Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
4.10
2017

Nasi uczniowie na „Małopolskiej Nocy Naukowców”

„Małopolska Noc Naukowców” to pokazy, wykłady i eksperymenty odbywające się co roku we wrześniu w małopolskich instytucjach naukowych. Celem jest popularyzacja nauki wśród dzieci i dorosłych oraz zachęcanie młodych do wybrania kariery naukowej. W tym roku „Małopolska Noc Naukowców” odbyła się 29 września. W  kilku miastach Małopolski można było w niecodzienny sposób zgłębiać tajniki m. in. takich dziedzin jak: chemia, fizyka i astronomia, geografia, matematyka i informatyka, biologia i medycyna, a także nauki humanistyczne, artystyczne, społeczne czy ekonomiczne.

W tegorocznej edycji nocy naukowców postanowili wziąć udział również uczniowie ze Szkół Podstawowych nr 1 i 2 w Koniakowie oraz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaworzynce. W piątkowe popołudnie wraz z opiekunami p. Anną Kędzior, p. Damianem Polokiem oraz p. Katarzyną Legierską udali się do Krakowa na Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja. Tam mieli okazję przenieść się w niesamowity świat biologii i medycyny. Dzieci uczestniczyły zajęciach o różnorodnej tematyce, m.in.:

  • Czy GMO zmieni świat?”, na których młodzi odkrywcy dowiedzieli się co to są rośliny modyfikowane genetycznie oraz jakie korzyści i zagrożenia niesie za sobą uprawa takich roślin.
  • Czy metoda design thinking – metoda kreatywnego myślenia – zmieni świat?”, gdzie zamienili się w odkrywców poszukujących rozwiązań związanych z technologią i ochroną środowiska.
  • Co nam mówią chromosomy?”, na tych zajęciach dzieci zapoznały się z budową, liczbą oraz identyfikacją chromosomów.
  • Mikroświat produktów spożywczych” przybliżył młodym badaczom pojęcie drobnoustrojów i tego jakie jest ich znaczenie w produkcji spożywczej oraz zasady przygotowania preparatów mikroskopowych.

Ponadto w przerwach między zajęciami wszyscy uczestnicy „Małopolskiej Nocy Naukowców” mogli oglądać różne ekspozycje m.in. ekspozycje ryb krajowych i akwariowych, zwierzęta laboratoryjne wykorzystywane w nauce, ekspozycje na temat pasożytów oraz pokazy zwierząt egzotycznych.

Po nocy pełnej wrażeń poranek rozpoczął się od wizyty w plenerowym parku edukacyjnym – „Ogród Doświadczeń”. Tutaj uczniowie wesoło spędzili czas, łącząc zabawę z nauką. Uczestnicy wycieczki, pod kierunkiem przewodników, samodzielnie przeprowadzili kilkadziesiąt doświadczeń z różnych działów fizyki. Przyszli naukowcy mogli m.in. samodzielnie rozszczepiać promienie słoneczne w pryzmacie, poczuć, jak drży powietrze w pobliżu gongu, nadać i odebrać wiadomość z użyciem telegrafu akustycznego, szeptać i być dobrze słyszanym na odległość 20 m oraz znaleźć się we wnętrzu kalejdoskopu. Ponadto dzieci przeprowadziły doświadczenia z optyki, mechaniki i hydrostatyki. Wszystkie te działania poprzez indywidualne doświadczanie i przeżywanie zjawisk fizycznych dzięki własnym zmysłom, miały na celu wyjaśnienie funkcjonowania otaczających nas zjawisk.

Ostatnim etapem wycieczki było zwiedzanie Krakowa, ponieważ pogoda dopisała, był to wyjątkowo przyjemny czas. Podczas spaceru po mieście uczniowie zwiedzili Wawel, Sukiennice, Kościół Mariacki, Bramę Floriańską i Kościół Świętego Józefa.

Podsumowując, nasi uczniowie byli wyjątkowo zadowoleni z tak ciekawych lekcji i zgodnie stwierdzili, że chcieliby w przyszłości wrócić w to miejsce. W związku z tym mamy nadzieję, że za rok znów spotkamy się w magicznym Krakowie.

K.L.Dodał: Oliwia Szotkowska (5608)