Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
16.06
2016

Nagroda im. Oskara Kolberga dla Małgorzaty Kiereś!

NAGRODA IM. OSKARA KOLBERGA DLA MAŁGORZATY KIEREŚ

  15 czerwca o godz. 12.00  na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta Gala 41. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej". Wyróżnienia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczone zostały wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej. Z radością informujemy, że wśród wyróżnionych znalazła się pani Małgorzata Kiereś z Istebnej, etnograf, kierownik Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, która odebrała Oskara w kategorii "Działalność naukowa, dokumentacyjna, animacja i upowszechnianie kultury ludowej ".

         Odbierając nagrodę, pani Małgorzata, mówiąc piękną, istebniańską  gwarą, podziękowała wszystkim, którzy ją wspierali i przyczynili się do przyznania jej wyróżnienia. Na koniec zaś, nie kryjąc wzruszenia,  podziękowała swojej zmarłej już matce, której, jak podkreśliła, zawdzięcza wszystko - począwszy od wartości wyniesionych z rodzinnego domu , po "fortuszek" dziedziczony z pokolenia na pokolenie. Wszyscy uczestnicy zgodzą się chyba ze stwierdzeniem, że była to najbardziej poruszająca i chwytająca za serce wypowiedź podczas całej uroczystości.

         Nagrodę - pamiątkowy dyplom i statuetkę wręczyła laureatce Podsekretarz Stanu w MKiDN Wanda Zwinogrodzka. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele MKiDN, Sejmu i Senatu a także władz samorządowych. Gminę Istebna reprezentował pan Józef Polok Zastępca Wójta Gminy Istebna. Obecna była również delegacja z Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej i Muzeum Beskidzkiego w Wiśle. Uroczystość uświetnił piękny koncert laureatów- Kapeli Braci Byrtków z Pewli Wielkiej oraz zespołu "Magurzanie" z Łodygowic.

         Pani Małgorzacie, która od lat jest prawdziwym autorytetem w dziedzinie etnografii i kultury ludowej, serdecznie gratulujemy wspaniałego wyróżnienia i życzymy wielu jeszcze sukcesów w życiu zawodowym i osobistym!

Opis dorobku naukowego laureatki dostępny pod poniższym linkiem

http://www.nagrodakolberg.pl/laureaci-malgorzata_kieres

 

Barbara Juroszek

fot. Agnieszka MacoszekDodał: (4857)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: kwiecień

2024/04/2 2024/04/5
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej