Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
21.10
2021

Nagrody z dziedziny kultury wręczone

Haftują, szyją, grają i śpiewają lub prowadzą tradycyjny wypas owiec. Są ambasadorami i bogactwem naszej ziemi... Dziś w Gminnym Ośrodku Kultury w uroczystej atmosferze uhonorowani zostali twórcy i zasłużeni działacze kultury z Trójwsi Beskidzkiej.

Nagrodę Wójta Gminy Istebna otrzymali : Maria Motyka, Magda i Weronika Łacek, Maria i Piotr Kohut. Nagrody Rady Gminy powędrowały do Janiny Kukuczki i Józefa Łupieżowca.

Wszystkich w progach Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej powitała dyrektor placówki Łucja Dusek. Opisy dorobku kandydatów odczytała Aneta Legierska - kierownik promocji GOK-u.

Wręczenia nagród dokonali: Łukasz Małysz - Zastępca Wójta Gminy Istebna, sołtys Jaworzynki Bogusława Kawulok, sołtys Koniakowa Jan Gazur, Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Legierski, przewodnicząca Komisji Kultury i Oświaty Barbara Kubas, radna Lucyna Bytow.

Wśród zebranych byli również radni Władysław Zowada, Ignacy Zowada i Kazimierz Łacek, znajomi i rodzina zebranych, media oraz przedstawiciele Zespołu Regionalnego Istebna, którzy przyszli w strojach regionalnych zaśpiewać swojej kierowniczce i instruktorowi. W czasie uroczystości pięknie przygrywała Kapela Rajwach.

W dalszej części uroczystości przybyła także Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek, którą zatrzymały obowiązki służbowe. Złożyła laureatom słowa uznania i gratulacje.

LAUREACI :

Piotr i Maria Kohutowie prowadzą hodowlę owiec w systemie tradycyjnego kulturowego wypasu. Posiadają certyfikaty UE na produkcję tradycyjnych produktów regionalnych jak oscypek i redykołka. Prowadzą Centrum Pasterskie w Koniakowie - niezwykłe miejsce ze sklepikiem góralskim, wystawą pasterską i bacówką.

Maria Motyka - kierownik Zespołu Regionalnego „Istebna” oraz „Mała Istebna”. Instruktor śpiewu i gry. Laureatka konkursów i przeglądów regionalnych. Prowadzi szereg działań na rzecz osób potrzebujących, m.in. koncerty charytatywne. Jest zdobywczynią wielu nagród, wśród których jest I miejsce (Złote Zbyrkadło) w kategorii Śpiewacy Ludowi w Międzynarodowym Konkursie Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków w Zakopanem w 2013 r.

Siostry Magdalena i Weronika Łacek to absolwentki etnografii na UŚ w Cieszynie. Zajmują się beskidzkim haftem krzyżykowym. Swoje wyroby prezentowały między innymi na prestiżowym Jarmarku Jagiellońskim. Prowadzą warsztaty tradycyjnego haftu między innymi w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej, w Domu Narodowym w Cieszynie czy w Muzeum na Grapie.

Józef Łupieżowiec - utalentowany tancerz, instrumentalista, wieloletni instruktor taneczny Zespołu Regionalnego Istebna. Posiada umiejętność szycia kyrpców i guni, prowadzi także warsztaty tego rzemiosła. Od 2006 roku jest instruktorem tańca w Zespole Regionalny „Istebna”.

Janina Kukuczka szyje stroje ludowe beskidzkie i cieszyńskie. Tą sztukę odziedziczyła po prababci, babci i mamie. Pierwsze stroje szyła dla Zespołu Regionalnego „Koniaków”, potem także dla zespołu z Łomnej Dolnej, Czeskiego Cieszyna, Ostrawy, dla chóru Górol z Jabłonkowa. Jest członkiem STL od 2011 r, należy do Szlaku tradycyjnego rzemiosła Śląska Cieszyńskiego, jest członkiem Góralskiej Swobody, posiada certyfikat Produkt Regionalny. Uczestniczyła w wielu imprezach folklorystycznych w Polsce, Czechach, Słowacji.

Serdecznie gratulujemy wszystkim Laureatom.

Relacja filmowa: https://m.youtube.com/watch?v=unq2MWGHniQ&feature=youtu.be

Fotogaleria: https://wiadomosci.ox.pl/uroczystosc-rozdania-nagrod-wojta-gminy-istebna-i-rady-gminy-istebna-w-dziedzinie-kultury,71972?fbclid=IwAR2mWF3S0yRI4tQix1K8eWg2RVaOSCxyD94GP5Z8uy4v-ryyZ6w7kl3sVrg

portalox dziękujemy!

Relację przygotowalą Barbara Juroszek

Fotogaleria - kliknij poniżej...


Zobacz reportaż:
Nagrody z dziedziny kultury


Dodał: Jacek Kohut (8185)