Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
19.05
2020

Obchody 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II w Gminie Istebna

„Wobec piękna gór czuję, że On jest
I wtedy zaczynam się modlić”

Jan Paweł II

Obchody 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II w Gminie Istebna

Dzień 18 maja 2020 r. upłynął na wspomnieniu świętego Jana Pawła II, który przyszedł na świat równy wiek temu. To wydarzenie zostało także upamiętnione w sposób szczególny w Istebnej, Jaworzynce i Koniakowie. Choć sytuacja w jakiej obecnie jesteśmy uniemożliwiła tłumne uroczystości, to nie mogło obejść się bez modlitwy, śpiewu i wspomnienia o naszym wielkim Rodaku i miłośniku góralszczyzny.

Obchody rozpoczęły się już w sobotę 16 maja, kiedy to wieczorem na Ochodzitej spontanicznie, z potrzeby serca zgromadzili się przedstawiciele samorządu i rady gminy. Otoczyli oni stojący tam pomnik Jana Pawła II z wypisanymi na nim słowami "Nie lękajcie się". Wspólnie, przy akompaniamencie kapeli odśpiewano ukochaną przez papieża Polaka „Barkę”, hymn górali „Gronie nasze gronie” czy „Czarną Madonnę”, a przy kapliczce modlono się o jedność, błogosławieństwo oraz ustanie  epidemii koronawirusa.

Warto dodać, że tego dnia została także symbolicznie oddana do użytku „ławeczka papieska” umiejscowiona na drodze z Koczego Zamku na Tyniok, przy krzyżu na Żurówce. Jest oficjalnie poświęcona pamięci „Wielkiego Turysty” Jana Pawła II, zachęca do odpoczynku u stóp koniakowskich groni i … do dalszych podróży wskazując odległości do kilku turystycznych destynacji. Ten drogowskaz przypomina nam słowa Karola Wojtyły: „Inteligentna turystyka pozwala dowartościować piękno świata stworzonego. Dzięki niej człowiek podchodzi do niego z szacunkiem, cieszy się nim i nie narusza jego równowagi. /…/ Trzeba nauczyć się patrzeć na świat stworzony oczyma czystymi pełnymi zdumienia.” Inicjatorem powstania ławeczki, jak i całych obchodów był Radny Ignacy Zowada, który wraz z żoną Elżbietą zapewnił nawet przepyszny poczęstunek dla tych, których drogi przecięły się tego dnia na Ochodzitej.

Z kolei 18 maja 2020 roku, równe sto lat po tym jak w Wadowicach przyszedł na świat przyszły święty, obok pomnika Jana Pawła II posadzono lipę papieską. Inicjatorem wydarzenia był Sołtys Koniakowa Jan Gazur. Z zachowaniem wymaganych zasad bezpieczeństwa zgromadzili się tam przedstawiciele samorządu Gminy. Okolicznościowe przemówienia wygłosiła Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek i Sołtys Koniakowa Jan Gazur. Obecny był również Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Legierski, Sołtys Jaworzynki Bogusława Kawulok, Sołtys Istebnej Barbara Juroszek, Radni Gminy Istebna i przedstawiciele Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej.

Śpiewane wspólnie pieśni: „Barka”,  „Ojcowski Dom”, „Po górach dolinach” i wiele innych niosły się po okolicznych groniach. Obchody miały miejsce w przepięknej scenerii, wśród majowej zieleni, pod błękitnym niebem, zaś uroczysty charakter podkreśliły jeszcze stroje regionalne, które na cześć papieża Polaka ubrali zebrani.

„Góry dają człowiekowi, poprzez zdobywanie wzniesień nieograniczony kontakt z przyrodą – poczucie wewnętrznego wyzwolenia, oczyszczenia, niezależności”,  „Byt człowieka jest przemijający i zmienny. Góry istnieją w sposób pewny i trwały, są wymownym obrazem niezmiennej Wieczności Boga” - mawiał Jan Paweł II, niezmordowany miłośnik góskich wędrówek. Dlatego chyba najpiękniejszą formą oddania mu hołdu było uczczenie Jego Pamięci właśnie na najwyższym szczycie Beskidzkiej Trójwsi, pod pomnikiem upamiętniającym jego jasną, wyrazistą, kierującą nas ku niebu Postać, która tak pięknie zapisała się w historii Polski, Kościoła i świata.

opracowanie: Barbara Juroszek

 

 Dodał: Oliwia Szotkowska (7318)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
kwiecień 2021
PN WT ŚR CZ PT SB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: kwiecień

2021/04/24
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej