych elementów kultury ludowej naszych przodków jakimi są tradycyjny taniec i biały śpiew. Upowszechnianie oraz przekazywanie młodemu pokoleniu niematerialnego dziedzictwa kulturowego jest niezwykle ważne, szczególnie w czasach, gdy powoli zanika już zwyczaj wspólnego tańca czy śpiewu w rodzinach i grupach sąsiedzkich.Dodał: (7104)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: kwiecień

2024/04/2 2024/04/5
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej