Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
29.11
2019

Mistrz, uczniowie i wiecznie żywy Jan Kawulok

Nie od dziś wiadomo, że rzeźba ludowa zajmowała zawsze poczesne miejsce wśród tradycyjnych rzemiosł beskidzkiej Trójwsi. Niestety w ostatnich latach obserwujemy jednak, że adeptów tej sztuki jest coraz mniej. Nie dalej jak w zeszłym roku odszedł samouk Józef Zowada z Olecek i Jakub Gazurek – uczeń Ludwika Konarzewskiego.

By położyć nacisk właśnie na rzeźbę, w bieżącym roku Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej z powodzeniem złożył wniosek „Dziedzictwo dłuta” do programu „Mistrz tradycji” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego , który pozwala powrócić do dawnych praktyk bezpośredniej nauki u mistrza danego rzemiosła.

Mistrzem został Zbigniew Krężelok z Koniakowa zwany „Poleśnym”, który uczył się od ojca, Jana Krężeloka zwanego „Beskidzkim Witem Stwoszem”. Miał także doświadczenie jako instruktor, ponieważ pracował długie lata w Ognisku Pracy Pozaszkolnej prowadząc kółko rzeźbiarskie. W ramach projektu od marca do listopada w swoim warsztacie prowadził on cotygodniowe zajęcia rzeźbiarskie dla 2 uczniów – Bartka Juroszka i Szymona Małyjurka. Inicjatorką i pomysłodawczynią przedsięwzięcia była Elżbieta Legierska – Niewiadomska - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej.

W dniu 29 listopada 2019 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej odbył się wernisaż wystawy „Poleśny i uczniowie”. W imieniu Dyrektora gości przywitała Barbara Juroszek z GOK Istebna. U boku Zbigniewa Krężeloka stali dwaj uczniowie – Bartek Juroszek i Szymon Małyjurek. Mogli tego dnia pokazać owoc tych kilku miesięcy przygody z rzeźbą, która pewnie jeszcze się nie kończy.

Kiedy trójka bohaterów dnia dokonała odsłonięcia 2- metrowej rzeźby Jana Kawuloka rozległy się gromkie brawa. Jan Kawulok stanął przed oczami jak żywy, z gajdami, wyrzeźbiony misternie w każdym detalu.Można to uznać za hołd w ramach 120 rocznicy urodzin tego istebniańskiego muzykanta i twórcy instrumentów , gawędziarza, pomologa i założyciela Kurnej Chaty Kawuloka.

Pani Małgorzata Kiereś Dyrektor Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, etnograf podzieliła się refleksją na temat sztuki Jana Krężeloka, jego syna Zbigniewa i jego zdolności pedagogicznych, które zaobserwowała już przed laty. Jej zdaniem potrafi on nie tylko wyciosać z bryły drewna piękną postać, ale potrafi także wydobyć z ucznia własną osobowość twórczą, co jest nie mniejszą sztuką. Podziękowała za to „Poleśnemu” a uczniom pogratulowała tego, że czas, który mogli poświęcić na gry komputerowe poświecili na „granie dłutem”.

Ze słowami wdzięczności i gratulacjami pośpieszyli: wójt Gminy Istebna Łucja Michałek, radni Gminy Istebna : Barbara Bielesz, Barbara Kubas, Lucyna Bytow i Ignacy Zowada, sołtys Istebnej Barbara Juroszek (mama jednego z uczniów – Bartka), sołtys Koniakowa Jan Gazur, Ewa Macoszek Dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie. Specjalne podziękowania przekazał również Jan Macoszek – kustosz Chaty Kawuloka, który nie mógł przybyć na wydarzenie ponieważ właśnie tego dnia odbierał w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego specjalną nagrodę za kultywowanie spuścizny rodu Kawuloków. W jego imieniu serdeczne podziękowania złożyła Maria Legierska z Andziołówki. Na wernisażu obecni byli również rodzina i przyjaciele artysty i uczniów.

W ramach projektu powstał także film dokumentujący to, co w ostatnich tygodniach działo się w warsztacie Zbigniewa Krężeloka, zawierający wywiady z uczestnikami projektu i urywki z pracy nad 2- metrową rzeźbą. Można go już zobaczyć w internecie. Realizacją filmu zajął się Józef Michałek z Radia Istebna.

I tak z drzewa wiekowej lipy, która długo stała na istebniańskim placu kościelnym wyciosany został wielki człowiek naszej ziemi.Muzykant, budowniczy gajd ale i wielki miłośnik drzew, Jan Kawulok zapewne chciałby mieć pomnik właśnie z tego budulca. Stanie on na wiosnę przed Gminnym Ośrodkiem Kultury w Istebnej,a tymczasem można go zobaczyć w sali nr 3 Ośrodka. To naoczny efekt projektu. Jednak może jeszcze cenniejsze jest to, co udało się wypracować w warsztacie – umiejętności nabyte przez dwóch uczniów, które z pewnością wykorzystają w przyszłości. Dziękujemy bardzo Zbigniewowi Krężelokowi, a także Szymonowi Małyjurkowi i Bartkowi Juroszkowi za podjęcie wyzwania nauki niełatwej sztuki rzeźby.

Projekt „Dziedzictwo Dłuta”został dofinansowany kwotą 17 000 zł. , z której sfinansowano honorarium Mistrza Tradycji, dokumentację filmową oraz zakup materiałów do przeprowadzenia warsztatów. W ramach przedsięwzięcia uczniowie odwiedzili także pracownie beskidzkich mistrzów między innymi Muzeum Jana Wałacha w Istebnej, gdzie wzięli udział w warsztatach linorytu prowadzonych przez Ewę Cudzich i Dom Rodziny Konarzewskich, gdzie wysłuchali opowieści pani Iwony Konarzewskiej. Wszystkim zaangażowanym w realizację projektu serdecznie dziękujemy.

Oprac. Barbara Juroszek

Fotogaleria  - kliknij w poniższy banerek...

link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=Ux8-_mX9NWY


Zobacz reportaż:
Wernisaż wystawy "Poleśny i uczniowie"


Dodał: (7068)