Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
19.10
2017

Nagroda im. ks. Leopolda Jana Szersznika dla Kazimierza Węgrzyna

Powiat Cieszyński po raz kolejny przyznał Nagrody w dziedzinie kultury im. ks. Leopolda Jana Szersznika. Uroczystość uhonorowania laureatów odbyła się w Sali Rzymskiej Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

W uroczystości uczestniczyli m.in. Poseł na Sejm RP Jerzy Jachnik,  Władze Powiatu Cieszyńskiego, radni powiatowi, przedstawiciele samorządów gminnych, a także gminnych ośrodków kultury oraz laureci nagrody kultury z lat ubiegłych.

W bieżącym roku Nagrodę im. ks. Leopolda Jana Szersznika otrzymali: w kategorii twórczości artystycznej poeta Kazimierz Węgrzyn, w kategorii upowszechniania kultury Małgorzata Mendel, a w kategorii ochrony dziedzictwa kulturowego muzeum Chlebowa Chata w Górkach Wielkich, które reprezentowali założyciele i właściciele Jadwiga i Marian Dudysowie . 

 

CHARAKTERYSTYKA LAUREATA NAGRODY IM. KS. LEOPOLDA JANA SZERSZNIKA W 2017 r.

Kategoria twórczości artystycznej


Kazimierz Józef Węgrzyn – poeta urodzony 1. stycznia 1947 roku w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu, zamieszkały od wczesnej młodości w Istebnej, gdzie trafił jako chłopiec, którego skierowano po przebytej chorobie do tutejszego sanatorium dla dzieci i młodzieży. W Istebnej ukończył Liceum Ogólnokształcące, a następnie założył rodzinę i podjął pracę zawodową – najpierw jako wychowawca w internacie, a po ukończeniu studiów polonistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim – jako nauczyciel w szkole sanatoryjnej.
Zadebiutował w 1977 roku na łamach „Gościa Niedzielnego”, a w dwa lata później wyszedł jego pierwszy tomik poezji „Próba samookreślenia”. Za wydany w 1984 roku w podziemnej oficynie „Śląsk” tom Czarne kwiaty, otrzymał nagrodę specjalną Śląsko-Dąbrowskiego Komitetu Kultury Niezależnej.
Do dziś drukiem ukazało się około 50 tomików jego poezji – w tym kilka obszernych – kilkusetstronicowych. W twórczości Kazimierza Józefa Węgrzyna dominują wiersze o tematyce religijnej i patriotycznej oraz – opiewające piękno krajobrazu i przyrody beskidzkiej. Jest też autorem fraszek odnoszących się do spraw ogólnoludzkich, czasami także o zabarwieniu satyrycznym z odniesieniem do współczesnych kwestii społecznych i politycznych w Polsce. Ze wspomnianych rodzajów tematycznych jego twórczości, do nurtu beskidzko-cieszyńskiego należy w charakterystyczny i widoczny sposób, obok innych, wydany 2004 roku tomik „Różaniec Istebniański”. 
Uznając szczególną rangę i znaczenie wymienionych faktów Powiat Cieszyński na wniosek Komisji Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Cieszyńskiego przyznaje Nagrodę im ks. Leopolda Jana Szersznika w kategorii twórczości artystycznej za rok 2017 – panu Kazimierzowi Józefowi Węgrzynowi – za wybitne osiągnięcia o znaczeniu ponad lokalnym, za które uważa się całokształt jego twórczości poetyckiej oraz wynikającą z niej szczególną i nadzwyczajną promocję Śląska Cieszyńskiego w całej Polsce.

 

Całość tekstu na podstawie Powiatu Cieszyńskiego K. Raszka - Sadzawiczny  czytaj >>>>>>

foto. H. Pieszka,

 

fotoreportaż ox.pl   >>>>>>

 

Gratulujemy Nagrodzonym!

 Dodał: Jacek Kohut (5634)