2016
Niecodzienne spotkanie przy Grobie Nieznanego Żołnierza
Co roku uczniowie szóstych klas SP nr 1 im. ks. J. Twardowskiego w Jaworzynce wyjeżdżają na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Tegoroczni absolwenci przebywali w stolicy od 6 do 8 czerwca. Program wycieczki był bardzo bogaty.
Podziwialiśmy widoki z Pałacu Kultury i Nauki, zwiedziliśmy Zamek Królewski, Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Żydowskiego Instytutu Historycznego, gdzie obejrzeliśmy poruszający film. Przez parę godzin poddawaliśmy się różnym eksperymentom w Centrum Nauki Kopernik. Z okien autokaru widzieliśmy Sejm, mieliśmy także okazję zobaczyć protestujących na ul. Wiejskiej. Przespacerowaliśmy się uliczkami Starego Miasta. Zachwycaliśmy się ogrodami w Wilanowie oraz Parkiem Łazienkowskim. Odwiedziliśmy Cmentarze na Powązkach- stary z katakumbami i nowy- komunalny. Ciekawym doświadczeniem była także wizyta na dachu biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Mogliśmy stamtąd podziwiać panoramę Warszawy, a także zobaczyć studentów pochylających się nad książkami. Punktem obowiązkowym był przejazd metrem. Pokonaliśmy tym środkiem transportu trasę ze Starych Bielan do galerii Złote Tarasy w Centrum.
Najwięcej emocji dostarczyła nam wizyta przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Gdy tam dotarliśmy, czekała nas niespodzianka. Byliśmy świadkami wizyty generała amerykańskiej armii lądowej Marka Milley’a przy Grobie. Czterogwiazdkowy generał przybył do Polski z racji ćwiczeń wojsk NATO Anakonda-16. Jakaż była radość i zaskoczenie uczniów, kiedy po zakończeniu uroczystości gen. Milley podszedł do nas i zaczął z nami rozmawiać. Mówił o współpracy młodzieży polskiej i amerykańskiej. Przypominał, jak ważne jest zdobywanie wiedzy, nauka. Pytał uczniów o ich ulubiony sport. Na koniec Generał zadawał podchwytliwe pytania . W nagrodę za trafne odpowiedzi trzech uczniów otrzymało monety trzydziestego dziewiątego czterogwiazdkowego generała amerykańskiej armii lądowej -Marka Milley’a.
Spotkanie to zostało udokumentowane przez telewizję, prasę, portale internetowe oraz samych uczniów.
Izabela Bojko
fot. interia.pl