Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
11.03
2024

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Od uroczystej Mszy Świętej w kościele pw. Dobrego Pasterza w Istebnej rozpoczęły się tegoroczne Gminne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jakie zorganizowane zostały z inicjatywy Wójta Gminy Istebna – Łucji Michałek-Chudeckiej. Najświętszej Ofierze przewodniczył Dziekan Dekanatu Istebniańskiego ks. Tadeusz Pietrzyk, który sprawował ją w intencji Żołnierzy Wyklętych, modląc się także o to, by ludzie żyjący współcześnie zachowali o nich pamięć. Wikariusz Parafii pw. Dobrego Pasterza ks. Wojciech Kamiński sprawował tę Mszę Świętą za naszą młodzież o ducha miłości i poświęcenia dla naszej ziemskiej Ojczyzny i dla Kościoła.

Ksiądz Tadeusz Pietrzyk serdecznie powitał na Eucharystii Panią Wójt Łucję Michałek- Chudecką wraz z małżonkiem, dyrektorów i poczty sztandarowe szkół, młodzież, przedstawicieli Rady Gminy Istebna – Ignacego Zowadę i Władysława Zowadę z małżonką oraz Rady Powiatu Cieszyńskiego, Zastępcę Wójta Gminy Istebna Łukasza Małysza, pracowników Urzędu Gminy Istebna i jednostek podległych.

Dziekan Dekanatu Istebniańskiego ks. Tadeusz Pietrzyk w wygłoszonej homilii nawiązał do Czytania z Księgi Rodzaju, w którym wysłuchaliśmy historii Józefa, sprzedanego w niewolę przez własnych braci. Kapłan porównał ją z tym, czego doświadczyli Żołnierze Wyklęci, zwracając jednak uwagę, że w tym przypadku „bracia” posunęli się znacznie dalej, skazując walczących o prawdziwą wolność kraju żołnierzy na tortury, zadając im śmierć, a ostatecznie chowając ich w bezimiennych mogiłach. Patrioci, niejednokrotnie biorący udział jeszcze w wojnie z bolszewikami, później walczący podczas II Wojny Światowej, gdy ta się zakończyła spostrzegli, że ich ukochana Ojczyzna została sprzedana. Walczyli więc dalej o wolność i suwerenność, za co zostali pozbawieni życia, wszelkimi sposobami próbowano także pohańbić ich nazwiska i wymazać je z ludzkiej pamięci. Przyszedł jednak czas, że bohaterowie doczekali się godnego pochówku, ofiary Mszy Świętej i upamiętnienia, między innymi poprzez takie wydarzenia, jak to dzisiejsze.

To, czy ta pamięć i szacunek będą trwać nadal, to w znacznej mierze zależy od postawy młodzieży, między innymi dzisiejszych ósmoklasistów, którzy w tym dniu tak licznie obecni byli na Eucharystii. Duchowny podkreślił wagę tej odpowiedzialności spoczywającej na młodym pokoleniu i zachęcał rodziny do pielęgnowania oraz przekazu najważniejszych wartości, zwłaszcza wiary i przywiązania do Ojczyzny. Przypomniał, że Żołnierzom Niezłomnym nieodzownie towarzyszyło zawołanie Bóg, Honor, Ojczyzna, a bł. kard. Stefan Wyszyński powiedział „Jeśli przyjdą niszczyć ten Naród, zaczną od Kościoła, gdyż Kościół jest siłą tego Narodu".
„Niech każdy z nas dołoży tą swoją cegiełkę do budowania naszej ziemskiej Ojczyzny i broni wiary w swoim sercu, swojego honoru” – zakończył homilię duszpasterz.
W modlitwie powszechnej zgromadzeni prosili Boga, by ofiara życia Żołnierzy Wyklętych nigdy nie poszła w niepamięć, a naszej młodzieży nie zabrakło ducha miłości i poświecenia dla Ojczyzny i Kościoła.
Na zakończenie Mszy Świętej organista zaintonował pieśń „Boże coś Polskę”.
Po wyjściu z kościoła wszystkie delegacje i poczty sztandarowe na czele z Wójtem Gminy Istebna Łucją Michałek-Chudecką przeszli pod pomnik Bohaterów Walk o Wolność, gdzie trwała już warta honorowa żołnierzy 133 Batalionu Lekkiej Piechoty w Cieszynie. Pod pomnikiem kwiaty i znicze złożyli por. Andrzej Chudecki, wraz z redaktorem naczelnym Naszej Trójwsi Markiem Michałkiem, Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek-Chudecka wraz z Zastępcą Wójta Gminy Istebna Łukaszem Małyszem, delegacja ZSP Istebna na czele z dyrektorem Danutą Haratyk-Woźniczką, delegacja Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Gajdosza Jana Sikory w Koniakowie z dyrektorem Magdaleną Marek, delegacja Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Marii Konopnickiej w Istebnej z dyrektorem Bogdanem Ligockim, delegacja Szkoły Podstawowej Nr 2 w Jaworzynce Zapasiekach na czele z dyrektorem Dorota Małyjurek, delegacja Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Jaworzynce z dyrektorem Dorotą Kukuczką oraz delegacja Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Stanisława Wyspiańskiego w Koniakowie z wicedyrektorem Sylwią Michałek.
Po złożeniu kwiatów Wójt Gminy Istebna wygłosiła okolicznościowe przemówienie, w którym podziękowała wszystkim za uczestnictwo w uroczystości oraz podkreśliła wagę pamięci o bohaterach, którzy zapłacili najwyższa cenę swego życia za to, abyśmy my mogli żyć w wolnej Polsce. Dzisiejsza sytuacja geopolityczna nie jest łatwa i może się okazać, że i nam przyjdzie o tą Ojczyznę walczyć – czy będziemy gotowi? Pani Wójt wyraziła ufność, że znajdziemy w sobie tą siłę. Zwróciła się także do młodzieży podkreślając, że to na nich spoczywa odpowiedzialność za pielęgnowanie pamięci o wybitnych patriotach – Żołnierzach Niezłomnych.
Dzisiejsze obchody zakończyły się złożeniem kwiatów pod krzyżem na Koczym Zamku, który poświęcony jest Żołnierzom Wojska Polskiego, Armii Krajowej oraz Harcerzom Szarych Szeregów Ziemi Beskidzkiej poległym i pomordowanym w walce o wolność Ojczyzny w latach 1939 – 1956. Udała się tam delegacja w skład której weszli: Wójt Gminy Istebna – Łucja Michałek-Chudecka, Zastępca Wójta Gminy Istebna Łukasz Małysz, Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Gajdosza Jana Sikory w Koniakowie Magdalena Marek, Wicedyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Stanisława Wyspiańskiego Sylwia Michałek, Radny Gminy Istebna Ignacy Zowada, redaktor naczelny Naszej Trójwsi Marek Michałek, żołnierze 133 Batalionu Lekkiej Piechoty w Cieszynie oraz przedstawiciele  Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej.
 



Dodał: Magdalena Rucka (9210)