Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
30.11
2018

Obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości SP 1 w Koniakowie

          Dzień 11 listopada jest doroczną okazją, aby zastanowić się nad naszym patriotyzmem. Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, tak doniosła, tak wyjątkowa i szczególna, zachęca nie tylko do oddania czci bohaterom za ich męstwo, ofiarność i miłość, ale również skłania do refleksji nad przyszłością naszego państwa i mieszkającego w nim od wieków narodu. Trzeba pamiętać, że Ojczyzna to nie tylko powód do chluby, ale i wielki obowiązek; obowiązek, aby mówić młodemu pokoleniu o rzeczach trudnych: patriotyzmie, polskości, bohaterach narodowych, śmierci w obronie Ojczyzny.

            W naszej szkole obchody Roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości rozpoczęliśmy od ogłoszenia dwóch konkursów. Inicjatywa wyszła od pani z historii Beaty Waszut i nauczycielki  języka polskiego pani Sylwii Michałek.  Uczniowie z klas od 1 do 8 wykonywali dowolną techniką plastyczną swoją wizję polskiego orła. W drugim konkursie mogli wziąć udział uczniowie klas
5 – 8. Ich zadaniem było wykonanie plakatu z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Ponadto uczniowie rozwiązywali na przerwach krzyżówki o tematyce niepodległościowej przygotowane przez panią z historii Beatę Waszut. Samorząd uczniowski pod przewodnictwem p.Katarzyny Legierskiej i p.Barbary Zowady również zaangażował się w obchody tego wielkiego święta. Samorząd ogłosił konkurs na najładniejszą ścienną gazetkę klasową. Dzieci wykonały piękne prace o tematyce niepodległościowej, które zdobiły nasze sale lekcyjne. Uczniowie z samorządu szkolnego wraz z paniami udekorowali także obejście szkoły i tak na ogrodzeniu pięknie prezentowała się flaga złożona z białych i czerwonych listeczków.

Nauczyciele wraz z uczniami udekorowali wszystkie okna w  salach lekcyjnych czerwonymi i białymi liśćmi, które tworzyły flagę naszego państwa. Wszystko prezentowało się niezwykle odświętnie. Nawet obiad w tym dniu był biało – czerwony dzięki inicjatywie naszych pań kucharek.

            Wraz z uczniami naszej szkoły w wyjątkowy sposób świętowaliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości. W piątek 9 listopada odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klas 5 wraz z wychowawcami: p. Beatą Waszut i p. Marcinem Pudalikiem. O oprawę muzyczną zadbał p. Zenon Knopek, natomiast piękną dekorację ścienną wykonały: p.Agata Polok, p.Barbara Bielesz, p.Zuzanna Kawulok i p.Alicja Kaczmarzyk. Piątoklasiści recytując wiersze wprowadzili nas w atmosferę wydarzeń i ukazali trudną drogę Polaków do niepodległości. Wyjątkową częścią apelu było wykonanie przez dzieci aż 11 pieśni patriotycznych. Uczniowie w tym dniu przyszli do szkoły ubrani w stroje galowe z przypiętymi rozetami w barwach narodowych. Nasza szkoła wzięła udział w akcji „Rekord dla Niepodległej” zainicjowanej przez Ministra Edukacji Narodowej.             O godzinie 11.11 zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy. To było niesamowite przeżycie widząc i maluszki trzy i czteroletnie po  naszą młodzież, którzy uroczyście i z powagą śpiewali hymn. Następnie uroczysty apel wygłosiła wicedyrektor szkoły p.Alicja Kaczmarzyk, która nie kryjąc wzruszenia podziękowała wszystkim za tak aktywne zaangażowanie się w obchody naszego pięknego święta.

               Nie mogło nas też zabraknąć 11 listopada na obchodach Święta Niepodległości. Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy wraz z panią wicedyrektor Alicją Kaczmarzyk a także   kilku nauczycieli. Złożyliśmy kwiaty i znicze przy pomniku pomordowanych w czasie II wojny światowej, na grobie kpr. Pawła Gustawa Pilcha na cmentarzu ewangelickim, przy pomniku Pawła Stalmacha oraz na zbiorowej mogile pomordowanych w Jabłonkowie na cmentarzu katolickim. Następnie sztandar reprezentował naszą szkołę na mszy św. w kościele p.w.św. Bartłomieja w Koniakowie, która odprawiona była w intencji Ojczyzny. Po uroczystościach w kościele poczet sztandarowy wraz z nauczycielami udał się na Koczy Zamek na Pietraszynie, gdzie przy pomniku złożyliśmy znicze i kwiaty.

Na tym nie zakończyliśmy świętowania tego doniosłego wydarzenia. Z inicjatywy wicedyrektor p.Alicji Kaczmarzyk w środę 14 listopada wszystkie przedszkolaki oraz klasy 1-3 zebrały się na boisku szkolnym, trzymając nad głowami białe i czerwone kartki, które symbolizowały narodowe barwy. Zrobione z góry zdjęcie przedstawia polską flagę. Następnie wszystkie dzieciaki wyrecytowały „ Kto Ty jesteś – Polak mały…” a także odśpiewały hymn. Starsze klasy natomiast udały się na pieszy „Rajd dla Niepodległej”. Poszliśmy na Koczy Zamek i Ochodzitą. Złożyliśmy kwiaty oraz znicze na wierzchołku Koczego Zamku przy krzyżu ustawionym w hołdzie poległym żołnierzom i harcerzom w walkach o wolność Ojczyzny w latach 1939-1956.

               Ostatnią akcją, która podsumowała obchody święta 100-lecia Odzyskania Niepodległości, była „Patriotyczna lekcja muzyki”. Była to specyficzna lekcja historii przeplatana pieśniami patriotycznymi. Najpierw prowadzący zaśpiewali pieśni związane z okresami rozbiorów i powstania styczniowego - „Warszawiankę” i „Rozkwitały pąki białych róż”. Później przenieśliśmy się do czasów I i II wojny światowej i śpiewaliśmy wspólnie takie pieśni jak: „Rota”, „Przybyli  ułani pod okienko”, czy „My, pierwsza brygada”. Prowadzący podkreślili na zakończenie, że teraz żyjemy w czasach wolności i demokracji. Lekcja przebiegła w podniosłym nastroju, a uczniowie chętnie włączyli się we wspólny śpiew.

Biało-czerwone symbole pozostały na naszych korytarzach i w klasach do dnia dzisiejszego. Świętowanie 100- rocznicy Odzyskania Niepodległości było dla uczniów wyjątkową lekcją historii i  patriotyzmu. Mamy nadzieję, że zapamiętają jaką wysoką cenę ponieśli nasi przodkowie, abyśmy dziś mogli żyć w wolnej i niepodległej Polsce.

mgr Sylwia Michałek

 

 Dodał: (6370)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: kwiecień

2024/04/2 2024/04/5
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej